kizlik-zari-muayenesi
Kızlık Zarı

Kızlık Zarı Muayenesi

Kızlık zarı, daha önceki bilgilendirme makalelerimizde de bahsettiğimiz gibi vücudun sonradan oluşturduğu mukozal bir dokudur. Her kadında farklı yapılarda gözlemlenebilir. Yaklaşık 9 adet farklı türü olduğu araştırmalar sonucunda ortaya çıkarılmıştır.
Kızlık zarı üzerinde yer alan delik, adet döneminde kanamanın dışarı akmasına yardımcı olmaktadır. Imperfore Hymen dediğimiz deliksiz kızlık zarı yapısında ise sıkıntılar ortaya çıkabilir. Bu kızlık zarı tipinde cerrahi müdahale ile delik meydana getirilmesi gerekir.
Genel bilgi verdikten sonra ise kızlık zarı muayenesi ile alakalı olarak da bilgiler vermek istiyoruz. Kızlık zarı, jinekoloji ve kadın doğum uzmanları tarafından yapılmalıdır.

Kızlık Zarı Muayenesi Nedir?

Birçok farklı isim ile günümüzde anılabilmektedir. Kızlık zarı testi, bekaret denetimi, bakirelik testi gibi isimler ile günümüzde insanlar arasında tabir edilmektedir. Kızlık zarı muayenesi ise jinekoloji ya da kadın doğum uzmanları tarafından gerçekleştirilen, kızlık zarının yırtılıp yırtılmadığı ile alakalı kontrollerin yapılmasını sağlayan jinekolojik muayene türüdür.
Bu muayeneleri günümüzde birçok kişi, kendi kendine ya da ailesinden bir kadına yaptırmak sureti ile deneyebilmektedir. Kızlık zarı, çok hassas bir mukozal yapı olduğundan dolayı yapısına da bağlı olarak hafif bir müdahale ile dahi yırtılabilmektedir. Dolayısı ile uzmanlar tarafından kontrolünün yapılması çok önemlidir.

Kızlık Zarı Muayenesinin Amacı Nedir?

Vajinal bölgede çeşitli sıkıntılar nedeni ile Jinekologlara başvurduğunuzda uzmanlar, kızlık zarı ile alakalı olarak tespite yönelik adımlar atabilirler. Bunun için kızlık zarı muayenesini dahi isteyebilirler.
ÖRNEK: Septat Hymen (Ara Bölmeli Kızlık Zarı) şeklinde tabir edilen kızlık zarı tipinde cinsel ilişkiler, tam anlamı ile eziyete dönüşebilir. Acılı cinsel ilişki, bu noktadaki en büyük teşhis nedenidir. Uzmanlar, bu şikayet ile giden kadınlara kızlık zarı muayenesi yapmak durumundadır. Nitekim Septat Hymen türünde cerrahi operasyon ile aradaki bölen et parçası kaldırılmalıdır.
Kimi zaman da kadınlar, çeşitli durumlara bağlı olarak vajinal bölgeden kan gelmesine müteakip uzmanlardan kızlık zarı muayenesi talebinde bulunabilir. Jinekoloji uzmanları, bu isteklere bağlı olarak en hassas şekilde muayene sağlayabilir.

Kızlık Zarı Muayenesi Nasıl Yapılır?

Her zaman belirtmek isteriz ki kızlık zarının kontrolünü uzmanlar dışında kimse yapmamalıdır. Uzmanlar dahi bu mukozal yapının hassasiyetine göre en ince ayrıntıya dikkat ederek muayene sağlar.
Kızlık zarı, vajinal bölgenin 1,5 cm kadar iç kısmında yer alır. İç kısmı koruyan sağ ve sol kısımda da iki adet dudak bulunur. Vajinal kısmı koruyan sağ ve sol dudak, uzman tarafından dikkatli bir şekilde ayrılarak vajinal bölge kontrolü sağlanabilir.

NOT: Tamamen acısız ve herhangi bir anestezik işlem gerektirmez.
Muayene esnasında rahat olmak ve derin nefes almak gerekir. Heyecan durumunda vajina dudakları da kasılacağından muayeneyi zorlaştırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir