smear-testi
Jinekoloji

Smear Testi

Jinekolojik teşhis süreci olarak niteleyebileceğimiz Smear testi, birçok hastalığın teşhisinde bizlere o kadar ideal seçenekler sunar ki kesinlikle en iyi imkanlardan birisi olduğunu da net olarak söyleyebiliriz. Sitemizi incelediğimizde bununla birlikte jinekoloji sınıfı içerisinde muayene, ultrason ve check-up yöntemleri ile de teşhis yapabilme şansına da sahip olabilmekteyiz.
Smear testi, özellikle rahim ağzı sorunlarını değerlendirmek için olmazsa olmaz yöntemlerden birisidir. Tabi ki şimdi test ile alakalı olarak bilgiler sunma yoluna gideceğiz.

Smear Testi (CVS) Nedir?

Smear testi, serviks (rahim ağzı) sorunlarını ve semptomlarını enine boyuna inceleme ve tetkik etme şansını bizlere sunan bir tarama testi olarak dikkatleri çekmektedir. Serviks bölgesinde meydana gelen kanser ya da bunun gibi farklı durumları analiz edebilmek adına yaptığımız son derece gelişmiş bir testtir.
Tabi ki tıbbi literatürde PAP Smear testi ya da CVS adı ile de anılan yöntemlerden birisi olarak dikkatleri çeker. Günümüzde rahim ağzı kontrol sistemleri içerisinde en mükemmel imkanlardan birisidir.

Smear Testi Nasıl Yapılır?

Smear testi, günümüz teknolojileri sayesinde mükemmel ötesi sistemlerden birisi olarak dikkat çekiyor. Uygulama safhası da son derece pratik hale geldi. Rahim ağzındaki bazı sorunlardan şüphelendiğimiz zaman Smear testi kaçınılmaz seçeneklerden birisi olarak dikkat çeker. Aşamaları daha yakından inceleyecek olursak;
1. Öncelikle rahim ağzı ve genital bölgenizde herhangi bir kanama olmadığından emin oluruz.
2. Emin olduktan sonra plastikten üretilmiş olan “spatul” ya da “Smear fırçası” kullanarak rahim ağzından vajin bölgeye dökülmüş olan bütün hücreler hızlı şekilde toplanır.
3. Toplanan hücreler ile birlikte aynı zamanda fırça ile rahim ağzında yer alan sürüntü de alınır.
4. Aldığımız hücreler, “LAM” adı verdiğimiz ince bir cam yapı üzerine inceleme için yayılır ve üzerine kurutucu sprey sıkılarak sabitlik sağlanır.
5. Sonrasında alınan tüm dokular inceleme için Patoloji’ye devredilir. Patolog, incelemeyi enine boyuna en geniş kapsamlı şekilde yaparak bir rapor hazırlar.
Bu yöntem kesinlikle acısız ve rahatsızlıktan uzak bir tanı yöntemi olduğundan dolayı en çok tercih ettiğimiz ve bizlere en kesin tanıları yapma imkanı sunan seçeneklerden birisi olarak da dikkat çekiyor.

Smear Testi ile Neler İncelenir?

Smear testi, rahim ağzı ve genital bölgeden alınan parçalar ile birlikte bizlere birçok farklı yapıyı inceleme şansı sunmaktadır. Hücresel durum, hormonal durum ve mikrobiyolojik durum olmak üzere birçok farklı seçeneği inceleme şansına sahip oluruz.
Kanser hücrelerinin tetkiki bu noktada çok önemlidir. Smear testinin en etkili yöntemlerinden birisi de bizlere kanser tetkiki konusunda hücreleri en ince ayrıntısına kadar sunmasıdır. Vajinit etkenlerin teşhisinde de yine önem arz eden unsurlardan birisidir.

Smear Testi Öncesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

1. Smear testi, her ne olursa olsun çok dikkat ile yapılması gereken ve öncesinde dikkat edilecek seçenekler ile daha doğru imkanlar sunan bir test yöntemi olarak dikkatleri çeker. Test kapsamında işlem öncesi dikkat edilmesi gereken en önemli seçenekler aşağıdaki gibidir;
2. Smear testinden 24 saat süre öncesine kadar asla ama asla cinsel ilişkiye girilmemiş olması gerekir. Bu sayede daha kesin sonuçlar alınabilir.
3. Smear testinin ardından 72 saatlik bir zaman dilimi içerisinde vajinal krem, vajinal duş ya da bu gibi seçeneklere asla maruz kalınmamalıdır.
4. Smear testinde adet kanamanız çok önemlidir. Adet kanamanızın üstünden 10 gün geçtikten ilk adet kanamasına kadar olan süreç Smear testi için en ideal seçenektir.
5. Adet döneminde iseniz ve acil müdahale gerekirse kanamanın yoğunluk durumuna göre de somut adımlar atılabilir.
Bu seçenekler, Smear testinden önce sizlere enine boyuna sunulur. Tabi ki sizlerin de bu makaleden sonra hazırlıklı gitmeniz, süreci daha da hızlandırabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir