meme-kanseri
Kadın Hastalıkları

Meme Kanseri

Kadınların sürekli olarak gözlemlemesi gereken seçeneklerden birisi olarak da dikkat çeken meme kanseri ile alakalı bilgiler de sunacağız. Türkiye genelinde her geçen gün meme kanseri riski biraz daha artış gösteriyor. Dolayısı ile kadınlara has en ciddi şekilde ön planda tutulması gereken kanser seçeneklerinden birisidir.
Meme kanseri hakkında kadınların çok fazla merak ettiği seçenekler söz konusu ve bizlerde bu noktada sizlere elimizden geldiğince en net bilgileri sizlere sunma yoluna gideceğiz.

Meme Kanseri Nedir?

Meme kanseri, meme içerisinde süt oluşumunu sağlayan ve oluşan bu sütü taşıyan bezlerde kontrolsüz hücresel çoğalma sonucunda meydana gelen tümör oluşumu olarak bilinir.
Meme kanseri, bununla birlikte birçok farklı nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir. Ancak tıbbi literatürde ne yazık ki bunun kesin bir şekilde açıklaması söz konusu da değildir. Modern tıbbi araştırmalar sonrasında birçok farklı seçeneğin de ön plana çıktığını net olarak söyleyebiliriz sanırım. Bu noktada merak ettiğiniz birçok farklı seçenek hakkında sizlere bilgi içerikli seçenekler sunma yoluna da gideceğiz.

Meme Kanseri Nedenleri

Meme kanseri, kadınlar için en ciddi sıkıntılardan birisi olarak dikkatleri çeker. Bununla birlikte nedenleri aşamasında henüz kesin bilgiler bizlere sunulmamıştır. Bizler genele yönelik olarak analiz yaptığımız zaman çok daha derinlemesine bilgiler sunuyoruz. Tabi ki yakın bir zaman dilimi içerisinde açıklamalarımız çok daha çeşitli hale gelebildi.
Meme kanseri içerisinde özellikle meme bölgesinde meydana gelen aşırı deformasyon, her anlamda farklılık yaratır. Ancak kesin nedenler söz konusu olmadığından dolayı makalemiz içerisinde bunlara yer verememekteyiz. Tedavi aşamalarımızı belirtilere göre sunmaktayız.

Meme Kanseri Belirtileri

Meme kanseri, belirtileri ile kendisini net bir şekilde gösterir. Meme kanseri kontrolü, her kadın için olmazsa olmaz yöntemlerden birisidir. Dolayısı ile doğru seçenekler üzerine eğilim göstermek ve doğru adım atmak da yine önem arz eden bir diğer seçenek olarak da dikkatleri üzerine çekecek gibi görünüyor. Başlıca belirtiler aşağıdaki gibidir;
• Memenin üst bölgesinde yer alan ağrısız ve sert olarak hissedilen hareketlilik,
• Meme bölgesinde meydana gelen ağrısız ve hareketsiz şişlikler,
• Meme boyutunda ya da şeklinde meydana gelen gözle anlaşılabilir şekilsel değişimler,
• Memenin cilt bölgesinde morluklar, kızarmalar, çöküntüler, portakal kabuğu görünümü gibi görüntülerin ortaya çıkması,
• Meme başı bölgesinde renk ve şekil değişiklikleri,
• Meme başı bölgesinden akıntıların gelmesi (Bu akıntı kan da olabilir),
• Koltuk altı bölgesinde meydana gelen ağrılı ya da ağrısız şiş bezeler,
Olmak üzere kesin bir şekilde belirti gösteren seçeneklerden birisi olarak da dikkatleri üzerine çekiyor diyebiliriz. Dolayısı ile bu belirtilerin gözlemlenmesi durumunda uzman desteği çok önemlidir.

Meme Kanseri Risk Faktörleri

Meme kanseri oluşumunda birçok farklı risk faktörü olduğunu net olarak söyleyebiliriz. Türkiye genelinde her geçen gün büyüyen ve gelişen tıbbi teknolojiler sayesinde tedavisi çok daha etkin bir seçenek olarak dikkat çekiyor. Risk faktörlerini analiz edelim.
YAŞ FAKTÖRÜ
Meme kanserinin görülme sıklığı, genellikle 50 yaş üzeri kadınlarda kendisini gösteriyor. 35 yaş altı kadınlarda görülme riski çok düşüktür. Ancak yine de düşükte olsa bir risk durumu söz konusudur.
GENETİK YATKINLIK
Daha önceki süreçte 1. derece herhangi bir akrabanızda meme kanseri meydana gelmiş ise DNA geçişi nedeni ile sizlerde de görülme olasılığı çok yüksektir.
HORMON TEDAVİSİ
Menopoz tedavisi gören kadınlara bildiğimiz gibi hormonları etkileyen birçok farklı seçenek söz konusudur. Hormon tedavisi, bu noktada en ciddi risk faktörüdür.
MEME BİYOPSİSİ
Daha önceki dönemde herhangi bir şekilde geçirmiş olduğunuz meme biyopsisi nedeni ile ilerleyen zamanlarda meme kanseri yaşama riskiniz çok ciddi anlamda artar.

Meme Kanseri Tipleri

Meme kanseri, iki ayrı seçenek olarak dikkatleri çeker. Meme kanseri teşhisi konduktan sonra memenin yapısına göre iki ayrı seçenek dikkat çeker. Hemen bu seçenekler hakkında da bilgileri sizlere sunmak istiyoruz.
Noninvaziz Kanser
Yayılma göstermeyen kanser türü olarak dikkatleri çeker. Meme kanserinde yayılma riski söz konusu değil ise bu kanser tipi içerisinde analiz edebilme şansına sahip oluruz.
İnvaziv Kanser
EN sık rastlanan ve yayılabilir kanser şekli olarak dikkatleri çeker. Yayılabilen özelliği olduğundan dolayı hayati tehlikesi çok daha fazladır.

Meme Kanseri Tedavisi

Meme kanseri, ön planda tutulması gereken bir hastalık olarak dikkatleri çekiyor. Her geçen gün bu hastalığın daha fazla yaygınlaşması nedeni ile sizlere hemen tedavi aşamaları hakkında da bilgiler sunacağız.

CERRAHİ YÖNTEMLER

Meme kanseri tedavisinde birçok farklı cerrahi yöntem ile uygulama yapabilme şansına sahip olabilmekteyiz. Türkiye genelinde de çok yaygın bir tedavi yöntemidir. Cerrahi yöntemler altında da birçok farklı imkanı inceleyebiliriz.
MASEKTOMİ: Memenin alınması durumudur. Tabi ki masektomi uygulaması da kendi içerisinde değişebilir. Masektomi sonrasında memenin yeniden yapılandırılması gibi bazı durumlar söz konusu da olabilir.
MEME KORUYUCU CERRAHİ: Meme kanseri, erken teşhis edildiğinde memenin belli bir kısmı zarar görebilir. Bu işlemde sadece zarar gören kısım alınır.
LENF BEZİ CERRAHİSİ: Lenf bezlerinden alınan parça ile birlikte bu bölgedeki kanser oluşumunun izlenmesine müteakip uygulanan cerrahi tedavi yöntemidir.
RADYOTERAPİ
Her kanser türünde olduğu gibi meme kanserinde de X ışınlarını kullanarak meme bölgesinde meydana gelen kanser hücrelerini yok etmek öncelikli tedavi yöntemlerimizden birisidir.
KEMOTERAPİ
İlaç tedavisidir. Kullandığınız ağır ve yüksek MG özelliğine sahip ilaçlar sayesinde kanser hücrelerinin yayılmasını engellemek ve oluşumu yok etmek amacımzıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir