leep-konizasyon-islemi
Kadın Hastalıkları

Leep Konizasyon İşlemi

Kadın hastalıkları çok çeşitli şekillerde karşımıza çıkabilir ve aynı zamanda tedavi yöntemleri de ciddi anlamda çeşitlilik gösterebilir. Tanılama, bu noktada çok çok önemli imkanlardan birisi olarak da dikkat çekiyor diyebiliriz. Leep konizasyon işlemi (LLETZ), bu noktada tıp biliminin sunduğu en ideal seçeneklerden birisi olarak dikkatleri çeker.

Kadınlardaki hücresel değişimleri tam anlamı ile gözlemleyebildiğimiz bu seçenek, kısa vadede muazzam seçenekleri bizlere sunuyor.

Leep Konizasyon (LLETZ) Nedir?

Leep Konizasyon (LLETZ), hücresel değişiklikler nedeni ile rahim ağzı bölgesinde ki kanser lezyonları için uygulanan modern tıbbın bizlere sunduğu en etkili yöntemlerden birisi olarak dikkatleri çeker. Cerrahi bir işlemdir. LEEP, CIN ya da SIL olmak üzere rahim ağzı bölgesinde birçok farklı hücre değişikliği gözlemlenebilir ve bu neden dolayısı ile tamamı bu yöntem ile giderilebilir.

LEEP (Loop Electrosurgical Excision Procedure), Türkçe karşılığı ile ise Elektro Cerrahi ile çıkarma işlemi olarak adından ciddi anlamda söz ettiriyor. Konizasyon işlemi de kendi içerisinde iki ayrı şekilde ele alınmaktadır.

Leep Konizasyon Türleri

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere cerrahi yöntemler kullanılarak sunulan bir yöntemdir. Dolayısı ile kendi içerisinde de ciddi anlamda fark yaratan imkanlardan birisidir. İki ayrı sınıf içerisinde uygulama yapabilme şansına sahibiz.

SICAK KONİZASYON

Leep (LETZ) işlemi esnasında rahim ağzı koni şekilde yakılır. Yakılma işleminin ardından o parça dikkatli bir şekilde oradan çıkarılır. Bu işlem, yakma etkisi nedeni ile sıcak konizasyon adı ile anılmaktadır.

SOĞUK KONİZASYON

Sıcak konizasyon işleminin aksine soğuk konizasyon işleminde ise rahim dokusu, ameliyathane şartları içerisinde bistüri ile kesilir. Kesilen bu parçanın dikkatli bir şekilde kesildikten sonra alınması işlemi olarak da ciddi anlamda ön plana çıkar.

Leep Konizasyon (LLETZ) Nasıl Uygulanır?

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere cerrahi şartlar altında uygulanması gereken işlemlerden birisi olarak dikkatleri çekiyor diyebiliriz. Bu noktada aşama aşama uygulamayı sizlere sunmamız gerektiğine inanıyoruz.

 • Cerrahi ortamda gerçekleştirilmesi gereken bir yöntem için hastamız itina ile hazırlanır ve ameliyathaneye getirlir.
 • Bu noktada hastanın tercihine göre operasyon lokal anestezi ya da genel anestezi altında uygulanabilir. İsteğinize göre hareket edebiliriz. Genel anestezi düşünüyor iseniz operasyondan önce 7 – 8 saat öncesinde bir şey yememeniz gerekiyor.
 • Sonrasında Jinekolojik muayene masasına yatırılırsınız. Bu noktada anestezi işlemi uygulandıktan sonra SPEKULM yardımı ile vajinal bölge, rahim ağzı (serviks) görülebilir duruma gelene kadar açılır.
 • Bu işlemler akabinde kalçanızın alt kısımlarına özel geliştirilmiş ped ürünler yerleştilir. Topraklama amacı sayesinde vücuttaki fazla elektrik bu yöntem ile dışarı çıkarılır.
 • Bu dışarı çıkan elektrik, yakıcı özellikle sahip telli kalem “ELEKTROTER” yardımı sayesinde rahim ağzı dokusunu keser ve bura parçayı çıkarırız.
 • 3 – 5 dakikalık bir zaman dilimi içerisinde herhangi bir ağrı sızı olmaksızın gerçekleştirilen operasyon tiplerinden birisidir.

LEEP Konizasyon (LLETZ) Avantajları Nelerdir?

Leep Konizasyon, modern tıbbın bizlere sunduğu en ideal seçeneklerden birisi olması nedeni ile ciddi anlamda ön planda tutulur. Tabi ki avantajlarını sizlerin de bilmenizde ciddi anlamda fayda söz konusudur. Faydalarını daha yakından analiz edelim.

 • Rahim ağzını yakma, dondurma ya da bu gibi eskimiş tekniklerin yerine geldiği için çok daha pratik ve etkili yöntemlerden birisidir.
 • LEEP, bu noktada çok kısa bir zaman dilimi içerisinde yapılır ve günlük yaşantınızdan sizleri alıkoymaz.
 • LLETZ yönteminde doğal elektrik akımı kullanılır. Dolayısı ile parça alınan bölge dışında herhangi bir bölge asla ama asla zarar görmez.
 • Servikal kanalın başladığı noktadan itibaren çıkartılır ve dolayısı ile rahim ağzı kanseri olabilecek alana doğrudan müdahale etme imkanını bizlere sunar.
 • Kanser hücrelerinin teşhisi ve tedavisi yönteminde en ideal seçeneklerden birisi olarak da dikkat çeker.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir