servikal-enfeksiyonlar
Kadın Hastalıkları

Servikal Enfeksiyonlar

Kadınlarda sıklık ile gördüğümüz servikal enfeksiyonlar, zaman içerisinde kişinin hayatını ciddi anlamda olumsuz etkileyen seçeneklerin başında geliyor. Bu noktada özellikle bizler, tıp araştırmalarında tedavi yöntemlerine yönelik olarak en modern seçenekleri kullanmayı amaç ediniyoruz.
Serviks bölgesi, son derece hassas bir bölgedir. Rahim ağzı enfeksiyonları, birçok farklı şekilde karşımıza çıkar. Dolayısı ile doğru tanı, doğru tedavi bizler için en önemli seçeneklerin başında geliyor.

Servikal Enfeksiyon Nedir?

Servikal enfeksiyonlar, kadınlarda rahim ağzı bölgesinde çeşitli nedenler ile meydana gelen enfeksiyon oluşumları için kullandığımız tıbbi terimdir.
Web sitemiz içerisinde ki bilgilendirme içerikli makalelerimizi gezmeniz durumunda bu konuda birçok farklı seçeneğe ulaşabilirsiniz. Rahim ağzı yaraları, rahim ağzı dokusunda meydana gelen farklı iltihap dokuları bu noktada en çok inceleme altına aldığımız seçeneklerden bazıları olarak ön plana çıkıyor. İnsanlar, bu hastalığı aynı zamanda RAHİMDE YARA olarak da tanımlayabilir.

Servikal Enfeksiyon Türleri Nelerdir?

Servikal enfeksiyon başlıkları altında birçok farklı seçeneği inceleyebilme şansına sahibiz. Genital bölgede meydana gelen oluşumlarda rahim ağzı (serviks) bölgesini ciddi anlamda olumsuz etkileyen seçeneklerden birisidir. Dolayısı ile aşağıda sayacağımız hastalık türlerini daha yakından incelemek gerekiyor. Servikal enfeksiyon başlığı altında incelediğimiz bazı hastalıklar şu şekildedir;
1. Genital enfeksiyonlar
2. Vulvar enfeksiyonlar (Vulvit)
3. Genital siğil oluşumları (Kondilom)
4. Genital uçuk oluşumları
5. Bartolin iltihaplanması
6. Molluscum Contagiosum
7. Vajinal enfeksiyonlar (Vajinit)
8. Serviks mantarı
9. Seviks bölgesinde oluşan bakteriler ve parazitler
10. Rahim ağzı enfeksiyonları (Servisit)
11. Klamidya enfeksiyonları
12. Bel soğukluğu (Gonore)
13. Rahiç içi iltihaplanmaları
14. Pelvik enflamatuar (PID)
15. Sifilis (Frengi)
16. Hepatit B ve C
17. AİDS (HİV Virüsü)
Bu sınıf içerisinde sayabileceğimiz hastalıklar olarak dikkatleri çekiyor. Bu hastalıkların önlemi alınmadığı takdirde kısa bir zaman dilimi içerisinde yaşam kaybına kadar giden seçenekler söz konusu olduğunu da kesinlikle unutmamak gerekiyor.

Servikal Enfeksiyon Belirtileri

Servikal enfeksiyonlar, yukarıda saydığımız üzere birçok farklı hastalık nedeni ile ortaya çıkabilir ve dikkat ile yaklaşılması gereken hastalıkların başında gelir. Öncelikli olarak enfeksiyona neden olan hastalığın tanısı çok önemlidir. Belirtilerden bazıları ise aşağıdaki gibi sıralanabilir;
• Rahim bölgesinde meydana gelen ağrılar,
• Adet dönemi dışında kendisini gösteren vajinal kanamalar,
• İdrarda yanma ve kanama,
• Karın bölgesinde kramp düzeyinde meydana gelen ağrılar,
• Ağrılı cinsel ilişki deneyimi (Disparoni),
Bu belirtilerden bazıları olarak dikkatleri çekiyor. Bu gibi durumlar kendisini gösterdiği an itibari ile uzman desteği almak çok önemlidir.

Servikal Enfeksiyon Tanısı ve Tedavisi

Servikal enfeksiyonların ortaya çıkmasındaki neden, bizler için en önemli seçenekler arasındadır. Jinekolojik muayene ve gerekli durumlarda Smear testi ile birlikte hastalığın teşhisi için en somut adımları atıyoruz.
Nedenlerin kesin olarak tanılanmasının ardından ise neden olan hastalık için uyguladığımız tedavi yöntemlerini kısa bir zaman dilimi içerisinde uyguluyoruz. Yukarıda saydığımız 17 ayrı hastalık nedenine dair tüm bilgileri sitemiz içerisinde bulabileceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir