hepatit-c
Tıp Sözlüğü

Hepatit C

Cinsen yol ile bulaşan hastalıklar konulu başlıklarımıza derinlemesine bir şekilde eğiliyoruz ve Hepatit C gibi önemli bir hastalığı ele alacağız. İnsan hayatını tehdit eden en ciddiye alınması gereken hastalıklardan birisi olarak dikkatleri çekiyor. Bu neden dolayısı ile detaylar üzerinde fazlası ile duracağız. Türev hastalıklardan birisi olan Hepatit B virüsünden daha tehlikelidir.
Hepatit C, B virüsü gibi kan yolu ile de bulaşabilen hastalıklar arasındadır. Ancak yine de konu üzerine daha derinlemesine bir şekilde eğilmek son derece önemlidir.

Hepatit C Nedir?

Hepatit C, HCV hastalığının ilerleyen safhaları sonucu meydana gelen ve karaciğeri doğrudan tahrip eden hastalık olarak bilinmektedir.
Hepatit C, B virüsüne nazaran çok daha nadiren gözlemlediğimiz hastalıklardan birisidir. Ancak görüldüğü takdirde B virüsüne nazaran çok daha tehlikeli bir hastalık olarak dikkatleri çeker. Dolayısı ile tehlike oranı çok ciddi bir hastalıktır. Ancak Hepatit C, kronik olarak da meydana gelen bir hastalıktır ve kontrol altına alınması çok önemlidir.

Hepatit C Nasıl Bulaşır?

Hepatit C, kimi hastalarımızda doğuştan gelen hastalıklardan birisi olduğundan dolayı kimi hastamızda da zaman içerisinde bulaşabilir. Bulaşma nedenleri de bu noktada çok önemlidir. Cinsel yol ile bulaşan bir hastalık olduğunu söylemiştik. Hemen konu üzerine eğilecek olursak;
Cinsen ilişki yolu ile taşıyıcıdan geçme,
Damar içi ve iğne ekipmanlarını ortak kullanma,
Sağlık çalışanlarında iğne batması,
Hepatit C taşıyan anne adayından bebeğe doğum esnasında geçmesi,
Ortak diş fırçası ve jilet gibi materyallerin kullanılması,
Bulaşma nedenlerinden bazıları olarak dikkatleri çeker. Bu neden dolayısı ile dikkatli olunmasında fayda gördüğümüz bir hastalıktır. Hepatit C, Akut durumda da kendisini gösterebilir ve taşıyıcılığı mümkündür.

Hepatit C Belirtileri

Akut durumda gördüğümüz Hepatit C, belirtileri konusunda da çok fazla önem arz eden konulardan birisidir. Hepatit C virüsünün insanlarda gösterdiği belli başlı esas seçenekler söz konusudur. Şimdi bu noktada sizlere birkaç bilgi vereceğiz. Belirti listesi aşağıdaki gibi kendisini gösterir;
Ateşlenme
Halsizlik ve aşırı yorgunluk hissi
İştahsızlık, yemek yiyememe
Mide bulantısı ve akabinde sürekli kusma durumu
Karın bölgesinde kramp şeklinde ağrı
İdrar renginin normalden çok daha ciddi şekilde koyulaşması
Göz ve cilt bölgesinde sararmaların meydana gelmesi (Sarılık)
Eklem ağrıları
Belirtiler içerisinde kendisini çok daha fazla gösteren seçeneklerden bazıları olarak dikkatleri çekiyor. Dolayısı ile bu belirtileri gözlemlediğiniz zaman en kısa süre içerisinde bizlere başvurunuz. Ancak bilmeniz gereken önemli bir detay da Hepatit C hastalarında Akut durumda %70 dolaylarında belirti gözlemlenmez. Kronik Hepatit C hastalığında ise hiç tedavi söz konusu olmaz.

Hepatit C Riskleri

Hepatit C virüsü, büyüyebilen bir virüstür. Kısacası kontrol altına alınmadığı takdirde zamanla daha ciddi hale gelebilir. Dolayısı ile tamda bu noktada siroz, karaciğer yetmezliği ya da kanseri hastalığın büyümesi akabinde sıklık ile gördüğümüz ciddi durumlar olarak karşımıza çıkıyor. Bu neden dolayısı ile dikkate alınması gereken bir hastalıktır.

Hepatit C Tedavisi

Hepatit C, erken teşhis sayesinde kontrol altına alınabilen bir hastalık olarak dikkat çeker. Dolayısı ile tedavi aşamalarında uyguladığımız belli başlı seçenekler söz konusudur. Akut Hepatit C ve Kronik Hepatit C olarak iki ayrı sınıf içerisinde bunu inceleyebiliriz.
Akut Hepatit C, zaman içerisinde kendi kendine iyileşebilen bir hastalık safhasıdır. Bu neden dolayısı ile uygun görülmesi takdirde hafif ilaçlar ile vücuttan daha kısa süre içerisinde atılmasını sağlayabilmekteyiz.
Kronik Hepatit C hastalığında ise durum normalden biraz daha farklı. Ancak yine de ilk aşamada Hepatit C virüsünün tedavisinde ilaç yöntemlerini kullanarak hastalığın büyümesinin önüne geçiyoruz. Tedavisinin yanıt vermediği durumlarda ise zaman içerisinde karaciğer risk altına girdiğinden dolayı cerrahi müdahale kaçınılmaz olabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir