Vajinoplasti Ameliyatı Geçirenler
Genital Estetik

Vajinoplasti Ameliyatı Geçirenler, Bunlara Dikkat Edin!

Vajinoplasti, halk arasında vajina daraltma ameliyatı olarak bilinmektedir. Farklı sebeplere bağlı olarak genişleyen ve bollaşan vajinanın daraltılması ve sıkılaştırılması amacıyla yapılan bu tür ameliyatlar, son yıllarda kadınlar tarafından en fazla ilgi gören estetik operasyonlar arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Vajina daraltma ameliyatlarını gerekli kılan sebeplerin başında normal yolla yapılan doğumlar sonrasında ortaya çıkan bollaşmalar gelmektedir.

 

Vajinada meydana gelen bollaşmaların yarattığı sorunlar kadının estetik kaygılarını artırmanın yanı sıra, cinsellikten alınan hazzın da büyük ölçüde kaybedilmesine sebep olmaktadır. Vajinanın görünümünde ve işlevinde yaşanan olumsuzluklar, eşlerin de cinsel yönden sorunlar yaşamasına sebep olmaktadır.  Özellikle cinsel ilişki sırasında bollaşma sebebiyle çıkan uygunsuz sesler, eşlerin cinsel ilişkiden kaçınmalarına varan sonuçlar doğurmaktadır.

 

 

Vajina Neden Genişler?

 

Vajinal kanalın genişlemesine sebep olan en önemli etken, normal doğum sırasında bebeğin gelişini kolaylaştırmak adına uygulanan epizyotomi işlemidir. Uygulama sonrası kasların eski formunu kaybetmesi sebebiyle vajinal bölgede meydana gelen bollaşma ameliyatla giderilerek vajina eski formuna kavuşturulmaktadır. Vajinada meydana gelen genişleme ve bollaşmanın diğer sebepleri ise, genetik yatkınlık, aşırı kilo, dramatik kilo kayıpları, menopoz ve ileri yaştır.

 

Vajina kaslarında meydana gelen genişleme bazı kadınlarda idrar kaçırma, idrar kesesi ve bağırsak sarkmalarına sebep olarak önemli sağlık sorunlarının yaşanmasına sebep olabilmektedir. Tüm bu sorunların ortadan kaldırılmasını sağlayan vajinoplasti ameliyatları tamamen ağrısız bir şekilde ve 1 saat gibi kısa bir süre içerisinde yapılmaktadır. Ameliyat sonrası yapılacaklar da en az ameliyata karar vermek kadar önemlidir.

 

Ameliyat Sonrası Yapılması Gerekenler

 

Vajina daraltma ameliyatı olan bir bireyler ameliyat sonrası en az 4-6 hafta cinsel ilişkiden uzak durmalıdır. Bunun dışında fiziksel aktivitelerin sınırlandırılması ve ağır kaldırma veya güç ile ilgili sportif hareketlerden bir süre kaçınmalıdır. Hastalar ameliyat sonrası en az 6-8 saat sonra ameliyatlı bölgeyi korumak kaydıyla duş alabilmektedir. Ameliyat sırasında vücutta eriyen dikişler kullanılmaktadır. Bu sebeple diğer cerrahi müdahalelerin birçoğunda yer alan dikiş aldırma prosedürü vajinoplasti ameliyatlarında söz konusu değildir.

 

Ameliyat sonrası vajina bölgesinde oluşacak hafif ağrıların giderilmesi amacıyla verilen ağrı kesicilerin yanı sıra, soğuk uygulaması yapılarak rahatlama sağlanabilir. Ancak ameliyat bölgesine zarar verilmemesine azami özen göstermek gerekir. Ameliyat sonrası hekim tarafından özel bir diyet verilmemekle birlikte, sağlıklı beslenmek, yağ ve karbonhidrat içerikli yiyecekleri sınırlı tüketmek, meyve ve sebze tüketimine ağırlık vermek gerekir. Ameliyat sonrası tam anlamıyla iyileşme ise, yaklaşık 3 ay gibi bir sürede gerçekleşmektedir.

 

Vajinoplasti, halk arasında vajina daraltma ameliyatı olarak bilinmektedir. Farklı sebeplere bağlı olarak genişleyen ve bollaşan vajinanın daraltılması ve sıkılaştırılması amacıyla yapılan bu tür ameliyatlar, son yıllarda kadınlar tarafından en fazla ilgi gören estetik operasyonlar arasında ilk sıralarda yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir