Kadın Hastalıkları

Vajinal Akıntı

Kadınlarda en sık gördüğümüz hastalıklardan birisi olarak dikkat çeken vajinal akıntı, zaman içerisinde insanlar için sıkıntılı bir süreci beraberinde getiriyor. Vajina bölgesinden gelen akıntıların rengi, dokusu ve hatta kokusu dahi birçok farklı hastalığın habercisi olabilir. Dolayısı ile hastalığı çok daha yakından tanımak çok çok önemli aşamalardan birisidir.
Vajina bölgesinde zaman içerisinde birçok farklı komplikasyon ortaya çıkabilir. Şimdi sizlere bu anlamda vajinal akıntı hakkında en geniş kapsamlı bilgileri sunma yoluna gideceğiz.

Vajinal Akıntı Nedir?

Vajinal akıntı, ergenlik dönemine girmiş olan kızlık döneminden itibaren nedensiz ya da çeşitli hastalıksal nedenlere bağlı olarak vajinal bölgeden renkli, sıvı normlarda akıntıların gelmesi durumudur.
Bu olay, zaman içerisinde birçok farklı hastalığın belirtisi olarak da kendisini göstermiştir. Vajinal akıntılar, genellikle nedensiz olmaz. Olsa bile ergenlik dönemindeki kızlar ile hormonal dengesizlikler nedeni ile gördüğümüz durumlardan birisidir. Dolayısı ile üzerinde durulması gereken ve uzman kontrolü gerektiren bir durum olduğunu net olarak söyleyebiliriz sanırım.

Vajinal Akıntı Türleri

Vajinal akıntı, doğal nedenler ile ortaya çıkabildiği gibi çeşitli hastalıksal nedenlere bağlı olarak da kendisini gösterebilen seçenekler arasında yer alır. Dolayısı ile ön planda tutmamız gereken bir seçenek. Şimdi bu konu üzerine daha derinlemesine şekilde eğilelim ve türleri yakından inceleyelim.
FİZYOLOJİK VAJİNAL AKINTI
Ergenlik dönemindeki kızlarda gözlemlediğimiz kontrolsüz akıntı türüdür. Vücudun fizyolojisi gereği meydana gelen bu akıntılarda herhangi bir koku olmaz. Şeffaf ve kaygan yapıda akıntılar bu noktada kendisini gösterir. Hormonal bir durum olduğundan dolayı kendisini gösterir. Aynı zamanda vajinal kayganlığı da sağlayan bir akıntı türüdür.
PATOLOJİK (ANORMAL) VAJİNAL AKINTI
Patolojik vajinal akıntı, adından da anlayabileceğiniz üzere çeşitli sıkıntılı nedenlere bağlı olarak kendisini gösteren bir akıntı türüdür. Vajinit ya da Servisit gibi nedenlere bağlı olarak kendisini gösterebilir. Akıntı bu durumlarda çok yoğun miktarlarda gelmeye başlar. Kötü ve rahatsız edici bir koku ön plana çıkar. Aynı zamanda kıvamı ise son derece katıdır. Dolayısı ile kontrol altına alınması gerekir.

Vajinal Akıntı Nedenleri

Vajinal akıntı, yukarıdaki gibi fizyolojik nedenler ile ortaya çıkıyor ise herhangi bir tehlike durumu söz konusu değildir. Ancak çeşitli enfeksiyonlar nedeni ile de kendisini gösterebilir. Tam da bu noktada belirtilerin bazılarını yakından inceleyecek olursak;
• Vajinal bölgede meydana gelen enfeksiyonlar (Vajinit),
• Rahim ağzı bölgesinde meydana gelen enfeksiyonlar (Servisit),
• Vajinal tampon kullanımı,
• Vajinal bölgede deformasyon yaratacak olan maddelerin kullanımı,
• Prezervatif esas bileşenlerinden birisi olan lateks’e karşı alerji,
• Genital bölgede meydana gelen uçuk oluşumları,
• Vajina tümörleri,
Nedenler içerisinde gözlemlediğimiz en önemli safhalar arasında yer alır. Vajinal akıntı belirtileri yoktur. Kendisi zaten çeşitli hastalıkların belirtilerinden birisi olarak dikkatleri çekiyor. Dolayısı ile ön planda tutulması gereken nedenler yukarıda sunulmuştur.

Vajinal Akıntı Teşhisi

Jinekolojik muayene, kesin teşhis koyabilmemiz açısından en ideal yöntemlerden birisi olarak dikkatleri çekiyor. Smear testi, yine teşhis açısından önemlidir. Testler ve muayene sonucunda vajinal akıntının nedenleri hakkında çok daha derinlemesine bir şekilde analiz yapmak çok çok önemlidir.

Vajinal Akıntı Tedavisi

Vajinal akıntı tedavisi hususunda en önemli seçeneklerden birisi doğru teşhis koyabilmektir. Dolayısı ile tam da bu noktada yukarıdaki yöntemleri kullanarak teşhis ve tıbbi öykü almak çok önemlidir. Sonrasında ise tedavi konusunda çok daha doğru ve somut adımlar atabilme şansına sahip oluyoruz.
İlaç tedavisi, genellikle hastalığın durumuna göre başvurduğumuz bir yöntemdir. Vajinal akıntılar, zaman içerisinde ağrıya neden oluyorsa özellikle anestezik ilaçları da kullanma şansına sahip olabiliyoruz.
Çeşitli enfeksiyonlara bağlı olarak patolojik şekilde kendisini gösteren vajinal akıntılar için antimikrobial ilaçlar kullanmaktayız. Ödemi azaltmaya yönelik bu ilaçlar, zaman içerisinde çözüm yöntemlerinden birisi olmuştur.
İleri seviye hastalıklar için ise çeşitli durumlarda cerrahi yöntemlere başvurmamız gerekebilir. Tedavi yöntemi, tamamen tanıya bağlıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir