Vajina Daraltma Nedir
Genital Estetik

Vajina Daraltma

Genital bölge estetik uygulamaları arasından en çok talep gören Vajina Daraltma estetikten çok fonksiyonel bir ameliyattır. Vajenin en uygun yapıya getirilmesi ya da vajenin kısa olduğu durumlarda yapılır. Daha iyi sonuçlar alınabilmesi için o bölgedeki kasların onarılarak tamir edilmesi gerekmektedir. Estetik yönden vajinanın daha iyi bir görünüm kazanmasıdır. Kısaca normal doğum sonrası vajina Estetiği uygulamaları neticesinde vajina içi genç kızlık dönemindeki bir durum kazanmaktadır. Özellikle normal doğum esnasında meydana gelen ve onarılmayan yırtıklar zaman içinde kalıcı hale gelebilir.

 

İlerleyen derecedeki sarkmalar,  idrar kaçırma ve genetik enfeksiyonlar gibi sorunlarda cerrahi müdahale gerekebilmektedir. Zorlu doğum ve ilerleyen yaşla birlikte vajinal doku genişler ve bu bölgede his kaybı yaşanabilir. Bu durum, cinsel ilişki esnasında hazzın azalmasına ve ciddi anlamda kişinin yaşam kalitesi düşer. Jinekolog tarafından yapılan detaylı muayene sonrası vajinada oluşan genişleme ve sarkmanın seviyeleri saptanır.

 

Vajina Daraltma Ameliyatları Nasıl Gerçekleştirilir?

 

Genetik bölgedeki parçaların birbirine uyumlu hale getirilmesi için vajinanın arka duvarındaki mukoza dokusu çıkartılarak o bölgedeki kasların dikilerek, dokunun düzeltilmesi sağlanır. Vajina estetiği olarak adlandırılan Vajinal daraltma (Rekonstrüksiyon) operasyonlarında kişinin kendi duyusuna benzer bir vajina yapılması amaçlanmaktadır. Lokal anestezi altında yapılan bir işlemdir. Kişide mesane ya da duvarı sarkması varsa bunlarda düzeltilir. Vajinal dokunun onarılarak yapılan ameliyatlar son derece iyi sonucu veren ameliyatlardır.

 

İleri derece sarkma ve vajina genişlemelerinde mukoza denilen dokudaki fazlalıkların çıkarılması yeterli olmadığı durumlarda vajinanın çapını daraltacak doku çıkarılarak boydan boya dikilir. Ayrıca cerrahi operasyon gerektiren bu tür vakalarda vajina idrar torbası, rahim ya da bağırsakta sarkma gibi problemler yaşayan kadınlar bu işlemler ile birlikte vajina daraltılması da yapılabilir. Sonrasında dikişlerin alınması gerekmez.

 

Vajina Daraltma Vajinoplasti Neden Yapılır?

 

Vajina Daraltma  ameliyatı rektum ve vajina arasındaki fasyal destek tabakasını güçlendirmek ve tamir etmek için yapılan cerrahi bir uygulamadır. Bazen büyük boyutlarda oluşan küçük dudaklar Hastanın partneri ile yaşadığı sorunlar nedeniyle psikolojileri bozulabilmektedir. Böyle durumlarda vajinada yaşanılan defetler derin olduğu içinde ileriki dönemlerde vajina de sarkmalar, genişlemeler ortaya çıkmaktadır. Özellikle defet derin olduğu içinde ileriki dönemlerde vajina de sarkmalar, genişlemeler ve bu yırtıklara bağlı sarkmalar ortaya çıkmaktadır.

 

İlerleyen dönem içerisinde bu sarkmalardan kaynaklanan karın ağrısı sırt ağrısı gibi sıkıntılara yol açmaktadır. Vajinanın yeterli  uzunluk ta olmaması cinsel ilişki için sırasında ağrıya neden olabilmektedir. Vajinal doğuma bağlı olarak ya da  yaşa bağlı değişimler vajina genişliğinin artması  kişinin cinsel yaşamında çeşitli sorunlara neden olabilir. Vajina daraltma ameliyatı sonrasında bu sorun ortadan kaldırılabilir.

 

 Vajina Daraltma Ameliyat İçin Uygun Musunuz?

 

Pek çok kadın kırklı yaşlarına geldiğinde, idrar kaçırma gaz kaçırma rahim sarkması gibi şikâyetler ile karşı karşıyadır. Bu sorunlar kadınlar açısından özgüven eksikliği yaratmasının yanında çift olarak ta cinsel hazda azalma sorunu baş gösterir. Bu sorunlar zamanında tedavi edilmediğinde kadın, ilişkiden kaçınmak iç çamaşırı giymekte zorlanmak gibi sorunlar yaşayabilmektedir.  Böyle durumlarda estetik kaygıdan uzak olarak vajina daraltma işlemi yaptırılması gereksinimi ortaya çıkmaktadır. Genital bölgedeki doku ve kaslarda problemler yaşanması nedeniyle yapılır.

 

Bu ameliyatları Kimler Yapabilir? Doğru Seçim Hangisidir?

 

Kişinin vajina daraltma ameliyatına uyguluğunu anlamak için Jinekolog tarafından yapılan detaylı muayene sonrası vajina bölgesinde oluşan genişleme ve sarkmanın dereceleri saptanır. İlerleyen derecedeki sarkmalar,  idrar kaçırma, normal doğum ve genetik Enfeksiyonlar, doğum sonrası ertelenmiş estetik sıkıntılar gibi sorunlarda cerrahi müdahale gerekebilmektedir. Unutulmamalıdır ki genital bölge çevresinde meydana gelen genişleme nedeniyle kadınlar cinsel hayatlarının kalitesinin düştüğünü ifade etmektedir.

 

Vajina Daraltma Ameliyatı Sonrası Hasta Nelere Dikkat Etmelidir?

 

Ameliyat sonrası kişiler aynı gün içinde hastaneden taburcu olabiliyorlar. Hastaların ilk birkaç gün pamuklu pet kullanmalıdır. Dikişler eriyene kadar geçecek olan bir haftalık süreçte hastanın havuza küvete girmemesi daha çok ayakta banyo alması önerilmektedir. Tuvalet temizliğinde özellikle büyük abdest sonrası temizliği önden arkaya yapması gerekmektedir. Doktorun verdiği mikrop kapmayı önleyici solüsyonlarla pansuman yapmalıdır. Yine Doktorun önerdiği vajina düzenleyici ilaçlar da düzenli olarak kullanılmalıdır. Fazla ağır kaldırmamalı yorucu spor faaliyetlerinden uzak kalınmalıdır. Hastanın bir ay kadar cinsel ilişkiye girmemesi gerekiyor.

 

Lazerle Vajina Daraltma Nedir? Nasıl Yapılır?

 

Vajina Daraltma vajenin en uygun yapıya getirilmesi ya da vajenin kısa olduğu durumlarda uygulanan bir estetik işlemdir. Estetik kaygılar ve cinsel haz sorunları bu iki statükoda lazer kesim ya da cerrahi operasyonlarla yapılır. Doğum sırasında ya da sonrasında hormonların çekilmesi ile vajinada genişleme şeklinde ortaya çıkar. Lazerle vajina daraltma cilt altındaki bağ dokusu artarak yeni kolejin dolgusu sağlanmak ve buna bağlı olarak vajina gençleşmektedir. Lokal anestezi gerektiren bir işlem değildir.

 

Vücudumuzun en hassas bölgelerinden biri olan vajinal dokunun yeniden yenilenmesi için yapılan lazer uygulamaları, vajinal dokunun uyarılması için kullanır. Papirüslerin kasılmasını sağlayan bu işlem sayesinde kolajken sentezi de başlatır. Böylece vajinal bölgedeki kan akışı, hızlanır ve vajinal duvarı, elastikiyetini kazanır.  Lazerle yapılan daraltma işlemleri estetik ve fonksiyonel açıdan daha yüksek kazanımları olan operasyonlardır. Kadın Partneri ile ilgili yaşadığı cinsel problemler de cinsel haz duygusunun daha fazla artırılması ve estetik kaygıların giderilmesi için yapılır.

 

Lazerle Vajina Daraltma Ameliyat için Uygun Musunuz?

 

Başarı oranı yüksek olup, hafif ya da orta derecedeki vajina sarkmalarında Lazer ile vajina daraltma ameliyatıyla iyi bir sonuç alabilirsiniz. Vajinada meydana gelen genişleme nedeniyle lazerle daraltması sağlanır. Lazer veya lazer kesi ile yapılan vajina daraltma daha fazla cinsel haz veya estetik kaygıların giderilmesi için yapılır. Ayrıca çok doğum yapmış kişilerde vajinanı duvarlarında daraltılma işlemi  yapılır. Menopoz sonrasında görülen hormonsal değişimler, vajinal dokularında Lazer kesi ile yapılan vajen daraltma ameliyatları daha çok vajinanın görünüşünden memnun olmayan kadınlar tarafından tercih edilmektedir.

 

Lazerle yapılan işlemlerde vajinal duvarı önce yeni baştan yapılandırır, Daha kuru, daha az elastik ve daha yara olmasına neden olur. Kaşıntı, acı, yanma gibi kişide rahatsızlığa neden olabilecek Semptomları ortadan kaldırır ve cinsel doyumu arttırır. Böylece ilişki esnasında vajinada istenen doyuma ulaşılması da mümkün olabilmektedir. Lazerle vajina daraltma ameliyatı ortalama 20- 25 dakika kadar sürer. Hasta operasyon sonrası normal rutine geri döner.

 

Lazerle Vajina Daraltma Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Etmeli?

 

Lazerle vajinanın daraltılması tedavisinin en avantajlı yönlerinden biride işlem sonrası kişinin normal rutinine hemen dönebilmesidir. Seans ortalama 30 dakika sürmektedir. Herhangi acı veya yan etkisi yoktur. Tedaviden hemen sonra, günlük hayatınıza geri dönebilirsiniz! Lazerle yapılan vajina daraltma yüksek edinimleri olan estetik bir operasyondur.

 

Lazerle vajina daraltma işlemiyle vajinal duvar da kolejen, artışı ve cifteki yenileme ile birlikte hasiyette artacaktır. Operasyonlar Lokal anestezi ya da genel anesteziyle yapılır. Dikişler kendiliğinden kapandığından alınması gerekmemektedir. Dolayısıyla yapılan bu işlemler sonrası vajinada her hangi bir yara ya da dikiş iz kalmaz.

 

Rahim Genişlemesi Nedir?

 

Rahim genişlemesi  (rahim duvarının yırtılması) ile ortaya çıkan bir durumdur. Rahim genişlemesi Uterusun yani rahmin vajenden sarkıp fıtıklaşmasıdır. Pelvik organları yerinde tutan kas ve iç organları bağlayan bağ dokusunun yapısal olarak bozulması durumudur. Karın içinde oluşan basınç pelvik taban kaslarında zorlanma ve bunlarla ilgili ortaya çıkan hasarlar rahim genişlemesine neden olabilmektedir. Pelvik organın vajenden aşağı ve sarkması olarak adlandırılır. Daha çok bir ya da birden fazla doğum yapmış olan kişilerde hemen ya da ilerleyen zamanlarda ortaya çıkabilir.

 

Rahmin alındığı oluşlarda vajen aşağı doğru sarkarak dışarı çıkabilir. Genetik ve çevresel faktörlerin yanı sıra; Vajinal doğum yaş, menopoz, gebelik,  kilo artışı, kronik ciğer hastalıklarına bağlı olarak ta gelişebilir. Uzun süre ayakta kalımı sonrası kişide bel ağrısı veya ağırlık hissi gibi şikâyetler görülebilir. Bunun yanı sıra genital bölgedeki yakınmaya yönelik, idrar kaçırma sorunu( inkontinansın) başlaması ya da artması gibi şikâyetler görülebilir. Ameliyatta idrar kaçırma (stres üriner inkontinans, cinsel ilişki sırasında sıkıntı yaşamamaları hedeflenir.

 

Pelvik taban üzerine etkileri olan bu faktörler çoğunlukla menopoz sonrası görülen rahim genişlemesi ağrısı gibi şikâyetler daha da belirginleşebilir. Pelvik düzeltmeye yönelik yapılan cerrahi girişimlerde pelvik organları doğal pozisyonlarına yerleştirilir. Kadın genital organın küçük dudaklarının, büyük dudaklarına göre çok daha fazla önde olması estetik ve Hijyen açıdan sorunlar yaratabilen bir durumdur.

 

Vajinal sorunların cerrahi girişim gerektirecek boyutlarda olması hâl inde işlem genel anestezi veya sedasyonla Lokal anestezi altında yapılabilir. Burada amaçlanan önce küçük dudakların uzun bölümünün çıkarılması ve geride kalan dokunun düzgün bir şekilde kapatılmasıdır. Küçük dudakların küçültülmesi kadın genital organının vajina açıklığındaki aşırılık yapan derinin giderilmesi için yapılan bir ameliyattır.

 

Bazen de  Labia minoraların büyük olması cinsel ilişki sırasında ağrıya yol açabilir veya giyim kuşamı olumsuz yönde etkileyebilir. Bazıları da bu görüntünün rahatsız edici olduğunu düşünebilir. İyileşme süreci sonunda kişilerin giyim kuşam açısından daha rahat olmaları ve cinsel ilişki sırasında sıkıntı yaşamamaları hedeflenir.

 

Ameliyat Öncesi Dikkat Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Hastanın geçmişte geçmişinde geçirdiği rahatsızlıklar ve kullandığı ilaçlar hakkında doktorun bildirilmesi gerekir. Düzenli kullandığı ilaç varsa, tansiyon ilacı gibi bunların kontrollü bir şekilde kullanımına devam edilmesi gerekir.  Ayrıca ameliyat ameliyattan 10 gün önce süreyle aspirin ve benzeri kan sulandırıcı ilaçlardan kaçınılmalıdır.

 

Lazerle vajinanın daraltılması tedavisinin en avantajlı yönlerinden biride işlem sonrası kişinin normal rutinine hemen dönebilmesidir. Seans ortalama 30 dakika sürmektedir.

Ameliyat Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ameliyat öncesinde vajinel dudakta ne kadar küçültme yapılacağı miktar olarak planlanır ve böylece İşlem bölgesine oluşabilecek Komplikasyonlar minimuma iner. Yine aynı şekilde herhangi bir kanama ya da ağrı için Lokal anestezik kremler, ilaçlar kullanılır. Ameliyat sonrasında ilk 48 saat ödem ve enfeksiyon  açısından risklidir.  Ameliyat bölgesinde ve hastada hassasiyet oluşur. Bunu önlemek için soğuk tatbiki, bölgenin ılık suyla yıkanması ve antiseptik solüsyonlar kullanılması gerekebilir. İşlem sonrasında da antibiyotik ve ağrı kesici ilaçlar kullanılır.  4 hafta kadar bekledikten sonra hasta normal cinsel aktivitelerine dönebilir. Gene de ameliyat sonrası genital bölgedeki hijyene dikkat edilmelidir.

 

Perinoplasti Ameliyatı Nedir?

 

Perinoplasti Ameliyatı Perinoplasti perineal alanı tamir eden operasyon için kullanılan bir terimdir Vajinal ve anal açıklık arasındaki destekleyici dokunun vajinal arka duvarını desteklemesine yardımcı olur. Perine, doğum sırasında meydana gelen yırtıklar ile sıklıkla yıkıma uğrayan bir bölgedir. Bazı durumlarda vajinanın arka duvarı onarımı sırasında perineal destek vermek için ve vajinal açıklığı daraltmak için vajina arka duvarıyla birlikte bu alanın onarılması gerekli görülebilmektedir. Ameliyatın amacı vajinal gevşeklik belirtilerini azaltmak ve bağırsak fonksiyonunu tedavi etmek veya korumaktır. Lokal anestezi genel anestezi veya sedasyonla altında yapılan bir ameliyattır. Amaç vajinal bölgedeki aşırı derinin giderilmesi için küçük dudakların fazla olan bölümünün çıkarılıp geri kalan dokunun düzgün bir şekilde kapatılmasıdır.

 

Perinoplasti Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

 

Ameliyat sonrası kabızlık, ıkınma, öksürme, ağır kaldırma gibi vajinaya basınç yapabilecek ani hareketlerden kaçınılmalıdır. Cinsel ilişkiye girmeniz için ortalama olarak kırk gün kadar beklemeniz gerekir. Perinoplasti Ameliyatı deneyimli eller tarafından yapıldığında Komplikasyon oranları son derece azdır.

 

Labioplasti Ameliyatı Nedir?

 

Labioplasti Ameliyatı; Labium denilen küçük dudaklar vajina girişinde kızlık zarının hemen önünde yer almaktadır Bunlar zamanla boyutlarında artış meydana gelebilir. Labioplasti sınırlı uyuşturma ya da genel anestezi ile yapılır. Hasta ameliyatı sonrası evine gidebilir ve normal yaşantısına birkaç gün içinde başlayabilir. Kozmetik jinekolojik ameliyatlar arasında sıklıkla tercih edilen operasyonlar arasındadır. Bununla birlikte estetik ve fonksiyonel açıdan hastanın beklentilerini karşılaması  nedeniyle hasta memnuniyet üst seviyelerdedir.

 

İç dudak olarak ta adlandırılan Labioplasti ameliyatları genellikle estetik kaygılar dolayısı ile yapılsa da aynı zamanda ağrılı cinsel ilişki sebebi ile yapılmaktadır. Labioplasti operasyonları ortalama 1 saat süren ameliyatlardır. Kadınların genital organlarını beğenmemesi, pantolon, tayt, bikini giyerken rahat etme isteği, cinsel işlev sorunları nedeniyle psikotik  yaşayabilirler. Genital organ görünüşü ile ilgili gelişen farkındalık nedeniyle bu bölgeye yönelik operasyonlar gündeme gelmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir