vucut-kitle-endeksi
Tıp Sözlüğü

Vücut Kitle Endeksi

Günümüzde özellikle tüm devlet kurumlarında dikkate alınan vücut kitle endeksi (VKİ) ya da diğer bir adı ile dikkat çeken Beden Kitle Endeksi (BKİ), günümüzde çok dikkat çekiyor. Sağlıklı bir insanın boy ve kilo oranları doğrultusunda sağlık sınırları belirlenmiştir. Bu sağlık sorunları, beraberinde daha yeni seçenekleri de ortaya çıkarmıştır kuşkusuz.
Vücut kitle endeksi, obezite kontrolü açısından da önem arz eden seçeneklerden birisidir. Günümüzde tüm sağlık kurumlarında hesaplaması yapılabilir. Biz yine de konu üzerine eğilip detaylar hakkında fikir edinelim.

Vücut Kitle Endeksi Nedir?

Vücut kitle endeksi (VKİ) ya da diğer bilinen adı ile Beden Kitle Endeksi (BKİ), kilonuz ve boyunuzun belirli bir matematiksel hesap ile oranlı hale getirilmesi sonucunda ortaya çıkmakta olan bir rakamdır. Sayı için sınırlar belirlenmiştir. Bu sınırlar, kişilerin obezite ya da aşırı zayıflk durumunu belirler seçeneklerden de birisidir.
Vücut kitle endeksi hesaplama aslında basit bir matematik formülüdür. Ancak her ne olursa olsun uzmanlar tarafından ölçülmesinde fayda vardır.

Vücut Kitle Endeksi Nasıl Hesaplanır?

Öncelikle internet ortamında bulunan hesaplama araçlarını olduğunu söylememiz gerekiyor. Ancak yine de el ile hesaplamak ya da uzmanların bu hesabı yapması çok çok daha büyük önem arz eden seçenekler arasında yer alır. Vücut kitle endeksi formülü bu noktada sizler için olmazsa olmazlardan birisidir. Hesaplama formülü;
Vücut kitle endeksi = Vücut ağırlığı (kg) / Boy uzunluğunun karesi (m)
Olarak dikkatleri çekiyor. Bununla birlikte bilmeniz gereken bir diğer seçenek ideal kilo hesaplama formülü olacaktır. Bu formül de aşağıdaki gibidir;
İdeal kilo = Ulaşılmak istenen VKİ değeri x Boy uzunluğunun karesi (m)

Vücut Kitle Endeksi Tablosu

Aşağıda resmini paylaştığımız tablo, ciddi anlamda fark yaratıyor. Vücut kitle endeksi hesaplamasında kendinizi nasıl yorumlayacağınızı daha net şekilde görebilme şansına da sahip oluyorsunuz. Bu tablo, hesaplarınıza göre sizin hangi sınıf içerisinde değerlendirileceğinizi net olarak bizlere sunacaktır. Tablo aşağıdadır.

Vücut Kitle Endeksi Tablosunun Açıklamaları

Vücut kitle endeksi tablosuna bakarsanız birçok farklı SINIFLANDIRMA göreceksiniz. Bu sınıflandırmaların her birinin birçok farklı yorumu olduğunu net olarak sizlere söylüyoruz. Her biri ile alakalı detaylar ve öneriler aşağıdaki gibidir.
1. ZAYIF
Bu sınıflandırma kapsamında boyunuza göre ideal kiloda olmadığınızı anlatan bir değerlendirme seçeneğidir. Risk oluşturacak düzeyde bir zayıflık oranı söz konusu. Bu neden dolayısı ile beslenme alışkanlıkları kontrol edilmeli ve her ne olursa olsun biraz daha sık beslenme yoluna gidilmelidir.
2. NORMAL
İdeal boy ve kilo orantısını yakaladığınız anlamına gelmektedir. Yeterli ve dengeli beslenme yöntemi sayesinde kilonuzu ideal şekilde korumalısınız.
3. FAZLA KİLOLU
Bu, normalin üstünde hafif şişman kişiler için kullanılan bir sınıflandırma türü olarak dikkat çeker. Boyunuz hesaba katıldığında vücut ağırlığınızın biraz daha fazla olduğu söz konusudur. Dolayısı ile bu noktada uzman önerileri ile düzenli beslenme ve kilo verimi sağlayarak NORMAL sınıflandırmaya gelinmesi gerekir.
4. ŞİŞMAN (OBEZ) I. DERECE
Şişman ya da diğer adı ile OBEZ sınıflandırmasının 3 ayrı sınırı bulunur. 1. Derece kapsamında inceleme yapıldığında ilk seviye şişmanlık durumundasınız. Bu sınıf içerisinde kronik hastalıklar, kalp ve damar sorunları ya da hipertansiyon gibi sorunlar kendisini gösterir. Dolayısı ile diyetisten eşliğinde kilo vermeniz gerekmektedir.
ŞİŞMAN (OBEZ) II. DERECE

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir