Vajina Daraltma
Genel

Vajina Daraltma

Vajina daraltma zaman içerisinde doğum yada çeşitli nedenlerle vajinada meydana gelen esneme , genişleme ve defermasyonların giderilmesi adına çok fazla tercih edilen operasyonlardan biridir. Bu işlem ağrısız ve acısız kolaylıkla yapılan uygulamalardan biridir. Vajina operasyon sonrasında eski haline kavuşturulur ve sıkılaştırılır. Aynı zamanda bu uygulama ile kadınlarda gaz ve idrar kaçırma da engellenmiş olur.  Bu uygulama lazerle yapılan bir tedavidir. Tam olarak cerrahi bir müdahale olmamakla birlikte kısa sürede yapılan bir işlemdir. Lazerle yapılan vajinoplasti uygulaması vajinadaki kolajenlerin uyarılması ile gerçekleştirilir. Böylelikle vajina eski ve doğal haline kavuşmuş olur.

 

 

Vajina Daraltma Operasyonu Neden Yapılır?

 

Özellikle kadınlarda menopoz döneminde doğum, kürtaj gibi birtakım müdahaleler durumunda vajina bölgesinde sarkma ve genişleme oluşur. Problem hem estetik açıdan sorun yaratır hem de vajinanın görüntüsünü bozar. Ayrıca cinsel ilişki sırasında da genellikle problemler yaşanır.

 

Vajinal Genişlemeye Neler Sebep Olur?

 

Vajinal genişleme yaşa bağlı olarak oluşabildiği gibi menopoz döneminde östrojen hormonunun salgılanmıyor olması ve bir takım cerrahi müdahaleler buna sebep olur. Bunlardan birkaçı; zorlu gerçekleşen doğumlar, kürtaj, jinekolojik işlemler, cinsel ilişki, kronik kabızlık, sık kilo alıp verme ve menopoz dönemindeki azalan östrojen hormonu vajinal sarkmalara ve genişlemeye sebep olan durumlardır. Ancak ufak operasyonlarla bu sorun tamamen ortadan kaldırılmaktadır.

 

Lazerle Vajina Daraltma Uygulaması

 

Günümüzde vajinoplasti olarak adlandırılan vajina daraltma işlemi vajinanın iç bölgesine lazer probu yerleştirilerek gerçekleştirilir. Hiçbir acı hissetmeyen hasta son derece konforlu bir biçimde yaklaşık yarım saat süren bir operasyon işlem sonucunda bu sıkıntıdan kurtulur. Acı ve ağrı hissetmez. Vajina daraltma uygulamasından sonra hastada idrar kaçırma sorunu, vajinal kuruluk gibi problemler de ortadan kalkmaktadır. Üstelik cinsel ilişkiden daha zevk alması sağlanabilir.

 

Vajinoplasti Neden Yapılır?

 

Günümüzde vajinoplasti lazer cihazları ile çok kısa sürede ağrısız ve acısız bir şekilde gerçekleşmektedir. Hastaların bu uygulamayı yaptırmak için öncelikle güvenilir merkeze ve bu konuda deneyimli hekimlere başvurması son derece önemlidir. Bu durum başarı oranını oldukça arttırır. Vajinoplasti birkaç uygulamada yapılır. Bunlar kesi ve bıçak izi olmadan gerçekleşir. Cerrahi müdahale gerektirmeyen çok kısa sürede ve kolayca yapılan tedavilerdir. Ayrıca anesteziye gerek kalmadan yapılır. Başarı oranı oldukça yüksektir ve uygulamanın ardından hasta günlük hayatına devam edebilir.

 

Vajinal Estetik Tedavisi

 

Vajinal estetik bazı durumlarda cerrahi müdahale olmadan bazı durumlarda ise cerrahi müdahale ile gerçekleştirilen işlemlerdir. Bu hastanın durumuna ve vajinada oluşan deformasyona bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Ancak genellikle vajinal estetik lazer tedavisi tercih edilen uygulamalardır. Lazerle gerçekleştirilen vajinal estetik son derece pratik ve kısa sürede yapılan bir işlemdir. Hatta buna rağmen etkisi kalıcıdır ve çok uzun süre devam eder. Lazer ile gerçekleştirilen vajinal estetik uygulamasında vajina bölgesinde hiçbir dikiş ve kesi izi olmaz. Uygulamadan sonra iyileşme süreci hemen başlar ve hasta günlük yaşamına hemen dönebilir. Ancak cerrahi müdahale bu kadar kısa sürede gerçekleşmez. Bu nedenle özellikle kadınlar ve hekimler lazerle vajinal estetik tedavisini tercih etmektedir. Bu uygulamalarla birlikte vajinanın dış görüntüsü estetik olarak düzeltilmekte ve dolayısıyla hasta psikolojik olarak öz güvenini yeniden kazanmaktadır.

 

Daraltma ameliyatları vajina daraltma ameliyatları vajinanın deformasyonuna bağlı olarak farklı biçimlerde yapılır. Vajinanın uzunluğu boyunca daraltılması ve hastanın yaptığı doğum izlerinin silinmesi biçiminde yapılır. Bu operasyonlar özellikle normal doğum yapmış kadınlarda uygulanır. Operasyonda vajinanın bütün uzunluğu boyunca vajina bütün uzunluğu boyunca daraltılır ve dış kısımlarda oluşan doğum izleri tamamen ortadan kaldırılır. Vajinadaki doğum izni nasıl silinir? Doğum yapan kadınlarda doğumdan sonra vajinada oluşan bir de takım estetik bozukluklar görülür. Bunlar operasyon sırasında düzeltilir ve operasyondan sonra vajina doğum yapmamış önceki haline döndürülür. Dolayısıyla buna doğum izinin silinmesi denir. Vajinanın 34 santimetrelik giriş kısmının daraltılması vajina daraltma operasyonunda özellikle sezeryan ile doğum yapan kadınlarda ve hiç doğum yapmayan kadınlara yapılan bir uygulamadır. Bu uygulama vajinanın girişinden iç kısma doğru 24 santimetrelik kısımda yalnızca daraltma yapılmaktadır. Acaba bu ameliyatların hangisini yapılacağına hekim muayeneden sonra karar verir. Bunların dışında genellikle vajinada oluşan sarkmalar ve buna bağlı olarak idrar kaçırma gibi şikayetlerde bu operasyonlarla tamamen ortadan kaldırılır.

 

Vajina kaç santimetre daraltılır. Vajinanın kaç santimetre atılacağına son halini gören hekimin karar vermesiyle olur. Bu daraltma işleminin ölçüsü kadınlardan kadına değişiklik göstermektedir ve birtakım faktörler bunu etkilemektedir. Örneğin birden fazla doğum yapan kadınlardaki vajinal deformasyon hiç doğum yapmayan kadınlar arasında oldukça fark vardır. Birinde özellikle doğum yapan kadınlarda vajinada dört beş santimetre daraltma yapılırken diğerinde 2 veya en fazla 3 santimetre daraltma yeterli olmaktadır. Bu nedenle daraltılması oranı hastanın muayenesinde teşhis edilecek duruma göre değişmektedir. Uygulamayı yapacak olan hekimin bu konudaki düşünceleri hasta ile paylaşarak vajinada oluşturulacak darlığın miktarı konusunda hastaya bilgilendirir.

 

Vajinal daraltma nasıl yapılır? Ameliyat olmadan lazer cihazı kullanılarak vajinal daraltma ve vajinal gençleştirme yapılmaktadır. Lazer ile yapılan bu işlemlerden sonra dikiş izi oluşmaz dolayısıyla dikiş atılmaz. Son derece kısa süreli ve ağrısız bir işlem olması açısından hastalar tarafından daha fazla tercih edilmektedir. Aynı zamanda işlem ağrısız bir işlem olduğu için anestezi kullanılmaya gerek yoktur. Lazerle vajinal daraltma işlemi vajina içine gönderilen lazer ışınları ile vajinal dokunun yenilenmesi ve sıkılaşması sağlanarak yapılmaktadır.

 

Vajina daraltma zaman içerisinde doğum yada çeşitli nedenlerle vajinada meydana gelen esneme , genişleme ve defermasyonların giderilmesi adına çok fazla tercih edilen operasyonlardan biridir. Bu işlem ağrısız ve acısız kolaylıkla yapılan uygulamalardan biridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir