rahim-agzi-yaralari
Kadın Hastalıkları

Rahim Ağzı Yaraları (Servisitler)

Kadınlarda gündelik hayatı de en ciddi şekilde olumsuz olarak etkileyen rahim ağzı yaraları (servisitler), zaman içerisinde tedavi yöntemleri açısından biraz daha kontrol altına alınabilir hastalıklardan birisi olarak dikkatleri çekti. Bu noktada jinekolojik muayene yöntemleri ile doğru bir şekilde teşhis yapmak, hastalığı ilerleyen süreçleri açısından çok çok önemlidir.
Rahimde yara sorunu, birçok farklı neden ile ortaya çıkabilir. Meydana geldiği zaman itibari ile birkaç farklı belirti ile de kendisini net şekilde gösterebilir.

Rahim Ağzı Yara (Servisit) Nedir?

Rahim ağzı yara (servisit), rahim bölgesinde meydana gelen yara oluşumları için kullanmakta olduğumuz jinekolojik bir tabir olarak dikkatleri çeker. Rahim ağzı dokusu iltihabı olarak da bilinir.
Rahim ağzı, kadınlar için sağlık açısından çok çok önemli organlardan birisi olarak dikkatleri çeker. Servisitler, iltihap oluşumlarıdır ve mümkün mertebe en kısa zaman dilimi içerisinde kontrol altına alınabilmesidir. Serviks bölgesinde meydana gelen herhangi bir enfeksiyon nedeni ile ön plana çıktığını da net olarak söyleyebiliriz.

Rahim Ağzı Yara (Servisit) Belirtileri

Servisitler, zaman içerisinde birçok farklı şekilde kendisini gösterir. Yani genital bölgenizde meydana gelebilecek yaraları net olarak önceden görebilme şansına sahip olabileceğinizi söyleyebiliriz. Bu noktada aşama aşama ilerlemek bizler için çok çok önemlidir. Belirtilerden bazılarını daha yakından inceleyecek olursak;
• Adet döneminde olmasanız dahi vajinal bölgede meydana gelen kanamalar,
• Olmadık zamanlarda meydana gelen kokulu ve katı vajinal akıntılar,
• Cinsel ilişki sırasında ciddi ağrıların hissedilmesi (Disparoni),
• Bel bölgesinde meydana gelen kronik tipteki ağrılar,
• Kısırlık,
Bu noktada gördüğümüz başlıca belirtiler arasındadır. Rahim ağzı yaraları, zaman içerisinde genital bölgede birçok farklı sorunu beraberinde getirir. Vajen bölgedeki enfeksiyonlar nedeni ile ortaya çıkabilecek olan bu hastalık, doğru tanı ile tedavi aşamalarını beraberinde getirir.

Rahim Ağzı Yara (Servisit) Nedenleri

Rahim ağzı yaraları, birçok farklı nedene bağlı olarak kendisini gösterebilir. Ancak yine de bu noktada çeşitli yöntemler ile nedenleri araştırmak zorundadır. Genellikle rahim ağzı bölgesinde ya da genital bölgenin genelinde meydana gelen enfeksiyonlar nedeni ile kendisini gösteren sorunlardan birisidir.

Rahim Ağzı Yarası (Servisit) Tanısı Nasıl Konur?

Bunun için önceliklerimizden birisi, sizlerin de tahmin edebileceği üzere jinekolojik muayene olacaktır. Muayene masasına yattığınızda Spekulm yardımı ile genital bölgeyi ayırarak kısa zaman içerisinde rahim ağzını görmeyi amaçlarız. Rahim ağzı bölgesinde meydana gelen yaranın yapısı, ilerlemişlik düzeyi çok önemlidir. Bu neden dolayısı ile kamera ile izleme yoluna dahi gidebiliriz.
Servisitler, önlem alınmadığı takdirde zaman içerisinde rahim ağzı (serviks) kanseri sorununu da beraberinde getirebilir. Tanı aşaması ile aşağıdaki testleri uygulayabiliriz;
• Smear testi
• Cervical (servikal) biyopsi
• Kolposkopi
Gibi testler ile hastalığının mevcut durumunu enine boyuna kontrol etme şansına sahip oluyoruz. Dolayısı ile tedavi yöntemleri daha da belirtin hale gelebiliyor.

Rahim Ağzı Yara (Servisit) Tedavisi

Bu hastalığın tedavisi yolunda birçok farklı uygulama ile sorunu gidermek öncelikli amaçlarımızdan birisidir. Hastalığın ilerlemişlik durumu, yaraların mevcut tehlike durumu bu anlamda kontrol edilmelidir.
İLAÇ TEDAVİSİ
Hastalığın durumu çok fazla ilerlememiş ise bu noktada önceliğimiz antibiyotik tedavileri ile birlikte yaralı bölgenin kendisini iyileştirmesini sağlamak olacaktır. Aynı zamanda bölgede gelen enfeksiyon oluşumlarını kontrol altına almak da yine ciddi anlamda önem arz eden seçeneklerden birisidir.
ELEKTROKOTERİZASYON
Isı yardımı ile bölgedeki yaranın yakılması için kullandığımız yöntemlerden birisidir. Bu yöntem ile birlikte yara oluşumunu elektriko ısı yöntemleri sayesinde yaranın kendisini iyileştirmesine yardımcı oluruz.
KRİYOTERAPİ
Halk arasında dondurma işlemi olarak bilinir. Karbondioksit (CO2) kullanılarak yaraya uygulama yapar ve yaranın donmasına yardımcı oluruz. Bu sayede yaranın daha da büyümesi ya da ilerlemesi engellenir. İyileşme süreci ciddi anlamda hızlandırılır.
LAZER TEDAVİ
Yara bölgesinde yer almakta olan dokuların lazer ile tahrip edilerek bölgesel iyileşmeyi sağlama amacı ile kullandığımız tedavi yöntemlerinden birisidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir