jinekolojik-muayene
Jinekoloji

Jinekolojik Muayene

Jinekoloji bilim dalı içerisinde birçok farklı hastalık ve tedavi yöntemi yer aldığından dolayı teşhise yönelik Jinekolojik muayene süreci olmazsa olmazlardan birisi olarak dikkat çeker. Her yaşın kadınlar için getirdiği birçok farklı sorun söz konusu olabilir. Kadınsal rahatsızlıkların tamamını Jinekoloji sınıfı içerisinde inceleriz.
Jinekolojik muayene sayesinde birçok farklı problemi önceden hastayı tanıma, hastalıkları teşhis etme ve tedavi yöntemi belirleyerek kısa zaman içerisinde muayene uygulamaları sağlamaktayız.

Jinekolojik Muayene Nedir?

Jinekolojik muıayene ya da diğer adı ile vajinal muayene, genital bölge ve rahim ağzı (serviks) bölgelerinde meydana gelen sorunları tanılamak ve önceden muayene uygulayabilmek için yaptığımız bir muayene şeklidir. Jinekolojik alanda ki her teşhis modelinde olduğu gibi bu muayeneyi de senede bir kere mutlaka yaptırmak son derece önemlidir.
Kimi kadın için o masaya yatmak büyük bir korku nedeni. Ancak her ne olursa olsun sağlıklı bir yaşam için kadınsal hastalıkların da kontrol altında tutulması olmazsa olmazlardan birisidir. Jinekolojik muayene ile birlikte rahim ağzına kadar enine boyuna analiz ve teşhis şansına sahip durumdayız.

Jinekolojik Muayene Nasıl Yapılır?

Vajinal muayene esnasında esas amaç, genital bölgenin ve serviks bölgesinin enine boyuna kontrol edilmesi olarak nitelendirilebilir. Jinekolojik muayene masası, bu anlamda kadınların korku ile baktıkları bir seçenek. Ancak korkulacak hiçbir şey yok. Netice itibari ile sadece muayene ve gözlemleme tekniği. Amacımız, sorunları önceden teşhis etmek ve buna göre tedavi yöntemleri uygulayabilmek. Muayene safhaları hakkında bilgi verecek olursak;
⦁ Öncelikle hastamızın öyküsünü alıyoruz. Tıbbi öykü ya da diğer adı ile ANAMNEZ, bu noktada önemlidir.
⦁ Ardından bir de almamız gereken JİNEKOLOJİK ÖYKÜ sürecini alıyoruz. Bu noktada da kadınsal tüm bilgilerinizi elimize almış oluyoruz.
⦁ Sonrasında ise sizleri jinekolojik muayene masasına alıyoruz ve rahatlamanızı istiyoruz.
⦁ Masa içerisinde yer alan ayaklıklara vajinal bölgenizin yeteri kadar esneyebilmesi için ayaklarınızı koyuyoruz ve rahatlık rica ediyoruz. Bu pozisyona aslında LİTOTOMİ POZİSYONU adı verilmektedir.
⦁ Bunun ardından öncelikle vajinanın dış yapısını gözlemlemek sureti ile analiz ediyoruz.
⦁ Analizin ardından Spekulum muayenesi yapmaktayız. Spekulum, plastik ya da metal olarak kullanılabilen bir araç. Vajinal kapakları açarak rahim ağzına kadar gözlemlememize yardımcı olabilmektedir.
⦁ Spekulum muayenesinin ardından elle muayene (Bimanuel muayene) sürecine geçeriz. Bu muayenede de amacımız, yumurtalık kontrolü ve patolojik gelişmelerin incelemenmesidir.

Jinekolojik Muayene Kapsamında Smear Testi

Jinekolojik muayenenin ardından sıkıntılı bazı süreçlerin meydana geldiğini anladığımız zaman Smear testi için sürüntü alabilme gereksinimi ortaya çıkar. Bu test, aslında Jinekolojik tanı yöntemleri arasında bizler için en etkin yöntemlerden birisidir. Sitemiz içerisinde de bu tedavi yöntemi ile alakalı olarak daha net bir şekilde bilgi sahibi olabileceğiniz içerikler bulabilirsiniz.
Jinekolojik muayene ardından şüphelendiğimiz bazı durumlar söz konusu olabilir. Bu aşamada ise Jinekolojik ultrason tekniğine başvurabilme şansına da sahibiz.

Bakire Kadınlarda Jinekolojik Muayene

Bimanuel Tuşe ya da diğer adı ile el ile jinekolojik muayene, yukarıdaki resimde de analiz edebileceğiniz üzere genital bölgenizin vajina haznesi noktasına kadar parmağın girmesi yardımı ile yapılabilmektedir. Serviks, yine bu şekilde çok daha kolay bir şekilde analiz edilebilir. Ancak bakire olan kadınlarda bu durum, kızlık zarının yırtılmasına neden olabileceğinden farklı bir yol izleriz.
Bakire kadınlarda jinekolojik muayene Rektal Tuşe adını verdiğimiz bir yöntem ile rektal yollardan yapılmaktadır. Bu yöntemde uzman, eline vazelin sürerek sizleri çok da fazla rahatsız etmeyecek şekilde muayene işlemini sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir