idrar-kacirma
Tıp Sözlüğü

İdrar Kaçırma

Kadınlarda sıklık ile gözlemlediğimiz idrar kaçırma problemi, zaman içerisinde günlük yaşamı da son derece olumsuz etkileyen seçeneklerden bazıları olarak dikkatleri çekiyor. Her geçen gün jinekoloji sınıfı içerisinde fark yaratan bu hastalık, önlemi alınmaz ise daha sıkıntılı sonuçları beraberinde getirir. Dolayısı ile bu seçeneklerin daha iyi analiz etmek gerekir.
İdrar kaçırma nedenleri, teşhisin ardından aşama aşama ilerleme yöntemi ile tedavi şeklini belirleyen en önemli başlıktır. Bu konuda sizlere daha derinlemesine şekilde bilgiler sunma yoluna gideceğiz.

İdrar Kaçırma Nedir?

İdrar kaçırma, çeşitli nedenlere bağlı olarak idrar torbasının kontrolünü kaybetmek ve akabinde idrar tutamama sorunu olarak dikkat çeker.
İdrar kaçırma problemi, birçok farklı nedene bağlı olarak kendisini gösterebilir. İdrar kesesinde meydana gelen sıkıntılar, zaman içerisinde idrarı tutamama gibi sorunları ortaya çıkarır. Hatta kimi hastamızda idrarı hiç hissetmeme durumuna kadar ilerleyebilir. Dolayısı ile bu hastalığın baş göstermesi durumunda en kısa süre içerisinde bizlere ulaşmanız gerekiyor da diyebiliriz.

İdrar Kaçırma Risk Faktörleri

İdrar kaçırma hastalığı, kadınlarda kendisini gösterdiğinde tıbbi literatürde bu hastalığa Üriner İnkontinans adını vermekteyiz. Özellikle belli bir grupta risk faktörü olarak kendisini gösteren bu hastalık modeli, adından ciddi anlamda söz ettiriyor. Risk faktörleri hakkında da derinlemesine şekilde bilgi sunacak olursak;
Çok sayıda doğum yapmak,
Genetik yatkınlığın söz konusu olması,
Menopoz dönemi başlangıcı,
Sigara kullanımı,
Obezite düzeyinde ki aşırı kilolar,
Çok uzun süredir yaşanan kabızlık sorunu,
Daha önceden geçirilmiş olan jinekolojik ameliyatlar,
İdrar kaçırma durumunu tetikleyen en büyük risk faktörleri arasında kendisini gösterir. Tam da bu noktada doğru teşhis çok çok önemlidir.

İdrar Kaçırma (Üriner İnkontinans) Nedenleri

İdrar kaçırma tedavisi noktasında en önemli seçeneklerden birisi de nedenlerini doğru bir şekilde analiz edebilmektir. İdrar kaçırma sorunu, birçok farklı nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bu nedenlerden bazılarını yakından analiz edecek olursak;
İlerleyen yaşlarda mesane kaslarının gevşemesi sonucunda mesane kaslarının zayıflaması,
Pelvik kaslarında çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelen fiziksel deformayonlar,
Prostat büyümesi,
Vücut genelinde meydana gelebilecek kanserler,
Bu noktada en ciddi şekilde fark yaratan nedenler arasında dikkatleri çeker. Teşhis ve tedavi noktasında en dikkat çeken seçeneklerin başında tıbbi öykü gelmektedir. Tetkiklerimizin sonrasında tıbbi öykü ile karşılaştırmalar yapmamız gerekiyor.

İdrar Kaçırma (Üriner İnkontinans) Tedavisi

Tedavi şekilleri hakkında doğru bir şekilde yol izleyebilmemiz için en önemli seçeneklerin başında teşhis geliyor. Nedenlerin doğru analiz edilmesi bizler için en önemli aşamalardan birisi olarak dikkatleri çekiyor. Bu nedenlerin belirlenebilmesi için birçok farklı tetkik uygularız. Dolayısı ile tedavi yöntemlerini belirleriz.
LAZER İLE İDRAR KAÇIRMA TEDAVİSİ
Jinekolojik nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan idrar kaçırma sorunu, lazer tedavi yöntemi ile kısa süre içerisinde bertaraf edilebilir. Spekulm yardımı ile genital bölgede yaptığımız analizler sonucunda bu konu hakkında kesin tanılarda bulunabiliriz.
Lazer tedavisi sayesinde ağrı – sızı olmaksızın idrar kaçırma problemine kısa zaman içerisinde çözümler üretiyoruz. 25 dakikalık bir operasyon ile bu sorundan sizleri kısa süre içerisinde kurtarabiliyoruz.
İLAÇ TEDAVİSİ
Hastalarımızda yaptığımız muayeneler sonrasında çeşitli nedenler saptayabiliriz. Kimi zaman idrar kaçırma problemlerini giderebilmek için ilaç tedavisinin de yeteri kadar etkili bir yöntem olduğunu net olarak söylememiz gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir