polikistik-over-sendromu
Kadın Hastalıkları

Polikistik Over Sendromu (PCOS)

Jinekolojik problemler sınıfı içerisinde yorumladığımız Polikistik Over Sendromu (PCOS), en önemli kadınsal rahatsızlıklardan birisi olarak dikkatleri çekiyor. Bilmeyenler için yumurtalama problemlerinden birisi olarak tabir edilebilmektedir. Özellikle son dönemlerde bu anlamda çok fazla şikâyet aldığımızı da söylememiz gerekiyor.
Bu hastalığın belirtilerini önceden tanımak ve etkileri hakkında fikir sahibi olabilmek çok önemlidir. Bu hastalığın genel bilgileri hakkında sizlere derinlemesine bilgiler sunalım istiyoruz.

Polikistik Over Sendromu (PCOS) Nedir?

Polikistik Over Sendromu (PCOS), özellikle ergenlik döneminde görülen ve yumurtlama sorunlarına bağlı olarak hormonal sistemin hatalı çalışmaya başlaması sorunudur. Bu sorun, bahsettiğimiz üzere özellikle genç yaşlarda ciddi anlamda gözlemlenir. Araştırmalar gösteriyor ki her beş kadından birisinde PCOS hastalığı kendisini gösterebilmektedir.
Erken teşhis ve tedavisi çok çok büyük önem arz eder. Özellikle ilerleyen safhalarda etkileri son derece olumsuzdur. Dolayısı ile birçok farklı sıkıntı meydana gelebilir.

Polikistik Over Sendromu (PCOS) Sebepleri

Polikistik Over Sendromu adını verdiğimiz hastalığın kesin olarak bir nedeni belirtilmemekte. Tıbbi literatürde açıklamalara sığdırılmaya çalışılmış ancak başarılamamıştır. Tıbbi olarak bizler, insülin hormonunda meydana gelen ciddi değişimler nedeni ile ortaya çıktığını söyleyebilmekteyiz. Nitekim dünya genelinde tıp otoriteleri bunu net olarak göstermiştir.
PCOS hastalığının özellikle kilolu kişilerde görüldüğünü söylemeliyiz. Dolayısı ile insülin hormonu üzerinde ki etkileri de ciddi anlamda farklılık yaratır. İnsülin direnci, PCOS hastalığını meydana getiren etkilerden birisidir.

Polikistik Over Sendromu (PCOS) Belirtileri Nelerdir?

PCOS belirtileri, kadınların her birinde aynı etkileri göstermez. Ancak bu şikâyeti teşhis etmemiz öncesinde ki nedenler belirgin şekilde kendisini göstermektedir. Nedenlerini iyi bir şekilde analiz ederseniz hakkında çok daha fazla bilgiye sahip olabilir, sonrasında bizlere başvurabilirsiniz. Başlıca nedenler aşağıdaki gibidir.
• Yumurtalayamama sorunları
• Âdet kanamalarında meydana gelen düzensizlik
• Vücudun çeşitli bölgelerinde meydana gelen tüylenme (Hirşutizm)
• Yumurtalıkta meydana gelmekte olan kistler
• Cilt üzerinde aşırı yağlanma ve akabinde meydana gelen sivilceler
• Saçlarda aşırı kepeklenme
• Saç tellerinin incelenmesi ve erkek tarzı kelleşme
• Pelvik bölgesinde meydana gelen ağrılar
• Anksiyete ve depresyon başta olmak üzere psikolojik sıkıntılar
• Uykusuzluk problemi
• Vücudun çeşitli bölgelerinde meydana gelen vücutsal kalınlaşma
Bu noktada gözlemlediğimiz önemli belirtiler olarak dikkatleri çekiyor. Dolayısı ile Polikistik Over Sendromu ile alakalı olarak sıkıntılara çözüm üretme noktasında seçenekler önem arz ediyor.

Polikistik Over Sendromu (PCOS) Tedavisi

Polikistik Over Sendromu, özellikle kiloya bağlı ciddi anlamda sıkıntılardan birisidir. Bu noktada bizler, öncelikli olarak Vücut Kitle Endeksi (VKİ) değerlerini dikkate almak durumundayız. VKİ ile alakalı olarak değerlendirme kıstaslarımızı daha önce sitemizde sizlerle paylaşmıştır. PCOS tedavisi net olarak mümkün değildir.
Ancak ortaya çıkan belirtileri yukarıda sunmuştuk. PCOS belirtilerini ortadan kaldırmak ve sıkıntılı süreçleri ortadan kaldırmak için bu noktada çözümler üretmekteyiz. Tabi ki PCOS tedavi yöntemlerimiz hakkında da bilgiler sunmak istiyoruz.
DOĞUM KONTROL HAPLARI
Birçok kadınsal hastalığın tedavisi yönünde bizlere etkin seçenekler sunduğu gibi Polikistik Over Sendromu safhasında da çözüm yollarımızdan birisidir. Rahim kanseri olasılığını minimum düzeye indirmek ve erkeklik hormonlarını baskılamak açısından en önemli çözüm yöntemlerimizden birisi olarak dikkat çeker.
DÜZENLİ VE SAĞLIKLI BESLENME
Hormonal dengesizlikleri kontrol altına almak ve vücutsal fonksiyonları düzene sokabilmek için en önemli aşamalardan birisidir. Yağsız et tüketimi, lifli sebze ve meyveler bu noktada tüketimi arttırılması gereken seçeneklerden. Az az yiyerek sık öğünler, bu noktada önerebileceğimiz diğer imkanlar.
DİYABETİK İLAÇ UYGULAMASI
Kan şekerini düzenleyici ve erkeklik hormonlarını baskılama etkisi nedeni ile diyabetik ilaçlar çok önemlidir. Hastalarımızın çok önemli bir kısmına bu noktada diyabet ilaçları ile çözüm üretebilmekteyiz.
CERRAHİ OPERASYON
Yumurtalama oranının kadınlarda ciddi anlamda düşmesine verdiğimiz isim Polikistik Over Sendromu olarak dikkatleri çekiyor. OVARİAN DRİLLİNG yöntemi, laparoskopi uygulanarak yumurtalık yüzeylerine gözenekler oluşturma işlemidir. Bu yöntem sayesinde yumurtalama olasılığı belirgin şekilde arttırılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir