Tıp Sözlüğü

HPV Tedavisi

Kadınların genelinde gözlemlediğimiz taşıyıcı türü HPV tedavisi hakkında son dönemlerde çok ciddi anlamda aşamalar kaydedildi. HPV, cinsel ilişki yolu ile bulaşabilen hastalık türlerinden birisi olarak kısa zaman içerisinde kendisini göstermiştir. Dolayısı ile bu noktada daha derinlemesine bir şekilde fikir edinmek önemlidir.
HPV tedavi yöntemleri konusunda henüz kesin aşamalar kaydedilememiştir. Günümüzde kadınlarda 9 – 26 yaş aralığında aşı uygulamaları ile kontrol altına aldığımız seçeneklerden birisidir. Ancak öncelikle hastalığı bir kere daha yakından tanıyalım.

HPV Nedir?

HPV, korunmasız cinsel ilişki sonrasında bulaşan ve kadınlarda genital bölgede meydana gelen siğiller ve sonrasında vajina kanserine kadar gidebilen ciddi bir hastalıktır.
Daha önce web sitemizde HPV enfeksiyonu ile alakalı olarak siz değerli okuyucularımıza elimizden geldiğince derinlemesine bir şekilde bilgi verme yoluna gittik. Tabi ki bu makalemiz içerisinde hastalığın geneline bakış attık. Tedavi aşamaları konusunda da bilinmesi gereken bazı seçenekler söz konusudur.

HPV Tedavisi

HPV, kesin olarak tedavisi henüz bulunamayan hastalıklardan birisi olarak dikkatleri çeker. Kimi kadına sonradan bulaşmış, kimi kadına ise doğuştan gelen bir hastalık olarak dikkatleri çekebilir. Araştırmacılar, dünya genelinde kesin tedavisi konusunda araştırmalarına tüm hızı ile devam etmekteler.
HPV AŞISI
HPV aşısı, günümüzde hastalığın kontrol altında tutulabilmesi için olmazsa olmaz seçeneklerden birisi olarak dikkatleri çekiyor. Prolaktik Aşı ismi ile tanımladığımız bu aşılar, 9 ila 26 yaş aralığında ki kadınlara yapılabilir. Hamilelik döneminde ki kadınlar için uygun değildir.
HPV, ilerlemesi durumunda rahim ağzı kanserine kadar gidebilen ciddi sonuçlara yol açabilir. Aşı, bu durumu kontrol altına alma konusunda önemli bir aşama olarak dikkatleri çeker. Cervarix ve Gardasil adı altında iki ayrı aşı uygulaması kadınlara yapabilmekteyiz.
HPV aşısı, kesin bir tedavi yöntemi değildir. Kanser oluşum riskini de sıfırlamaz. Ancak kontrol altına alabilmek açısından en önemli seçeneklerden birisi olarak dikkatleri çeker. Dolayısı ile günümüzde her kadın için ön planda tutulması gereken bir tedavi sürecidir.

HPV Tedavisi Kesin Olarak Mümkün Değildir

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere HPV aşısı, hastalığın kontrol altına alınması için çok önemlidir. Ancak kesin bir tedavi yöntemi değildir. Kesin tedavi için aşı araştırmaları, dünyanın dört bir yanında uzmanlar tarafından hala yapılmaktadır.
HPV, tedavi süreçleri açısından değil de daha çok hastalığın ilerlememesi safhasında incelenmesi gereken bir hastalıktır. Dolayısı ile bağışıklık sisteminin sağlığı, çok çok önemli imkanlardan birisidir.

HPV ve Bağışıklık Sistemi İlişkisi

HPV, doğrudan vücut içerisinde tahribatlara yol açabilir. Sadece rahim ağzı da değil, zaman içerisinde Vulva dokularında da kanser oluşumunu desteklediği kanıtlanmış hastalıklardan birisi olarak dikkatleri çeker.
Bağışıklık sistemimiz, vücudumuz içerisinde yer alan her türlü mikrop ya da enfeksiyonel oluşuma karşı savaş içerisindedir. HPV aşısı ile birlikte bağışıklık sisteminin sağlıklı olarak çalışmasını sağlamak da önemlidir. Dolayısı ile bu noktada ilaç tedavileri ya da beslenme programları ile dahi hastalarımız için en doğru seçenekler üzerinde duruyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir