kasik-agrilari
Kadın Hastalıkları

Kasık Ağrıları

Kadınlarda sıklık ile meydana gelen sorunlardan birisi olan kasık ağrıları, birçok farklı nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bu nedenlerin teşhisi, tedavisi çok çok önem arz eder. Kadın vücudu, genellikle birçok farklı sorunu kasık bölgelerinde ağrı olarak gösterebilir. Dolayısı ile kronik hale gelmiş kasık ağrıları, hayati sorunları da beraberinde getirebilecek seçeneklerden birisidir.
Kasık ağrısının nedenleri öncelikle tespit edilmelidir ki bu nedenler içerisinde çok fazla bağlığı analiz edebiliriz. Nedeni bulduktan sonra ise tedavi süreci, nedene bağlı olarak planlanan seçeneklerden birisi olarak dikkat çekiyor.

Kasık Ağrılarının Nedenleri

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere kasık ağrısı nedenleri içerisinde çok fazla seçenekler gözlemlenebilir. Tabi ki kasıklarda birçok farklı nedene bağlı ağrılar gelişir. Bunların kimisi vücudun kendi gereksinimlerinden, kimisi ise meydana gelen hastalıklardan ortaya çıkabilir. Dolayısı ile teşhis koyabilmek, çok daha fazla önemli bir aşamadır. Bu nedenleri hemen kısaca hep birlikte inceleyelim.

YUMURTALAMA DÖNEMİ AĞRILARI (MİTTELSCHMERZ)

Kadınların yumurtalamak için en uygun dönemleridir. Bu dönemde en ciddi belirtilerden birisi olarak kasık bölgesinde meydana gelen ağrılar açıklanabilir. Yumurtalama döneminin süreci farklılık gösterebilir. Dolayısı ile ağrılı süreç de farklılık gösterebilir. Yumurtlama ağrısının şiddeti de ciddi anlamda sert olabilir.

ADET DÖNEMİ AĞRILARI (DİSMENORE)

Adet dönemine giren kadınların önemli bir kesiminde kasık bölgelerinde ağrılar meydana gelir. Tabi ki sadece kasık değil bel, alt karın, üst bacak ağrıları da bu dönemde kronik olarak gözlemlenen ağrılardan bazıları olarak dikkatleri çeker. Kasık ağrıları dışında daha farklı semptomlar da ortaya çıkabilir.

RAHİM URLARI (MYOM)

Rahim içerisinde meydana gelen kistik dokular, kasık bölgesinde ağrı olarak kendisini gösterebilir. Myomlar, rahim kas dokularında meydana gelirler ve genellikle iyi huylu kistik dokular arasında yer alır. Tabi ki myom, yine de sıkıntılı bölgelerde ortaya çıkabilir. Kasık ağrılarında da bunu net şekilde belli edebilir.

ADENOMYOZİS

Adenomyozis, rahim kaslarının rahim zarının içerisinde yer almazı durumuna verdiğimiz isimdir. Teşhisi son derece sıkıntılı ve zorlukları beraberinde getiren bir durum olduğu gibi kasık ağrılarına da neden olabilir kanısındayız.

RAHİM VE YUMURTLAMA TÜPLERİNDEKİ ENFEKSİYONLAR

Rahim bölgesinde ya da yumurtalık tüplerinde meydana gelen enfeksiyonlar, ilk olarak kendisini net bir şekilde kasıkta ağrı olarak gösterir. HİDROSALPENKS adını verdiğimiz tüplerin uç kısımlarının tıkanması gibi ciddi sonuçlara da neden olabilecek bir süreç olarak nitelendirilir.

YUMURTALIK KİSTLERİ

Yumurtalık dokularında kistik oluşumlar meydana gelebilir. Yumurtlama kesesinin içinin kan ile dolması sonucunda ortaya çıkan bu kistik dokular, zaman içerisinde kendiliğinden kaybolur. Ancak yine de kasık bölgesinde ağrı olarak da kendisini gösterir.

ENDOMETRİOZİS

Endometrium salgılarının rahim bölgesi dışında bulunması durumu olarak dikkatleri çekiyor. Bu problem, zaman içerisinde birçok farklı sorunu ortaya çıkarabilir. Dolayısı ile kasık bölgesinde meydana gelen ağrılar da bunlardan birisi olarak dikkatleri üzerine çeker.

DİĞER PROBLEMLER

Çok fazla problem meydana gelebilir. Kasık bölgesinde ki bağlardan tutun da rahim ağzı (serviks) sorunları da beraberinde bu gibi problemleri beraberinde getirir. Dolayısı ile teşhis çok çok önemli seçeneklerden birisidir.

Kasık Ağrısı Tanılama Süreci

Kasık ağrıları, yukarıda da bahsettiğimiz gibi birçok farklı nedene bağlı olarak kendisini gösterebilir. Bu neden dolayısı ile ağrıların nedenini enine boyuna analiz etmek de çok fazla önem arz eder. Kasık ağrılarının tanılama sürecinde genellikle kullandığımız yöntemler aşağıdaki gibidir;
• Ultrasın
• CT ya da MR
• İlaçlı Bağırsak Filmi
• Kolonoskopi
• Laparoskopi
Başlıca tanılama yöntemlerimizden birkaçı olarak dikkatleri çeker. Hastadan aldığımız tıbbi hikaye sonrasında bu seçeneklerden herhangi birisine başvurabiliriz.

Kasık Ağrısı Tedavisi

Kasık ağrısı, kimi kadın tarafından önemsenmez ancak beraberinde birçok farklı sıkıntıyı da getirebilir. İyi bir şekilde analiz yapmak, tanıyı doğru koymak ve buna göre çözüm üretmek önemlidir. Bu neden dolayısı ile birkaç farklı tedavi yöntemi izleyebilme şansına da sahibiz. Hemen konu hakkında bilgilerimizi sunalım.

İLAÇ TEDAVİSİ

Nedene bağlı ilaç tedavileri uygulanabilir. Rutin hastalıklarda özellikle ağrı kesici ilaçlar, genellikle kasık bölgesinde meydana gelen ağrıların çözümü olarak da nitelendirilebilir.
Bununla birlikte çözüm bulunamayan noktalarda doğum kontrol haplarının bu anlamda sağladığı etkilerden faydalanabilir. Daha ileri seviye hastalıklarda ise antibiyotik kullanımı da ideal seçeneklerden birisidir.

CERRAHİ TEDAVİ

Laparoskopi, bu noktada en önemli aşamalardan birisi olarak dikkatleri çeker. Operasyon esnasında tedaviye yönelik girişimlerde de bulunabildiğimiz için en ideal imkanlardan birisidir.
Aynı zamanda çeşitli hastalıklara bağlı olarak rahim ya da yumurtalıkların alınması durumu ortaya çıkabilir. Dolayısı ile bu işlemler sayesinde de kasık ağrılarınıza çözümler üretebilmekteyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir