hpv-asisi
Tıp Sözlüğü

HPV Aşısı

Sitemizde daha önceki dönemlerde de bahsettiğimiz cinsel yol ile bulaşan hastalıklar arasında yer alan HPV aşısı, çok çok önemli seçeneklerden birisidir. Zaman içerisinde HPV enfeksiyonu, cinsel yol ile bulaşan ve en sık rastladığımız sorunlardan birisi olarak dikkatleri çekiyor. Hal böyle olunca sizlere çok daha somut şekilde bilgiler sunmak istiyoruz.
HPV enfeksiyonunu kontrol altına almak, bağışıklık sistemine saldırmasını engellemek için aşı kullanırız. Zaman içerisinde kanser oluşumunun tetiklenmemesi de bu noktada en önemli safhalardan birisidir.

HPV Aşısı Neden Önemlidir?

HPV virüsü, zaman içerisinde rahim bölgesinde kanser oluşumuna neden olabilir. Zaman içerisinde büyüyen bir hastalık olduğundan dolayı kadınlarda HPV aşısı kullanmak önemlidir. Günümüzde çok küçük yaşlardan itibaren bu aşıyı yapma yoluna gidiyoruz.
Rahim ağzı (serviks) kanseri, zaman içerisinde çok ciddi sıkıntıları beraberinde getirebilir. HPV aşısı kullanarak bunun önüne geçmek mümkündür.

HPV Aşısı Tedavi Yöntemi Midir?

Kesin bir tedavi yöntemi olmadığını kesin olarak söylemek gerekir. HPV enfeksiyonu, henüz tedavi tanısı tam olarak yapılamamış hastalıklar arasında yer alır. HPV aşısının esas amacı, kanser oluşumunu engellemek ve üzücü sonuçları ortadan kaldırmak üzerinedir.
Tedavi amaçlı HPV aşısı üzerinde dünya genelinden bilim adamları ciddi araştırmalar yürütmekteler. Hal böyle olunca yakın bir zaman dilimi içerisinde bu hastalığın çözümü noktasında somut adımlar söz konusu olacak. Ancak HPV aşısındaki esas amaç, hastalığı kontrol altına almaktır.

HPV Aşısı Güvenli Midir?

HPV aşısı kullanırken FDA onayı alınmış ilaçlar kullanmak durumundayız. İnsan hayatını riske etmeyecek, bilakis her yönü ile faydalı olabilecek aşı türlerini tercih ediyoruz. Yaygın olarak kullanılan HPV aşılarının başında Gardasil ve Cervarix ilaçları gelmekedir.
Bu ilaçlar ile birlikte HPV hastalığının zaman içerisinde ilerlemesi, kanser oluşumu yaratması gibi durumların önüne geçme amacı içerisine giriyoruz.

HPV Aşısının Faydaları

HPV aşısı, kanser oluşumunu önlemek açısından kullandığımız en önemli ilaç tedavilerinden birisi olarak dikkatleri çeker. Gebelik döneminde yer alan kadınlar için kati surette uyguladığımız tedavi yöntemlerinden birisi değildir.
HPV enfeksiyonu, bağışıklık sistemi yavaş çalışan kadınlarda çok daha hızlı bir şekilde yayılır, büyür. Dolayısı ile esas amaç, bağışıklık sistemini desteklemektir. Bu sayede vücut, dışarıdan gelecek her türlü hastalığa karşı savaş halinde olur. Aşı tedavisi sayesinde de kendisini korumayı en iyi şekilde başarır.
9 – 26 yaş aralığında ki herkes için kullanılabilecek bir aşı türüdür. Rahim ağzı kanseri riskini sıfırlamaz. Ancak azalttığı araştırmacılar tarafından kanıtlanmış bir tedavi yöntemidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir