infertilite-kisirlik-nedir
Cinsel Sorunlar

İnfertilite Kısırlık

Günümüzde kadın ve erkeklerin ortak sorunlarından birisi olarak sıklık ile karşımıza çıkan İnfertilite (Kısırlık) ile alakalı olarak bilgiler sunmak istiyoruz. Kısırlık, toplum genelinde de bilindiği üzere çocuk sahibi olamama sorunu olarak dikkat çekiyor. Ancak bu sıkıntının tabi ki tıbbi olarak da yorumlanması söz konusudur.
Tıbbi yorumlarını analiz edecek, tedavi şekilleri ile alakalı olarak da bilgi sahibi olabilmeniz için elimizden geleni yapacağız. Hemen konu üzerine bilimsel tanımlamalar hakkında da bilgiler sunacağız.

İnfertilite (Kısırlık) Nedir?

İnfertilite ya da halk arasında bilinen adı ile kısırlık, çiftlerin 12 ay boyunca düzenli bir şekilde cinsel ilişkiye herhangi bir korunma olmadan girmesi sonucunda gebelik sürecinin ortaya çıkmaması olarak da nitelendirilebilir. Kısırlık da kendi içerisinde tıpta iki ayrı biçimde tanımlanmaktadır. İnfertilite (kısırlık) türleri aşağıdaki gibidir:
Primer (Birincil) İnfertilite: Cinsel ilişkiler sonrasında en ufak bir şekilde dahi gebelik durumu söz konusu olmamış ise hastamız, Primter İnfertilite sınıfı içerisinde tanımlanır ve buna göre tedavi uygulanır.
Sekonder (İkincil) İnfertilite: Cinsel ilişkiler sonrasında oluşan gebelik, canlı doğum ile sonuçlanmış ya da sonuçlanmamış ise hastalarımızı Sekonder İnfertilite sınıfı içerisinde inceleriz.
İnfertilite, çağımızda kadın ve erkekler tarafından en ciddi yaşanan sorunlardan birisi olarak dikkat çekiyor. Günümüz modern tıbbi uygulamaları sayesinde bunlara çok daha etkin ve kesin çözümler bulabilmek de mümkün hale geliyor diyebiliriz.

İnfertilite (Kısırlık) Nedenleri

Bildiğimiz gibi bu hastalık erkekler ve kadınlarda ayrı ayrı şekillerde kendisini gösterebilmektedir. Dolayısı ile üzerine doğrudan eğilim göstermek ve sebepleri inceleme altına almak gerekir. Bizde bunlara göre sizlere bilgiler sunmak istiyoruz.

KADINLARDA İNFERTİLİTE (KISIRLIK) NEDENLERİ

Üreme yolları olarak tabir ettiğimiz Fullop tüplerinin doğru çalışmadığı ya da tıkalı olduğu durumlarda görülebilir.
Yumurtalarda ki çatlamalara ya da işlev bozukluklarına dair İnfertilite kısa süre içerisinde kendisini gösterir.
Rahim ağzı bölgesinde meydana gelen enfeksiyon ya da antikor dengesizlikleri nedeni ile ksırlık görülebilir.
Rahim bölgesinde yapışma, rahim myomu gibi sorular nedeni ile kısırlık gözlemlenebilir.
Peritoneal dediğimiz karın zarı bölgesinde anonimallerin mevcut olması nedeni ile kısırlık gözlemlenebilir.
Hastalarımızın %5 – %10’luk bir kısmında kesin olarak tanı konulamayacak şekilde İnfertilite teşhisi söz konusu olabilmektedir.
Emriyo transferi, ilerleyen yaşlarda çok daha ciddi şekilde düşer. Bu nedene bağlı kısırlık söz konusu olabilir.

ERKEKLERDE İNFERTİLİTE (KISIRLIK) NEDENLERİ

Erkeklerde üremeyi destekleyen hormonlar olarak dikkat çeken FSH ve LSH hormonlarının düzgün salgılanmaması kısırlığa neden olabilir.
Sperm yapım bozukluğu ve sperm atım bozukluğu fonksiyonlarının düzgün meydana gelmemesi nedeni ile erkeklerde kısırlık meydana gelebilir.
Sperm taşıyıcı kanallarda sıkıntıların meydana gelmesi nedeni ile kısırlık gözlemlenebilir.
Sperm bölgesinde yer alan damarların tıkanması ve kaliteli sperm üretememesi bu nedenlerden birisi olabilir.
Zaman içerisinde penis ve testis bölgelerine alınan darbeler sonucunda kısırlık sorunu gözlemlenebilir.

ORTAK İNFERTİLİTE (KISIRLIK) SORUNU PSİKOLOJİK

Kısırlık sorunu, kısa bir zaman dilimi içerisinde psikolojik olarak da ortaya çıkabilen sorunlardan birisi olduğunu da net olarak söyleyebiliriz. Araştırmalarımız sonucunda çok önemli bir neden olarak psikolojik etkenler gösterilebilir. Beyinde salgılanan hormonların doğurganlık düzeyini etkilediğini unutmamak gerekir.
Günümüz modern tıbbi uygulamaları sayesinde kısırlık tedavisinde çok ciddi anlamda büyük bir ilerleme kaydettik. Doğru tanılama yaptığımız zaman çok kısa bir zaman dilimi içerisinde bu soruna kesin ve doğru çözümler üretiyoruz.
Kısırlık tedavisinde erkek ve kadının enine boyuna analiz edilmesi ve nedenlerin toplanması çok önemlidir. Tetkiklerin sonucunda elde ettiğimiz verilere göre somut adımlar atarız. Bu tetkiklerin sonucunda birçok farklı seçeneği değerlendirme şansına sahip olabiliriz.

YUMURTALAMA TEDAVİSİ (OVULASYON İNDÜKSİYONU)

Vücudun yumurtalama fonksiyonlarının tekrardan yerine getirilmesi üzerine ilaç tedavisi yöntemi ile uygulamakta olduğumuz bir tedavi yöntemidir. Oral yollardan alınan ilaçlar sayesinde üreyici yumurtaların büyümesini sağlamayı amaçlamaktayız.
Tabi ki bu ilaçlar, sadece oral yollar ile değil iğne yöntemi ile de vücuda hızlı şekilde enjekte edilebilmektedir. Yumurtalık tüplerinin kapalı olması durumunda ise tüo bebek tedavisi en ideal yöntem olarak ön plana çıkar.

YUMURTALAMA VE AŞILAMA TEDAVİSİ

İğne tedavisi sayesinde yumurtaların büyümesi sağlanabilir. Ovulasyon İndüksiyonu, genel itibari ile oral yollardan alınan ilaçlar ile uygulanır. Yumurtlama ve aşılama tedavisi de adından anlayabileceğiniz üzere Rekombinant FSH veya HMG gibi iğne tedavisi ile de uygulanabilir.
Bu tedaviler sonrasında üreme yumurtalarında büyüme meydana gelmesi amaçlanmaktadır. Aşılama ardından elde edilen sonuçların genel itibari ile çok sağlıklı olduğu görülmüştür.

CERRAHİ TEDAVİ ŞEKİLLERİ

İnfertitile (kısırlık) tanılama sürecinin ardından kimi durumlarda cerrahi müdahale ile tedavi yapmak zorunda kalabiliriz. Özellikle rahim bölgesinde meydana gelen sıkıntılar, doğrudan cerrahi müdahale gerektirebilir. Laparoskopi ve Histeroskopi sayesinde kısırlık sürecini cerrahi müdahaleler ile kısa süre içerisinde ortadan kaldırabilme şansına erişebiliyoruz.

TÜP BEBEK TEDAVİSİ (IVF VE ICSI)

Günümüzde kesin sonuç doğuran tıbbi uygulamalardan birisi de laboratuvar ortamında gebelik olarak tanımladığımız tüp bebek tedavisidir. Sperm sayısı ve kalitesinin düşük olması, kadınlarda yumurtalama işleminin doğru bir şekilde meydana gelmemesi durumunda mükemmel seçenekleri değerlendirme şansına sahip olabiliyoruz.

İnfertilite (Kısırlık) Bulunan Çiftlerde Cinsel İşlev Bozuklukları

İnfertilite (Kısırlık), sadece doğurganlığı etkileyen seçeneklerden birisi değildir. İnfertilite, kadın ve erkeklerde cinsel işlev bozuklukları meydana gelmesini de tetikleyen bir rahatsızlık türü olarak dikkat çeker. Dolayısı ile bunları da enine boyuna analiz etmek gerekiyor. Bunları maddeler halinde inceleyecek olursak;
Erken Boşalma
Sertleşme problemi
Disparoni (ağrılı cinsel ilişki)
Vajinismus
Libidoda (cinsel istek) azalma
Orgazm güçlüğü
Olarak dikkatleri çekiyor. Bu sorunlar için de günümüz modern tıp imkanları sayesinde çözümler üretebilme şansına sahip olduğumuzu hatırlatmak isteriz.

This Post Has 2 Comments

  1. Sevda Çam Reply

    Bu konuyla yıllarca uğraştık ve sonunda 2 tane erkek evladım oldu bu tarz makaleleri görmek beni mutlu ediyor İşinde uzman insanlardan destek almaktan çekinmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir