ilk-cinsel-iliski-korkusu
Cinsel Sorunlar

İlk Cinsel İlişki

Kadınların her zaman aklında olan ve bir şekilde tedirginlik yaratan ilk cinsel ilişki (ilk gece) konusunda bilinmesi gereken birçok farklı seçenek söz konusu. Türkiye genelinde özellikle kadınlar, ilk cinsel ilişkiden ciddi anlamda korktuklarından dolayı zaman içerisinde bu psikolojik etkenler, Vajinismus sorununu da beraberinde getiriyor.
İlk gece ile alakalı olarak bilmeniz gereken birkaç önemli başlık olduğunu söylemeliyiz. Bu anlamda sizlere hemen birkaç önemli bilgi sunma yoluna gideceğiz.

Cinsellik Nedir?

Cinsellik, kişilerin son derece rahat ve sakin bir şekilde beden ve ruh açısından zevk ve tatminkarlık hissiyatlarını karşılıklı yaşama durumları için kullanılan tabir olarak dikkat çeker.
Cinsellik, her insanın hayatında olmazsa olmaz seçeneklerden birisidir. Türkiye genelinde özellikle birkaç senelik dilim içerisinde yaşanan gelişmeler, ilk gece ile alakalı kadınların ciddi anlamda sıkıntı yaşadıklarını gösteriyor. Gerek psikolojik ve buna bağlı olarak oluşan psikolojik tepkimeler de çeşitli sorunları da beraberinde getiriyor. Cinsel ilişkinin de evreleri olduğunu kesinlikle unutmamanız gerekir. Bu konu üzerine duracağız.

Kadınlarda Cinsel İlişki Safhaları

Kadınlarda cinsel cinsel ilişki evreleri son derece dikkate alınan bir seçenek olarak dikkat çeker. Haz açısından da ve hazır olma açısından ayrı ve önemli bir başlık olarak dikkat çektiğini net olarak söyleyebiliriz.
Bu evreler dört ayrı başlık altında incelenebilir. İşte bu neden dolayısı ile evreler üzerinde kısa bir süre durarak bilgiler sunma yoluna gideceğiz.

Uyarılma Safhası

Uyarılma safhası, ilk ve en önemli safha olarak nitelendirilir. Bu safhada kadının göğüs ve genital bölgesine olan kan akımı ciddi anlamda hızlanır. Bu safhada kadın cinsel ilişki için çok daha uygun hale gelir. Bu safhada vajinal bölgede akıntı ve aynı zamanda vajina alt kısmında genişleme meydana gelerek cinsel ilişki için uygun hale getirilir.

Plato Safhası

Bu safhada cinsel ilişki esnasında vajina şekli biraz daha farklılık gösterir ve şekilsel değişim başlar. Rahim oldukça yukarı çekilir ve klitoris belirginleşir. Bu noktada kadının haz duygusu çok daha ciddi anlamda artış gösterir ve heyecan duygusu belirgin şekilde artar. Kalp atış hızında da yükselme meydana gelir.

Orgazm Safhası

Adından da anlayabileceğiniz üzere kadının cinsel ilişki esnasında en kısa süren safhasıdır. Bir nevi haz duygularının doruk noktaya çıktığı ve patlama yaptığı an olarak da nitelendirebiliriz. Rahim, vajina ve anüs kısımlarında eş zamanlı kasılmaların meydana geldiğini hissedersiniz. 3 ila 15 aralığında bu kasılma meydana gelir. Tam orgazm safhasında ise kadının vücudu kitlenecek duruma kadar gelebilir.

Çözülme Safhası

Bu safhada ise cinsel ilişkinin bitmesine yakın noktada kadının tüm vücut hormonları ve hareketleri tekrardan normale dönmeye başlar. Dolayısı ile ilk halinize hızlı bir şekilde geri dönebilirsiniz. Safhalar sadece bu şekilde kendisini gösterir.

İlk Gece Korkusu

Kadınlarda belki de en ciddi sıkıntıları beraberinde getiren sorunlardan birisidir. Türkiye’de hemen hemen her kadın, ilk cinsel ilişki deneyimine tedirginlik ile yaklaşır. Bu tedirginlik, dolayısı ile birçok farklı sorunu da ortaya çıkarır. Vajinismus, bu sorunlardan en önemlisi olarak kendisini ön plana çıkarıyor diyebiliriz.
İlk cinsel ilişkide özellikle bekaretinizin bozulduğu an itibari ile acı hissetmeniz son derece normal. Çünkü kızlık sarı dokuları yırtılıyor. Ancak bu, sandığınız kadar yüksek acı veren dayanılmaz bir durum değildir.
Sonrasında ise yukarıdaki cinsel ilişki safhaları sırası ile meydana gelmeye başlıyor ki en ufak bir sorun dahi söz konusu olmadan cinsel ilişki yaşıyorsunuz. Korku son derece normal. Ancak bu durum ilerlediği durumlarda Vajinismus ortaya çıkıyor ve cinsel ilişkiye girememe gibi bir problem doğuyor.

İlk Cinsel İlişki İçin Öneriler

İlk cinsel ilişki esnasında yaşanan tedirginliği azaltmak, korkuyu ortadan kaldırmak çok çok önemlidir. Daha az acı veren ve korkularınızdan kurtulmanıza yardımcı olacak bir ilk gece deneyimi yaşamak istiyorsanız önerileri dikkate almanızda fayda var.
Vajinal kayganlaştırıcı (Lubrikan) ürünler son derece önemlidir. Kuru bir şekilde cinsel ilişki deneyimi, o bölgede deformasyon ve yanma sorununu beraberinde getirir. Bu neden dolayısı ile nemlendirici ve kayganlaştırıcı ürünler her zaman için çok önemlidir.
Acele etmemeniz gerekiyor. İlk cinsel ilişkide sert ve aceleci deneyim, zaman içerisinde sıkıntıların meydana gelmesine neden olabilir. Dolayısı ile sakin olmakta fayda var.
Cinsel ilişki pozisyonları her ne olursa olsun denenmelidir. Birçok farklı pozisyon denenebilir. Ancak ilk gece ve ilk deneyim için en ideal pozisyon erkek altta, kadın üstte olan pozisyondur.

This Post Has 2 Comments

  1. merve Reply

    İlk gecede erkek arkadaşım bana iyi davranmadı ve hiç zevk alamadım canım hiç cinsel ilişki istemiyor korkuyorum bu sorunu nasıl aşarım

    • admin Reply

      Merhaba 05306269889 numaralı telefondan bizimle iletişim kurabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir