onkoloji
Tıp Sözlüğü

Onkoloji

Tıp biliminin en önemli dallarından birisi olarak dikkatleri çeken Onkoloji, her ne olursa olsun çok fazla ön planda tutulması gereken seçeneklerden birisidir. Doğrudan kanser bilimi olarak da birçok kişi tarafından tanımlanır. Genellikle hayati tehlikelerin doğrudan iç içe bulunduğu sınıflardan birisi olduğunu da net olarak söyleyebiliriz.
Jinekolojik onkoloji konusunda da zaman içerisinde farklı adımlar atıldı. Dolayısı ile birçok farklı hastalığı içerisine alan bu bilim dalını biraz daha yakından inceleyelim istiyoruz.

Onkoloji Nedir?

Onkoloji, insan vücudu içerisinde var olabilecek tümör, kist, kanser ve bu gibi tüm oluşumların tanısı, incelenmesi ve tedavisi yönünde araştırmaların yapıldığı tıbbi bilim dalıdır.
Türkiye genelinde özellikle son dönemlerde bu anlamda çok ciddi anlamda gelişmeler yaşandı. Hal böyle olunca ortaya çıkan seçenekleri biraz daha derinlemesine analiz etmek ve yorumlamak gerekiyor. Onkoloji, özellikle jinekolojik anlamda çok çok büyük önem arz eder. Kadın hastalıkları içerisinde çok ciddi anlamda sıkıntılı süreçler ortaya çıkabilmektedir.

Jinekolojik Kanser Türleri

Jinekolojik kanser, adından da anlayabileceğiniz üzere kadınlara has hastalıklar olarak dikkatleri çekiyor. Dolayısı ile çok daha fazla ön planda tutulması gerekiyor. Kadın vücudunun doğası gereği zaman içerisinde birçok farklı sorun ortaya çıkabilir. Rahim sorunları, genital bölge problemleri ya da bu gibi aklınıza gelebilecek birçok farklı seçeneği ön planda tutmak gerekiyor. Başlıca jinekolojik kanser türlerini inceleyelim.
Rahim Kanseri
Rahim kanseri, endometrium adını verdiğimiz rahim içerisinde yer alan zarda meydana gelen kanser oluşumlarına verdiğimiz isimdir. Serviks bölgesine kadar uzanan kanallarda da kanser oluşumu gözlemlenebilir.
Serviks Kanseri
Serviks kanseri, rahim ağzı bölgesinde meydana gelen kanser türüdür. HPV sorununun neden olduğu ve kadınların çok ciddi bir kesiminde en çok gözlemlediğimiz kanser türü olarak da dikkatleri çekiyor.
Yumurtalık Kanseri
Yumurtalık (Over) kanseri, yumurtalıkların ana yapısını oluşturan Epitelyum hücrelerinde kontrolsüz çoğalmaya bağlı olarak ortaya çıkan kanser türüdür. Kadınlarda en sık rastladığımız ve aynı zamanda tedavisi de en zor olan kanser türlerinden birisi olarak dikkatleri çeker.
Vulva Kanseri
Vulva kanseri, genital bölgenin dışında yer alan ve vulva üretra bölgesinde yumru olarak karşımıza çıkan kanser türlerinden bir diğeridir.
Meme Kanseri
Meme kanseri, süt bezleri ve eme başında yer alan hücrelerin kontrolsüz bir şekilde çoğalması sonrasında meydana gelen kanser türlerinden birisi olarak dikkat çeker.
Bu kanser türleri, onkoloji bilim dalı içerisinde enine boyuna incelenen seçenekler arasında kendisini gösteriyor. Dolayısı ile kanserin her türlüsü tehlikeli olabileceğinden dikkat ile üzerinde durulması gerekir. Kanser, günümüzde tedavisi en sıkıntılı hastalıklardan birisidir. Özellikle jinekolojik kanserler bu anlamda çok daha sıkıntılı süreçleri beraberinde getirebilir. Dolayısı ile erken ve doğru teşhis, hayat kurtarabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir