Vajinismus Hastalığı
Vajinismus

Vajinismus Hastalığı

Vajinismus Hastalığı nedir? Neden olur? Vajinismus bir hastalık değil semptomdur. Kişinin kendini koruma refleksidir ve psikolojik kökenlere bağlı gelişmiş durumdur. Vajinismus sorunu yaşayan kişilerde vajinal kaslar istem dışı kasılarak çoğu zaman ilişkiye izin vermez. Vajinismus genellikle cinsel işlev bozukluğu üstüne terapi üzerine eğitimi almış psikologlar ve psikiyatrisiler gibi uzman kişiler tarafından uygulanan tedavi yöntemleri ile rahatlıkla çözülebilir.

 

Vajinismusun septomları tamamen fizikseldir.  Vajinismus rahatsızlığı kişide korku duygusu yarattığı için hastalığı aşmak için psikolojik terapi gereklidir. Vajinismus tedavi edilmediğinde bireyin kendini yetersiz hissetmesine neden olacağı gibi cinsel isteksizlik sorunlarına da yol açabilir. Kişinin kasılma anında yaşadığı bu acı hissi bacaklarında ya da vücudunun başka yerlerinde görülebilir. Buda refleks olarak vücudun kendisini istemsiz olarak daha da kasmasına neden olabilir. Vajinismus olanlar fiziksel açıdan kendisini bu şekilde hissederler.

 

Vajinismus Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

 

Vajinismus hastalığında kişinin tamamen bilinç dışında oluşan ve daha öncesinden gelen korku ve kaygılarına bağlı vajina kaslarının istemsiz kasılması ve ilişkinin gerçekleşmemesi durumudur. Bu hastalık sürecinde en büyük problem kişi yaşadığı sorunun  bir problem olduğunun farkındadır ama istemsiz olarak bacaklarını kapamaktan ve itmekten kendini alıkoyamamaktadır.  Bu sorun kimi vakalarda  öyle bir noktaya gelir ki  yaşanan kasılma bütün vücudu etkiler. Kişide cinsel ilişki sırasında ağrı, baş dönmesi, bulantı, kusma hatta bayılma nöbetlerine kadar giden sonuçlara yol açabilir.

 

Vajinismus Sebebi Nedir?

 

Vajinismusun pek çok sebebi vardır. Bu nedenlerin yüzde doksanı psikolojik kökenli yüzde onu organik sebeplidir. Vajinismus hastalığının psikolojik nedenleri  incelendiğinde bireyin yetiştirilme tarzı, çocukluk döneminden kalma bilinçaltında cinsellikle ilgili olumsuz kodlamalar, toplu namus kavramına bakış açısı, kızlık zarı konusunda ailenin ve yaşadığı çevrenin ona yüklediği misyon, bilinçaltında cinselliğin kötü ve yaşanılmaması gereken bir şey olduğu şeklinde kaydedilir. Özellikle yaşadığımız toplumda cinsellikle alakalı üretilmiş hurafe bilgiler kişinin vajinismus hastalığı ile karşılaşmasına zemin hazırlar.

 

Cinsel ilişkiyi bir kaosa çeviren bu hurafeler arasında ilk gecede çok fazla kanama olacağı ve ağrı çekileceği söylemi en sık rastlanılandır. Hastalığı tetikleyen bir diğer hurafe toplum arasında kilitlenme olarak bilinen penis kap timüs sendromudur. Vajinismus hastaları tarafından yakinen bilinen bu durum penisin cinsel birleşme esnasında vajinanın içinde kalması olarak tanımlanır ve gerçeklikle alakası yoktur. Kişi cinsel ilişkiyi kafasında bir sorun olarak görmekten vazgeçip kendini ne kadar rahat bırakırsa cinsellik sonrası kanama o kadar az olacaktır.

 

Vajinismusu bir cinsel ilişki problemi olarak nitelendirmek mümkündür. Vajinismus hastalığı olan birçok kimse uzun yıllar evli olmalarına rağmen hala bakire olarak evliliklerini sürdürmektedir. Vajinismus cinsel ilişkiye girememe olarak kendini göstermez. Vajinismus belirtileri arasında ilişkinin tam olarak gerçekleşmemesi ya da ilişkinin son derece ağrılı ve acılı bir şekilde olması şeklinde gözlemlenir. Cinsel ilişkide acı olması disparoni adı verilen ağrılı cinsel ilişki anlamına gelir.

 

Tanı Nasıl Konur?

 

Hekim tarafından hastanın dıştan jinekolojik muayenesi yapılır. Dıştan değerlendirildiğinde “Kızlık zarı ile ilgili bir sekte var mı? Cinsel birleşmeyi engelleyen özel kızlık yapısı var mı? Ya da genital virüs, siğil, mantar enfeksiyonu var mı?” Hekimin yaptığı ön muayene sonrası hasta ile ilgili genel ve ciddi bir fikir oluşur.

 

Vajinismus Hastalığı nedir? Neden olur? Vajinismus bir hastalık değil semptomdur. Kişinin kendini koruma refleksidir ve psikolojik kökenlere bağlı gelişmiş durumdur.

 

Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

 

Vajinismus psikiyatri, jinekolog ve cinsel terapist gibi uzmanlarının birlikte çalışması gereken bir cinsel işlev bozukluğudur. Kişinin elinde olmadan irade dışı gelişen bir durumdur. Vajinismus hastalığı ile karşı karşıya olan kişilerin tedavisi kişiye yönelik olmalıdır. Vajinismusun klinik aşamasında hekim tarafından öncelikle çiftin tüm problemleri ele alınmalıdır. Kişi neden vajinismus olmuş? Ana nedeni eksik bilgilerden kaynaklı mı? Yoksa altta yatan başka bir problem var mı? Burada amaç kadının vajinismus neden olur? Niçin olur korkusunu yenmek ve vajinismus hastalığı oluşumunu sağlayan negatif etkileri ortadan kaldırmaktır. Vajinismus yaşayan kişideki problem neyse net bir şekilde ortaya konulmalıdır.

 

Bu veriler üzerine vajinismus tedavi yöntemleri belirlenir. Kişi neden, niçin korkuyor? Kişinin fiziksel bir problemi yoksa bilişsel ve davranışsal terapiler üzerine kurulmuş bir tedavi yöntemi uygulanır. Vajinismus tanısı sonrası, cinsellik, cinsel davranışlar, cinsellikte kadın ve erkeğin farkları,  verdiği cinsel cevapları hastanın kendisini ve cinsellik süresince ne yaşadığını doğru tanımlaması bunlar hem kadın hem de erkek ile konuşulur. Çiftin olumsuz düşüncelerden arındırılarak cinselliği yeniden yapılandırılması sağlanır.

 

Erkek Desteği Olmalı mı?

 

Vajinismus tedavisinde eşler birlikte tedavi olmak zorunda mı? Vajinismus kadının değil, çiftin problemidir. Bazı durumlarda kişi bunu kabul etmeyebilir ya da eşini suçlayabilir.  Bazı durumlarda eşler gelmek istemeyebilir. Bazen de evliliğinde vajinismus sorunu yaşayıp eşinden ayrılmış kişiler tedavi olmak isteyebilir. Bu durumda eşe, vajinismus hastalığı yaşayan eşinin kendisini nasıl hissettiğini anlatmak ve durumla empati kurmasını sağlamak yararlı olabilir.

 

Vajinismus Nasıl Çözülür?

 

Vajinismus Tedavisi öncesi bilgilendirme,  eksiklerini düzeltme, hatalı bilgileri net bir şekilde anlatma ve beynin bunları anlaması için hastaya egzersiz programları verilir. Çoğu zaman hastanın bu egzersizleri evde yapması istenir. Bunlar kişinin çok kolay rahat yapacağı bir takım ödevlerden oluşmaktadır. Hasta bu programlarda bir yerde hata yapıyorsa çözebilir. Egzersiz programları davranışsal tedavi programlarından oluşmaktadır. Bu kişisine göre değişir. Herkesin hikâyesi, korkusu, tepkisi, ilişkiye bakışı farklıdır. Bu beyne anlayacağı mesajlar verilmesiyle olur. Seanslar 6-10 arası değişir. Tedavi kişi istedikten sonra hiç kimseye ihtiyacı olmadan tamamlanabilir.

 

 Vajinismus Türleri Nelerdir?

 

Vajinismus primer ve sekonder olmak üzere genellikle iki başlık altında incelenir. Primer vajinismus daha önce cinsel deneyim yaşamayan kadının ilk ilişki denemesinde bacağını kapatıp kasılmasıdır. Sekonder Vajinismus İkincil vajinismus öncelikle sağlıklı bir şekilde ilişkiye gereken, yaşanmış olan bir travmaya bağlı olarak ‘sonradan ortaya çıkan vajinismus’ türüdür.

 

Primer Vajinismus Nedir?

 

Vajinismus türleri arasında en sık karşılaşılan Primer vajinismus türüdür. Yani bu durumda kişi hiçbir şekilde eşiyle cinsel ilişkiye girememiştir ve muhtemelen halen bakiredir. Bu kişiler yüzeysel boyutta cinselliği yaşayabilir hatta zevk alıp orgazma ulaşabilirler.

 

Sekonder Vajinismus Nedir?

 

Sekonder vajinismus ise daha önce bu sorunu yaşamış kişilerde, kürtaj olduğunda, kişiyi rahatsız edici bir operasyon geçirdiğinde ya da zor doğum yapmış kişilerde görülür. Bunun dışında geçirdiği cinsel taciz, tecavüz gibi bir durum sonrasında Vajinismus Hastalığı ortaya çıkabilir.

 

Vajinismus Hangi Durumda Hastalıktır?

 

Vajinismus beynin vajinaya verdiği kasılma komutudur. Bunlar gerçekte cinsel birlikteliğe engel olacak bir durum değildir. Kasılma önce düşüncede başlar, beyni etkiler. Kadın sevişme sırasında uyarılır ve bu uyarılma sonucu vajinası genişler. Kadın ilk ilişkide vajinasına penis girdiğinde kızlık zarının patlayacağını, bundan dolayı çok kanama olacağını, canının çok yanacağını zanneder. Vajinismusta problem vajinada değildir. Kadının kendi ürettiği bu senaryoya inanmasıdır. Beyni saran bu düşünceler nedeniyle ruhunu korku, endişe kaplar.

 

Vajinismus Kadınları Ne Hisseder?

 

Düşüncede yaşanan bu duygular bedeni etkiler. Kişi artık kendindeki bu fiziksel davranışları kontrol edemez hale gelir. Düşüncede başlayan bu davranış kadını cinselliği reddetme durumuna getirir ve tedavi olana kadar bu durum sürer.  Kadın vajinasının bir penisi alamayacak kadar kapalı olduğunu, cinsel organın girişinde bir engel olduğunu, cinsel organının diğer kadınlardan farklı olduğunu, zanneder. Vajinismus olanlar genellikle penis önündeki engelin kızlık zarı olduğunu düşünür ve kızlık zarından kurtulmak ister. Çoğu zaman bu bir şeyi değiştirmez. Kadın sonrasında düşünceden davranışa kadar bu sorunu yaşar.

 

Vajina Tedavisinde Botoks Çare Mi?

 

Vajina kaslarına botoks tıpkı botokslu insanın yüz hatlarını oynatamaması tepkisiz kalması gibidir. Vajina kaslarının botoksla duyarsız  hale geleceğini düşünür. Vajina kasılmazsa cinsel birleşmenin gerçekleşeceğine inanır. Vajina girişindeki kaslara botoks uygulanır. İlişki gerçekleşir ama kadın hiçbir zaman gerçek bir ilişki yaşayamaz. Cinsel ilişki iki tarafı da mutlu eden bir eylemdir. Vajinismusun gerçek tedavisi de duygu ve düşüncelerin değişmesiyle başlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir