tahmini-dogum-tarihi-hesaplama
Kadın Doğum

Tahmini Doğum Tarihi Hesaplama

Kadınlar için en önemli seçeneklerden birisi de tahmin edebileceğiniz üzere tahmini doğum tarihi hesaplama ile alakalı bilgiler sunacağız. Doğum tarihini kesin olarak hesaplayabilmek ne yazık ki mümkün değildir. Tahmini olarak hesaplar yapabilmek tabi ki mümkün. Bu noktada dikkate alınan birkaç farklı seçenek söz konusudur.
Uzmanlar ile doğum tarihi hesaplamak, çok daha ideal bir seçenek olarak dikkat çeker. Her ne olursa olsun bizler ile hesaplama yapmak, kesine daha yakın sonuçlar elde edebilirsiniz.

Doğum Tarihi Hesaplama Nedir?

Adından da anlayabileceğiniz üzere doğum tarihi hesaplama, tahmini olarak gebelik sürecinizin noktalanacağı süreyi tahmin etmek üzerine yapılan bir hesaplama türü olarak dikkatleri çekmektedir. Günümüzde normal doğum, sezaryen doğum hesaplama üzerine iki ayrı seçenek söz konusudur.
Her zaman söylediğimiz üzere en sağlıklı doğum yöntemi normal doğum olarak dikkat çeker. Ancak yine de hesaplama yaparken dikkat edilmesi gereken unsurları sizlere sunmak istiyoruz.

Doğum Tarihi Nasıl Hesaplanır?

Öncelikle bu noktada dikkate almamız gereken seçenek normal doğum tarihi ya da sezaryen doğum tarihi ile alakalı olarak detayları bilmekten geçiyor. Bu noktada sizlere ufak tefek bilgiler sunmak ve fikir edinmenizi sağlamak istiyoruz.

NORMAL DOĞUM HANGİ HAFTALARDA OLUR?

Normal doğumlar, genel itibari ile 40 haftalık zaman dilimi içerisinde gerçekleşir. Yani 40. Hafta son hafta olarak bilinir. Nadir durumlarda da olsa 41 – 42 haftayı bulabildiğini söyleyebiliriz. Gecikmesi hadisesine de bizler gün aşımı adını vermekteyiz.
Türkiye genelinde ki veriler dikkate alındığı zaman 37 – 40 haftalık süreçlerde meydana gelir. Dolayısı ile ideal hesaplama tarihi 40 hafta olacaktır.

SEZARYEN DOĞUM HANGİ HAFTALARDA OLUR?

Normal doğum meydana gelmez ise bildiğiniz üzere sezaryen doğum söz konusu olmaktadır. Genellikle sezaryen doğum tercih eden kadınlar için 39.hafta son planlama sürecimiz olarak dikkatleri çeker. Bu neden dolayısı ile buna göre hesap yapmak son derece önemlidir.

TAHMİNİ DOĞUM TARİHİ HESAPLAMA

• Normal gebelik, son adet görmeye başladığınız gün itibari ile tamı tamına 40 hafta olarak ele alınır.
• Tahmini doğum tarihi, son adet başladığı tarihten itibaren +7 gün eklenerek 3 ay geriye gidilmesi şeklinde bir hesabı ortaya koyar.
ÖRNEK
Son adet tarihi 10 Nisan olan birisinin tahmini doğum tarihi
10 + 7=17 Nisan
Nisan’dan –> 3 ay geriye gidilirse Ocak –> 17 Ocak olur.
Ancak bu hesaplama, dediğimiz üzere kesin bilgileri sizlere sunmaz. Her ne olursa olsun hesaplama yaparken dikkatli olmak gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir