Kadınlarda İdrar Kaçırma
Kadın Hastalıkları

Kadınlarda İdrar Kaçırma

Orta yaş üzeri görülen bir problemdir.  İdrar kaçırma kişinin istemediği halde idrarı gelmesidir. Sosyal ve Hijyenik bir problemdir. Kadınların yaşam kalitesini etkilemektedir. İdrar kaçıran kadınlarda detaylı muayene etmek, hastaları yakından değerlendirmek çok önemlidir. Hastaları değerlendirdikten sonra idrar kaçırma tipine göre tedavi şekilleri belirlenmektedir. Bazı hastalarda idrar kaçırma ameliyatı ya da idrar kaçırmanın türüne göre fiziki tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Doğumlara bağlı bozukluklar idrar kaçırma ameliyatı ile giderilir.

 

 

Kadınlarda İdrar Kaçırma Neden Olur?

 

Çok fazla sıvı tüketme, idrarını fazla bekletmek, yaşlılık, kabızlık, tütün mamullerini çok tüketme, kronik akciğer hastalığa bağlı öksürükler, mesane torbasındaki, taş, ya da tümör, beslenme, yaşam biçimi kadınlarda idrara sık çıkma ve idrar tutamama nedenleri arasındadır. Zor doğumlar, geçirdiği operasyonlar, , fonksiyonel bozukluklar, beyin hastalıkları, bilincin azaldığı hastalıklar, idrar yolu ameliyatları, vajinal Enfeksiyonları Mesene de tümör idrara sık çıkma ve idrar tutamama nedenleri arasındadır. İdrar kaçırma hangi doktora gidilmeli? İdrar kaçıran kadınların hastanelerin üroloji bölümüne gidilebilir. Üroloji bayan hastaların idrar sorunlarınla ilgilenmektedir.

 

Genç Kadınlarda İdrar Kaçırma Neden Olur?

 

İdrar kaçırma sadece yaşlı kadınlarda görülmez. Zorlu doğumlar sonrasında idrar torbasını tutmayı sağlayan kas isteminde oluşan deformeler nedeniyle çok yaştaki genç kadınlarda da görülebilinir. Bunlar daha çok öksürürken hapşırırken ortaya çıkar. Yaşlarının genç olması itibariyle toplum içinde daha sık bulunduklarından daha çok rahatsız olmaktalar.

 

İdrar Kaçırma Türleri Nelerdir? Tedavisi Nasıldır?

 

Genel olarak. Sıkışma tipi idrar kaçırma, sıkışma tipi idrar kaçırma, baskı tipi idrar kaçırma, hissetmeden idrar kaçırma

 

Sıkışma Tipi İdrar Kaçırma: Hasta tuvaletini tutamayacak gibi olur. Tuvalete gidene kadar idrarını kaçırır. İdrar kesesi tümörleri İdrar torbasında taş hastalıkları,  idrar yolu enfeksiyonları gibi hastalıklardan olabilir. Mesanenin sıkışmasını önleyici ilaçlar sıkışma tipi idrar kaçırma tedavisinde kullanılabilir.

 

Stres Tipi İdrar Kaçırma (Baskı Tipi İdrar Kaçırma): Hapşırırken, öksürürken, eğilip kalkarken idrar kaçırma tipidir. İdrar sosyal yaşantısını etkileyecek kadar çok idrar kaçırma durumu varsa cerrahi tedavi gerekir. Daha z derecedeki idrar kaçırma hastalıklarında ilaç tedavisi ve kadınlarda idrar kaçırma egzersizleri yapılması önerilir.

 

Hissetmeden İdrar Kaçırma: Hasta İdrar kesesinin dolduğunu fark etmediğinden idrar kaçırdığının da farkında değildir. Daha çok şeker hastalarında görülür. İdrarını kaçırdığını sonra fark eder. Sebebine göre tedavi yapılmaktadır.

 

Kadınlarda İdrar Tutamama Neyin Belirtisidir?

 

İdrar tutamama neyin belirtisi? Nörolojik hastalıklar, Parkinson hastalığı, Alzheimer hastalığı, Beyin tümörleri gibi hastalıkların belirtisi olabilir.

 

Orta yaş üzeri görülen bir problemdir. İdrar kaçırma kişinin istemediği halde idrarı gelmesidir. Sosyal ve Hijyenik bir problemdir. Kadınların yaşam kalitesini etkilemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir