herpes-enfeksiyonlari
Tıp Sözlüğü

Herpes Enfeksiyonları

Erkek ve kadınlarda meydana gelen rahatsızlıklardan birisi olarak tabir ettiğimiz Herpes enfeksiyonları (genital uçuklar), cinsel yaşantıyı ve normal yaşantıyı ciddi anlamda olumsuz etkileyen seçeneklerin başında geliyor. Kadınlarda ve erkeklerde genital bölgede çıkan bu uçuklar, özellikle cinsel ilişki esnasında çok ciddi sorunları da beraberinde getiriyor.
Günümüzde en trend hastalıklardan birisidir. Tedavisi konusunda ise erken davranmak, bizler için çok önemli diğer detaylardan birisi olarak fark yaratır.

Herpes Enfeksiyonu (Genital Uçuk) Nedir?

Herpes enfeksiyonu (genital uçuk), Herpes Simplex virüsü (HSV) nedeni ile kadın ve erkeklerin genital bölgesinde meydana gelen uçuklar olarak tabir edilir.
Uçuk dokularını az çok tüm herkes bilmektedir. Normal şartlarda çeşitli nedenlere bağlı olarak dudak, yanar, burun içi ve ağız gibi bölgelerde kendisini gösteren bir yapıdır. Uçuklar, kimi zaman uzman müdahalesi olsa da zaman içerisinde iyileşmeyebilir ve alternatif yöntemleri değerlendirmek gerekir. Genital uçuklarda da bu durum aynı şekilde geçerlidir.

Herpes (Uçuk) Türleri

Genital uçukları genellikle iki ayrı başlık altında inceleme altına almaktayız. Tedavi yönteminde de hastalığın ilerlemişlik durumunun analizi bizler için olmazsa olmaz seçeneklerden birisi olarak dikkatleri çekiyor.
TİP 1 HERPES (PERİORAL)
Ağır ve dudak gibi insan vücudunun günlük olarak görülebilir noktalarında meydana gelen sulu lezyonlar için kullandığımız tabir olarak dikkat çeker.
TİP 2 HERPES (GENİTAL)
Erkek ve kadınların genital bölgelerinde meydana gelen uçuk türleri için kullandığımız isim olarak dikkatleri çekiyor.

Genital Uçuk Belirtileri

Genital uçuk, insan hayatı için son derece önemli konulardan birisi olarak dikkatleri çekiyor. Hastalığın kontrol edilmesi aşamasında gözlemlenen belirtilerin son derece ciddi bir şekilde önem arz ettiğini de biliyoruz. Bu anlamda sizlere belirtilerden bazılarını saymak istiyoruz;
Genital bölgede kabarmalar ve kızarıklıklar,
Yine genital bölgede şiddetli kaşıntı ve ağrı hissi,
Genital bölgede ele gelecek kadar belirgin olan lezyon oluşumları,
Belirtilerin başında geliyor. Unutulmaması gereken en önemli nokta üzerinde de duralım. HSV, BULAŞICI BİR HASTALIKTIR. Yani erkek ya da kadında genital bölgede bir uçuk durumu söz konusu ise bu cinsel ilişki ile partnere de hızlı bir şekilde geçer. HSV virüsü, diğer kişinin dokuları üzerinde de çoğalmaya başlar.

Genital Herpes Tedavisi

Tıp biliminde olduğu kadar halk arasında kullanılan tabirlerde bizler için çok çok önemlidir. Genital uçuk ya da genital herpes adı ile bilinen bu hastalıklar, zaman içerisinde ciddi anlamda farklı durumları beraberinde getirmiştir. Bu hastalığın öncelikli olarak kesin bir tedavisi yoktur. Amacımız, bölge üzerinde ki HSV oluşumunu ortadan kaldırmak olacaktır.
İLAÇ TEDAVİLERİ
Bölgedeki mikrop oluşumunu engellemek, virüsün yaygınlaşmasını önlemek amacı ile antiviral kremler ya da antibiyotik hap tedavileri, hastalarımıza uyguladığımız seçeneklerin başında geliyor. Bu tedavilerin kısa bir zaman dilimi içerisinde genital sorunları kontrol altına almada ciddi anlamda etkin sonuçları beraberinde getirdiğini de net olarak söyleyebiliriz.
Aynı zamanda bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi de son derece önemlidir. Bunun için İMMÜN sisteminin güçlendirilmesine yönelik olarak hap tedavileri de uygulayabilmekteyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir