hpv-enfeksiyonu
Tıp Sözlüğü

HPV Enfeksiyonu

Cinsel yol ile bulaşan enfeksiyonlar ya da hastalıklar arasında yer alan HPV enfeksiyonu, en çok ön planda tutulması gereken seçenekler arasında yer alır. Zaman içerisinde kanser riskini de ciddi anlamda beraberinde getiren bu hastalık, çiftlerin hayatını tam anlamı ile kabusa çevirmek için yeteri kadar iyi bir neden olarak da dikkat çekiyor.
HPV (Human Papilloma Virus) hakkında bilinmesi gereken tüm seçenekler hakkında sizlere elimizden geldiğince en geniş kapsamlı bilgileri sunmak istiyoruz.

HPV (Human Papilloma Virus) Nedir?

HPV (Human Papilloma Virus), korunmasız cinsel ilişki sonrasında bulaşan ve kadınlarda genital bölgede meydana gelen siğiller ve sonrasında vajina kanserine kadar gidebilen ciddi bir hastalıktır.
HPV bir virüstür. Araştırmalar gösteriyor ki bu virüsün tıp bilimi içerisinde 100’den fazla farklı tip şeklinde gözlemlendiği ortaya çıkar. Zaman içerisinde kadın vücudunun çeşitli bölgelerinde hücresel çoğalmalara bağlı olarak kanser durumunu dahi ortaya çıkarabilir. Dolayısı ile kadın sağlığı açısından önlem alınmadığı takdirde ciddi bir hastalıktır.

HPV Virüsü Nasıl Bulaşır?

Bilinmesi gereken en önemli başlık, şüphesiz ki HPV virüsünün bulaşıcı bir hastalık olduğudur. Birçok farklı nedene bağlı olarak ise kişiden kişiye bulaşabilecek kadar hızlı büyüyen bir hastalıktır. HPV, yukarıda da bahsettiğimiz üzere 100’ün üzerinde farklı şekilde kendisini insan vücudunda kendisini gösterir. Dolayısı ile bulaşma zamanının tespiti de net olarak mümkün değildir. Başlıca bulaşma nedenleri ise aşağıdaki gibidir;
Taşıyıcı ile korunmasız bir şekilde cinsel ilişkiye girilmiş olması,
Taşıyıcı ile girilen herhangi bir cilt teması,
Kan teması yolu ile bulaşma,
Genellikle gözlemlediğimiz nedenlerden ikisidir. Bunun dışında herhangi bir şekilde bulaşıcılığı söz konusu değildir. Tabi ki bu hastalık, çok hızlı bir şekilde kişiden kişiye geçer ve dolayısı ile taşıyıcılık durumunda önleminin alınması gerekir.

HPV Enfeksiyonu Belirtileri

HPV enfeksiyonu, 100’ün üzerinde farklı şekilde gözlemlenebilen hastalıklar arasında yer alır. Ancak bu noktada dikkat ile üzerinde durulması gereken bazı belirtiler söz konusudur. Belirtiler, virüsün tipi her ne olursa olsun hastalığı önceden anlayabilmek için en önemli safhalardan birisi olarak kabul edilir. Başlıca belirtileri ise şu şekilde;
Genital bölgede ele gelecek belirginlikte siğil oluşumları,
Vulva, anüs gibi bölgelerde meydana gelen ani ve şiddetli kaşıntı,
Üretral siğillere bağlı idrarda kanama gözlemlenmesi,
Belirtiler arasında gözlemlediğimiz bazı komplikasyonlar arasında. Tabi ki en belirgin özelliği, genital bölgede meydana gelen siğil oluşumlarıdır. Zaman içerisinde mutlak surette önlem alınması gereken bir durum olarak da dikkatleri çeker.

HPV Enfesiyonu Tedavisi

HPV, zaman içerisinde önlem alınmadığı takdirde rahim ağzı kanserine kadar gidebilecek derece ciddiye alınması gereken hastalıklardan birisi olarak dikkatleri çeker. Bu neden dolayısı ile çok daha fazla üzerinde dikkat ile durulması gereken bir seçenek olarak kendisini gösterir. HPV konusunda birkaç farklı tedavi yöntemi izleriz. Ancak bu tedavi yöntemleri KESİN TEDAVİ YÖNTEMLERİ DEĞİLDİR. Henüz tıp biliminde bu hastalığın kesin bir tedavisi söz konusu değildir.
İLAÇ TEDAVİSİ
Lezyonların kadın vücudunda en az sıkıntıyı yaşatmasına bağlı olarak bu sorunları giderebilmek amacı ile önceliğimiz, jel kremler ile hissiyatı en aza indirmektir. Bununla birlikte hastalık ile mücadele açısından vücudun bağışıklık sistemini kullandıran ilaç tedavileri olmazsa olmazlar arasındadır.

Eksizyon Tedavisi

Eksizyon tedavisi ile birlikte çıkarma işlemi uygulayabilmekteyiz. Genel anestezi altında uyguladığımız tedavi yöntemlerinden birisi olarak kendisini gösterir.

HPV Aşısı

Korunma açısından çok önemlidir. Günümüzde çocuk yaşlardan itibaren önerdiğimiz aşı tiplerinden birisidir. Hastalığın büyümemesi ve vücut direncini arttırmak için genellikle kullandığımız bir tedavi yöntemidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir