jinekolojik-ultrason
Jinekoloji

Jinekolojik Ultrason

Jinekolojik tanı yöntemleri içerisinde bir diğeri olarak dikkat çeken Jinekolojik Ultrason, aslında bizleri çok daha geniş sonuçlara ulaştırabilen teşhis noktalarından birisi olarak da dikkatleri çekiyor. Ultrason, bildiğimiz gibi deri altı bütün organ işlevselliklerini enine boyuna analiz edebilmek adına günümüz teknolojik imkanları ile modern seçenekleri sunar.

Jinekolojik teşhis aşamaları dikkate alındığı zaman teşhislerimize çok daha kesin bir şekilde dayanabilmek adına Ultrasonografi, çok daha fazla ön arz eden seçeneklerden birisidir. Şimdi bu teşhis şeklimize daha yakından bakalım.

Jinekolojik Ultrason Nedir?

Jinekolojik ultrason, PROB adın verdiğimiz bir cihaz yardımı ile ses frekanslarının genital bölge içerisinde gönderilerek iç organlar tarafından geri yansıtılmasının ardından yaptığımız izleme ve tanılama tekniği olarak dikkat çeker. Bu yöntem, genital ve rahim bölgesini de en ince ayrıntısına kadar analiz edebilme açısından çok çok önemli safhalardan birisidir.

Jinekolojik Ultrasonografi ve Vajinal Ultrasonografi adı ile de günümüz tıbbi literatüründe karşımıza çıkar. Aslında ikisi de ayrı ayrı uygulamalar olarak dikkatleri çeker. Bu neden dolayısı ile iki işlem hakkında da sizleri kısa bir zaman dilimi içerisinde bilgilendireceğiz.

Jinekolojik Ultrason Yöntemleri Nelerdir?

Jinekolojik ultrason içerisinde ayrı ayrı izleme yöntemleri dikkat çekmektedir. Türkiye genelinde de bu izleme yöntemlerini enine boyuna en ince ayrıntısına kadar analiz edebilme şansına da sahip oluyoruz. Hemen Ultrasonografi yöntemlerini daha yakından analiz edecek olursak;

Abdominal Ultrasonografi
Vaginal Ultrasonografi
Olmak üzere iki ayrı yöntem söz konusudur. Bu yöntemler sayesinde Jinokoloji alanında elde etmek istediğimiz her türlü tanıyı elde edebilme şansına da sahip oluyoruz. Buna daha yakından bakmak istiyoruz.

Abdominal Ultrasonografi Nedir? Nasıl Yapılır?

Abdominal Ultrasonografi, karın bölgesinden yapılan bir izleme yöntemi olarak dikkat çeker. Bakire kadınlarda daha fazla kullandığımız bir yöntemdir. Bu yöntemde ise kadının idrara sıkışık bir şekilde gelmesi çok çok daha önemlidir. Bu sayede idrar torbalarının ve böbreklerin durumunu da daha yakından analiz edebilme şansına sahip olabilmekteyiz.

Hastamızı düz bir masaya yatırdıktan sonra ultrason izleme aparatını karının alt bölgesinden başlayarak gezdirmeye başlıyoruz. Ekrandan da tüm seçenekleri gözlemleyip anında teşhis koyabilme gibi bir şansımız da söz konusu olabiliyor.

Vajinal Ultrasonografi Nedir? Nasıl Yapılır?

Vajinal Ultrasonografi, alttan ultrason adı ile de tanımlanan ve vajinal bölgeye sokulan bir aparat yardımı ile bölgeyi izlememize yardımcı olan yöntemlerden birisi olarak dikkatleri çeker. Bu yöntem, bakire olmayan kadınlarda uygulanan bir yöntem olarak dikkatleri çeker.

Vajinal Prob adını verdiğimiz izleme aygıtının genital bölgenizden içeri sokulması yardımı ile çok daha yakından incelenebilir, analiz edilebilir. İç organların gözlemlenmesi hususunda da yine önem arz eder. Yumurtalık bölgesine kadar tüm noktaları en ince ayrıntısına kadar analiz edebilme gibi bir imkanı biz uzmanlara sunar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir