kalici-kizlik-zari-dikimi
Kızlık Zarı

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi

Kızlık zarının yırtılması akabinde kadınlar için kurtuluş olarak görülen kızlık zarı dikimi işlemi, vajinal yapının durumuna göre iki ayrı şekilde sağlanabilmektedir. Kalıcı kızlık zarı dikimi ve geçici kızlık zarı dikimi olmak üzere iki ayrı işlem uygulanabilmektedir.
Kalıcı kızlık zarı dikiminde amaç, zar yapısını tamamen baştan oluşturmaktır. Cerrahi bir operasyon olduğundan dolayı işin uzmanları tarafından yapılması gerekir. Adından da anlayabileceğiniz üzere kalıcı olacak şekilde operasyon uygulanır. Bu sayede kızlık zarı, ilk gün ki görüntüsüne ve işlevine tekrardan kavuşturulur.

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi (Flep Yöntemi) Nedir?

Günümüz tıbbi literatüründe FLEP yöntemi olarak da adlandırılan, kızlık zarı yapısının yeniden oluşturulmasını sağlayan operasyon türüdür. Jinekoloji uzmanları tarafından gerçekleştirilen operasyonda kızlık zarı yapısı tamamen yeniden oluşturulur. Görüntü olarak da ilk gün ki yırtılmamış görüntüyü elde etmek amaçtır.
İlk cinsel ilişki üzerinden ya da yırtılma üzerinden 1 aydan daha uzun süre geçti ise kalıcı uygulama yapmak önemlidir. Öncesi için geçici kızlık zarı uygulaması da gerçekleştirilebilir. Geçici uygulamadaki esas amaç ise dikim işleminin ardından ilk cinsel ilişkide kan gelmesini sağlamaktır.

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Yapılır?

Flep yöntemi adı ile de anılan bu yöntemi daha detaylı bir şekilde anlatmak için maddeleme yöntemini kullanacağız. Kalıcı kızlık zarı dikimi, her ne olursa olsun Jinekolog’lar tarafından yapılmalıdır, unutmayınız.
FLEP Nedir?
1. Flep, kalıcı kızlık zarı dikimi işleminde vajinal yapının arka kısmında yer alan duvarlardan kaldırılan doku parçasına verilen isimdir.
2. Öncelikle hasta, iki bacağını ayırmak sureti ile uzanabileceği koltuk düzeneğine oturtulur.
3. Sonrasında bölge, iğneler ile olmak sureti ile anestezik şekilde uyuşturulur.
4. Vajinal yapının iç kısmının arkalarına doğru yer alan FLEP adını verdiğimiz doku parçası kaldırılır ve yeni bir kızlık zarı yapısı baştan aşağıya oluşturulur.
5. Flep parçaları, kızlık zarı duvarını baştan aşağıya yeniden saracak şekilde konumlandırılır.
6. Oluşturulan bu kızlık zarı, bakire bir kadında rastgelinen beriyer görüntüsünü de sunacağından dolayı ilk gün ki haline bürünür.
7. Kalıcı kızlık zarı dikiminden sonra girilen ilk cinsel ilişkide ise oluşturulan bu yapı yeniden yırtılarak doğal bir kanama meydana gelmesi sağlanır.

Kalıcı Kızlık Zarı Operasyonu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Operasyon, ortalama 30 dakikalık bir zaman dilimi içerisinde sorunsuzca gerçekleştirilebilmektedir. Lokal anestezi uygulaması yapılarak gerçekleştirilir. Ameliyat sonrasında hasta, herhangi bir yatış olmaksızın evine gidebilir ancak operasyonun yapıldığı gün fazla hareket etmemek önemlidir.
Ertesi gün normal yaşantısınıza geri dönebilirsiniz. Ancak yine de operasyon sonrasında vajinal ve kızlık zarı bölgesinin kasılmasına neden olacak spor, ağırlık kaldırma, esneme hareketleri gibi seçenekler asla önerilmez.
Kalıcı kızlık zarı dikiminin ardından belirli aralıklar ile uzman Jinekolog, sizlere muayene tarihleri verecektir. Kontrole gitmeniz çok çok önemlidir.

 

Kaynak : https://www.kizlikzariankara.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir