tekrarlayan-gebelik-kayiplari
Kadın Doğum

Tekrarlayan Gebelik Kayıpları

Ülkemizde olasılık olarak düşük olsa da rast geldiğimiz sorunlardan birisi olarak dikkatleri çeken tekrarlayan gebelik kayıpları, ön planda tutulması gereken seçeneklerden birisidir. Bu durum, kadınlarda bir hastalık olarak dikkatleri çektiği gibi ciddi anlamda hızlı bir şekilde tedavi edilmesi gereken sorunlar arasındadır.
Kadınlarda iki kere üst üste kayıp bile tehlike sınıfı içerisinde incelenmelidir. Düşük gebelik, ölü doğum gibi birçok farklı seçeneği enine boyuna analiz etmek ve bu sınıf içerisinde incelemek gerekiyor.

Tekrarlayan Gebelik Kayıpları Nedir?

Tekrarlayan gebelik kayıpları (Habituel Abortus), adından da anlayabileceğiniz üzere gebeliklerin sürekli olarak kayıpla sonuçlanması anlamına gelmektedir. Gebeliğin üç aylık diliminde en az iki kere ortaya çıkan ve kendiliğinden olan düşüklere verdiğimiz isimdir.
Çiftlerin %2 gibi bir oranında gördüğümüz hastalıklardan birisi olarak da dikkatleri çekiyor diyebiliriz. Dünya genelinde düşük gebelik oranı baz alınan değerler incelendiğinde normalin çok çok üstündedir. Ülkemizde de bu oranın fazlası ile yüksek olduğunu görüyoruz. Sürekli olarak meydana gelen ardı ardına düşükler ise hayati anlamda da risk içermektedir.

Tekrarlayan Gebelik Kaybının Sebepleri Nelerdir?

Bu noktada birçok farklı sebebi enine boyuna inceleme şansına sahip olduğumuzu öncelikle söyleyelim. Tekrarlayan gebelik kayıpları, önlem alınması gereken bir rahatsızlık durumudur. Belirtileri gözlemlenmeye başladığı an itibari ile destek almak çok çok önemlidir. Gözlemlediğimiz başlıca sebepler aşağıdaki gibidir;
1. Rahim ağzı (serviks) yetersizliği
2. Rahimde meydana gelmiş olan yapı bozuklukları
3. Vücudun hormonal dengesinin bozulmuş olması
4. Anlık olarak ortaya çıkan enfeksiyonlar
5. Kromozomlar üzerinde ki bozulmalar
6. Bağışıklık sistemi hastalıkları (Otoimmün)
7. Endokrinolojik nedenler
8. Trombofili
9. Sigara, alkol ve günlük yaşantıda meydana gelen aşırı stres
Bu noktada gözlemlediğimiz seçeneklerden bazıları olarak dikkatleri çekiyor. Bu sebepler baş gösterdiği an itibari ile tedavi yolunda en kısa sürede harekete geçilmesi gerekiyor.

Tekrarlayan Gebelik Kaybı Tedavisi

Bu rahatsızlık, özellikle 4 ayrı gebelik kaybının ardından sonraki gebeliklerde gebelik kaybı oranını %50 oranına kadar yükseltir. Dolayısı ile bu da çok ciddi sıkıntıları beraberinde getirir. Dolayısı ile nedene bağlı olarak tedavi uygulamak da yine çok önemlidir.
İLAÇ TEDAVİSİ
Yukarıda da bahsettiğimiz üzere ilaç tedavisi her zaman öncelikli seçeneklerden bir diğer olarak dikkatleri çekiyor. Antikoagulan tedavi adını verdiğimiz bu tedavi yöntemi ile birlikte aCL üretiminin azalmasını amaçlarız. Trombofili nedeni ile uyguladığımız seçeneklerden birisi olarak da dikkat çekiyor.
HORMONAL TEDAVİ
Hormon tedavisi, her ne olursa olsun en çok önem arz eden seçeneklerden birisi olarak dikkatleri çekiyor. Hormonal dengesizlik, tekrarlayan düşük sorununun en ciddi nedenlerinden birisidir. Bu neden dolayısı ile Progesteron ve HCG tedavisi de yine çok çok önem arz eden seçeneklerin başında geliyor diyebiliriz.
CERRAHİ TEDAVİ
Tekrarlayan gebelikler, zaman içerisinde anne sağlığı için de çok ciddi bir hayati risk arz etmektedir. Dolayısı ile çoğu zaman rahmin alınması işlemi dahi bu noktada çok önemlidir. Cerrahi uygulamalar, bu noktada en son çare olarak görülebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir