kadin-sagliginda-hipnoz
Tıp Sözlüğü

Kadın Sağlığında Hipnoz (Hipnoterapi)

Günümüzde kadın doğum tedavi imkanları içerisinde modern tıp, bizlere Hipnoterapi gibi son derece faydalı bir tedavi yöntemini sunmuştur. Hipnoz olarak da bilinen bu tedavi yöntemi, gerçekten bu konuda deneyimli kişiler tarafından gerçekleştirildiği zaman mükemmel seçenekleri ortaya çıkarır. Kadınlarda hipnoz tedavisi, kesinlikle bir büyü ya da bu gibi hurafelere yer vermez.
Tıp, tamamen gerçeklere dayanan bir bilim dalıdır. Hipnoz, günümüzde bilinçaltının avantajları kullanılarak uygulanan bir tedavi yöntemidir. Dolayısı ile ortaya ilgi çekici seçenekler çıkmıştır. Kadın doğum süreçleri çok daha sağlıklı hale gelmiştir.

Kadınlarda Hipnoz (Hipnoterapi) Tedavisi Nedir?

Bunu anlayabilmek için öncelikle HİPNOZ terimi ele almak gerekiyor. Hipnoz, herkesin bildiği üzere uzman kişiler tarafından gerçekleştirilen ve kişinin bilinçaltı düşüncelerine en gerçekçi şekli ile ulaşmayı hedef alan bilimsel bir teknik olarak ön plana çıkmaktadır.
Hipnoterapi, hipnoz edilmiş olan kişilere bu yöntem kullanarak uygulananan modern tıbbi tedavi yöntemi olarak dikkat çekiyor. Hipnoz altına alınmış kadınlara psikolojik etkenler kullanılarak çok kaliteli bir tedavi uygulanabilir. Araştırmalar da gösteriyor ki Hipnoterapi tedavisinde başarı oranı çok çok yüksektir.

Kadın Hastalıkları Tedavisinde Hipnoz (Hipnoterapi) Yöntemi

Ülkemiz genelinde bilhassa yurtdışında ihtisas alarak Hipnoterapi konusunda uzmanlaşmış kişiler mevcuttur. Tabi ki bizimde bu uzman kişilerden olduğumuzu hatırlatalım. Kadın hastalıklarını iyi tanılamak çok çok önemlidir. Dolayısı ile hipnoz tedavisi, doğru tanılamaya müteakip çok daha ideal seçenekleri bizlere sunar. Hemen bu konu üzerinde birkaç örnek sunalım.

Hipnoz (Hidnoterapi) ile Vajinusmus Tedavisi

Vajinismus, kadınların yaşadığı en ciddi cinsel sağlık sorunlarından birisi olarak dikkatleri çeker. Günümüzde ise Hipnoterapi, bu hastalığın çözümü konusunda son derece önemli seçenekleri bizlere sunmuştur. Kişilerin bilinçaltına inilerek psikolojik olarak her anlamda rahatlamaları sağlanır. Bu süreç, tedaviyi çok olumlu etkiler.

Hidnoterapi ile Normal (Vajinal) Doğum

Her zaman belirttiğimiz üzere en sağlıklı doğum yöntemi, her ne olursa olsun normal gebeliktir. Yani normal gebelik, hijyenik ve sağlıksal unsurlar açısından çok çok büyük önem arz eden seçenekler arasında yer alacaktır. Uygulamalarımız gösteriyor ki Hipnoterapi sayesinde son derece ağrısız ve sıkıntısız normal doğum gerçekleştirmeniz mümkündür.

Hipnoz Tedavisi İle Lohusalık Dönemi Sorunlarının Tedavisi

Lohusalık dönemi, kadınların psikolojik anlamda en sıkıntılı ve en buhranlı süreçlerinden birisi olarak dikkatleri çeker. Lohusalık döneminde yaşanan sıkıntılar, aşırı stres hali, kendinizden nefret etme gibi durumları Hipnoterapi yöntemi ile kontrol altına alabilmekte, sizi ciddi anlamda rahatlatabilmekteyiz.

Hipnoz (Hipnoterapi) Yöntemi İle İnfertelite (Kısırlık) Tedavisi

Günümüzde kadın ve erkeklerde en sıklık ile rastladığımız sıkıntılardan birisi olarak dikkatleri çeken İnfertilite (Kısırlık), zaman içerisinde modern tıp imkanları ile tedavi edilebilir bir hale geldi. Hipnoterapi, kısırlık tedavisi açısından çok çok büyük öneme sahip seçenekler arasındadır.
Kısırlık, psikolojik etkenlere bağlı olarak da ortaya çıktığı kanıtlanmıştır. Bu noktada psikolojik faktörlerin yönetimi konusunda bizlere iyi seçenekler sunan Hipnoterapi, etkin seçeneklerden birisidir.

Kadınlarda Hipnoz Yöntemi İle Menopoz Dönemi Tedavisi

Menopoz döneminde kadınlarda birçok farklı sıkıntı meydana geldiği görüşmüştür. Uykusuzluk, sürekli ateş basması ve terleme, çarpıntı, klimakteryum şikayetleri başta olmak üzere daha sayabileceğimiz birçok etken bu noktada dikkat çekiyor. Hipnoterapi yöntemi sayesinde menopoz sürecini tam anlamı ile kontrol altına alabilme şansına sahip olabiliyoruz.

Kadınlarda Hipnoz (Hipnoterapi) Tedavisi Nasıl Yapılır?

Aslında günümüzde kadınların korktuğu gibi büyü ya da bu gibi hurafeleri içerisinde barındırmaz. Hipnoz, bilinçaltı kontrolü sağlayan bilimsel bir uygulama olarak dikkatleri çeker. Hipnoz tedavisi, her ne olursa olsun sessiz bir ortamda yapılmalıdır ve sakinlik önemlidir. Hastanın kendini kasması, tedavi sürecini ciddi anlamda sıkıntıya sokabilir. Bu anlamda sizlere hemen bilgiler verelim.
1. Öncelikle Hipnoterapi ortamı çok sakin, sessiz ve dinginlik verici olmalıdır. Hastamızı rahat ettirmemiz yine çok çok önemlidir. Işık az olmalı oda sıcaklığının biraz daha soğuğa yakın olması gerekmektedir.
2. Hastamızın uzanması gerekeceğinden rahat ve huzur verici bir koltuk bu noktada çok önemlidir. Hastamızı bu koltuğa uzanmaya teşvik ediyoruz.
3. Hastamız uzandıktan sonra ufak bir sohbet ile rahatlamasını sağlıyor, aynı zamanda hipnoterapi hakkında bilgiler sunuyoruz.
4. Ardından hastalığınızın durumuna göre birçok farklı hipnoz yönteminden birisini kullanarak sizleri hafif bir uyku haline gönderiyoruz.
5. Bu uyku hali esnasında Hipnoz gerçekleşmiş oluyor. Sonrasında ise Hiponoterapi sayesinde bilinçaltınızı rahatlatıyoruz.
6. Birkaç seans ile bu tedavi yöntemi, yukarıda saydığımız rahatsızlıkların çözümünde kesin sonuçlar doğurmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir