kizlik-zari-cesitleri
Kızlık Zarı

Kızlık Zarı Çeşitleri

Kızlık zarı dediğimiz yapı, aslında bir zar değildir ancak halk arasında bu şekilde yaygınlaşmıştır. Vücudun zaman içerisinde oluşturduğu mukoza ile kaplı bir et parçası olarak nitelendirilir. Tıp dilindeki adı Hymen olarak bilinir.
Kızlık zarı çeşitleri birçok bir çok farklı şekilde incelenir. Kızlık zarı üzerinde bir delik bulunmak zorundadır. Bu delik, aslında adet döneminde kanamaların geldiği bölgedir. Ancak kimi kadında delik söz konusu değildir. Tıp literatüründe çeşitlerini analiz edecek olursak;
1. Yuvarlak Hymen
2. Septat Hymen (Ara Bölmeli Kızlık Zarı)
3. Subseptat Hymen (Yarı Ara Bölmeli Kızlık Zarı)
4. Cressent Hymen (Yarımay Kızlık Zarı)
5. Cribriform Hymen (Çok Delikli Dokuda Kızlık Zarı)
6. Dentiküler Hymen
7. Fimrialı Hymen
8. Labial Hymen
9. İmperfore Hymen (Deliksiz Kızlık Zarı)
Şeklinde karşımıza çıkıyor. Kızlık zarı bahsettiğimiz üzere aslında bir delik bölgesidir. Çeşitleri de buna göre isimlendirilmiştir. Her birinin delik yapısı birbirinden farklıdır. Her kadında da Hymen dokusu farklı meydana gelir.

1. Yuvarlak Hymen

Kadınların genelinde rastladığımız VARSAYILAN olarak niteleyebileceğimiz kızlık zarı tipidir. Yuvarlak halka şeklinde kızlık zarıdır. En sağlıklı kızlık zarı türüdür. Adet dönemindeki kanamaların çok daha rahat gelmesi sağlıklı sonuçlar doğurur.

2. Septat Hymen (Ara Bölgeli Kızlık Zarı)

Bu kızlık zarı tipi iki girişli bir tünel gibi düşünülebilir. Yuvarlak hymen yapısına nazaran farkı, deliğin ortadan bir et parçası ile ikiye ayrılmış olmasıdır. Bu kızlık zarı tipinde cinsel ilişki sıkıntılı olacaktır. Bu neden dolayısı ile cerrahi bir müdahale ile ikiye bölen et parçasının alınması ideal olacaktır.

3. Subseptat Hymen (Yarı Ara Bölmeli Kızlık Zarı)

Septat hymen türünde bahsettiğimiz bölgeyi ikiye ayıran et parçası, Subseptat vajina tipinde yarımdır. Yuvarlak yapının üst kısmından sarkan damla gibi bir et parçası olarak karşımıza çıkar. İşlevsel olarak herhangi bir problem arz etmemektedir.

4. Cressent Hymen (Yarımay Şekilli Kızlık Zarı)

Bu kızlık zarı tipinde delik boydan boya değildir. Yarım ay şekli benzetmesi, deliğin aşağıdan yukarı doğru çıkan bir et parçası ile biraz daha daralmış hale gelmesidir. Vajinismus hastalığının ortaya çıkması ve cinsel ilişkilerin sıkıntılı hale gelmesine neden olabilir. Sorunun çözümü ise HYMENEKTOMY olabilir.

5. Cribriform Hymen (Çok Delikli Kızlık Zarı)

Aşağıdaki inceleme görselinde de görebileceğiniz üzere çok delili et parçası şeklinde kısmen kapanmış kızlık zarı tipidir. Cinsel ilişkinin imkansız hale gelmesini sağlar. Denemeleri dahi kadın için çok çok acı verici olabilir. Nadir gördüğümüz bir kızlık zarı türü olduğu gibi cerrahi müdahale ile genişletilebilir.

6. Dentiküler Hymen

Yine en çok nadir görülen kızlık zarı tiplerinden birisi olarak niteleyebiliriz sanırım. Kılcal olarak nitelenebilir şekilde meydana gelen kızlık zarı tipidir. Mukoza bölgesinin parça parça ayrılmış biçimde olmasıdır.

7. Fimrial Hymen

Kısmı üçgen olarak niteleyebileceğimiz kızlık zarı tipidir. Fallop tüpünün şekline benzetildiği için tıbbi literatürde de bu şekilde yorumlanır. Fallop tüpünün fimriasına benzediği için adını da buradan almıştır. Herhangi bir sıkıntıya sebebiyet vermez.

8. Labial Hymen

Dudak şeklinde yorumlayabileceğimiz bir kızlık zarı tipidir. Yine çok nadir şekilde karşımıza çıkar. Kızlık zarı deliği son derece dardır. Cinsel ilişki ile birlikte genişlemesi mümkündür. Hafif ağrılı bir cinsel ilişki deneyimi ortaya çıkabilir. Ancak cerrahi müdahale gerektirmez.

9. Imperfore Hymen (Deliksiz Kızlık Zarı)

Kimi kadında kızlık zarı deliksiz olabilir ve bu son derece sağlıksız bir durumdur. Belirtisi, genellikle 12 – 13 yaşları itibari ile başlar. Deliksiz kızlık zarına sahip kadınlarda adetsizlik, karın ve kasık ağrıları ile ciddi şikayetler ortaya çıkar.
Deliksiz kızlık zarı teşhisi konulan kadınlarda bu duruma çözüm üretilmesi gerekir. En önemli seçenek, adet kanamasının meydana gelmemesidir. Cerrahi müdahale ile birlikte vajinal bölgede yuvarlak hymen şeklinin meydana getirilmesi gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir