genital-sigil
Tıp Sözlüğü

Genital Siğil

Cinsel bölgede görmekte olduğumuz genital siğil, erken teşhis ile kontrol altına alınması muhtemel hastalıklardan birisi olarak dikkat çekiyor. Türkiye genelinde jinekolojik hastalıklar içerisinde en sık gördüğümüz durumlardan birisidir. Genital siğil, genellikle HPV enfeksiyonu ile alakalı olarak da ortaya çıkabilen sorulardan birisi olarak da nitelendirilebilir.
Genital siğil hakkında bilinmesi gereken çok yönlü bazı seçenekler söz konusudur. Bizde elimizden geldiğince kapsamlı bilgileri sizlere sunma yoluna gideceğiz.

Genital Siğil Nedir?

Genital siğil, HPV enfeksiyonu nedeni ile genital bölge içerisinde ortaya çıkan viral enfeksiyon türlerinden birisi olarak tanımlanır ve geçişli bir hastalıktır.
Genital siğil, meydana gelen komplikasyonlar bakımından çok ciddi anlamda sıkıntılar ortaya çıkarır. Genital bölgelerde meydana gelen siğiller, görüntü olarak da işlevsel olarak da günlük yaşantınızı ciddi anlamda sıkıntıya sokabilir. Tam da bu noktada teşhis ve tedavi konusunda ciddi anlamda somut adımlar atılması gerekiyor.

Kondilom (Condyloma) Nedir?

Kondilom (condyloma), HPV enfeksiyonu nedeni ile genital bölgede oluşan et parçaları (siğiller) için kullanmakta olduğumuz tıbbi terimdir.
Bu siğiller, zaman içerisinde önlem alınmadığı takdirde büyüme eğilimi içerisinde olabilir. Büyüyen siğiller, zaman içerisinde et parçaları halinde cinsel hayatınızı da günlük yaşantınızı da ciddi anlamda olumsuz etkiler. HPV enfeksiyonları 100’ün üzerinde farklı şekilde kendisini gösterir. Cinsel yol ile geçen hastalıklardan birisidir ve dolayısı ile hayatı en olumsuz etkileyen seçeneklerden birisidir.

Genital Siğil Belirtileri

Genital siğil, günümüzde her kadında bulunması muhtemel hastalıklardan birisidir. Zaman içerisinde cinsel ilişkinin sıklaşması, bölgenin sterilize olmaması ya da çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan HPV enfeksiyonları, bu noktada ki en ideal seçeneklerden birisidir. Genele yönelik olarak baktığımız zaman bu siğiller birkaç farklı şekilde kendisini belli edebilir. İlk zamanlar olmasa da siğillerin meydana getireceği deformasyon ile birlikte belirtiler gösterir kendisini. Konu üstünde detaylar üzerine eğilecek olursak;
Genital bölge üzerinde koru renkli kabarıklıklar,
Siğillerin gelişmişlik durumunda karnabahar halinde et parçalarına dönüşmesi,
Genital bölgede aşırı kaşıntı ve rahatsızlık hissi,
Cinsel ilişki esnasında nedensiz yere meydana gelen kanamalar,
Bu noktada genital siğil sorununun en ciddi belirtileri arasında kendisini net şekilde gösterir. Dolayısı ile emin adımlar ile yaklaşmak gerekir.

Genital Siğil Risk Faktörleri

Genital siğil hakkında sizlere risk faktörleri hakkında da birkaç farklı öneriyi sizlere sunmak istiyoruz. Bu noktada risk faktörlerini de maddeler halinde inceleyerek fikir edinecek olursak;
Korunma olmaksızın aynı ya da birden çok partner ile sürekli cinsel ilişki,
Tanımı yapılamayan bir cinsel ilişki deneyimi,
Çok genç yaşlarda cinsel ilişki anlamında aktif olma durumu,
Bu noktada risk faktörleri içerisinde kendisini gösterir. Genital siğil, özellikle HPV enfeksiyonu nedeni ile ön plana çıkan hastalıklardan birisidir. Dolayısı ile bu hastalıkları daha yakından analiz etmek gerekiyor.

Genital Siğil Tedavisi

Genital siğil oluşumları, zaman içerisinde kendi kendine iyileşebilen yapılar olarak dikkatleri çeker. Bu sorunu yaşayan kadınların %30’luk kısmında bu deneyim kendisini gösterir. İyileşme görülse de vücuttan tam olarak atılamamış olma ihtimali yüksek olan bir hastalıktır.
İLAÇ TEDAVİSİ
Bu noktada önceliğimiz, hastalarımızda meydana gelmiş olan siğillerin genel yapısını kontrol etmek ve buna göre önlem almaktır. İlaç tedavisi, önceliklerimizden birisidir. Siğiller çok belirgin hale gelmesi ise ilaç tedavisi ile bu hastalığı kontrol altına alabilme şansına sahip oluyoruz.
KRİYOTERAPİ
Siğiller zaman içerisinde insanları ciddi anlamda rahatsız edici bir hale gelebilir. Tam da bu noktada önceliğimiz, kriyoterapi yöntemi ile siğillerin dondurulması ve düşmesini sağlamak olacaktır. En önemli tedavi aşamalarından birisidir.
ELEKTROKOTER
Bu yöntem ile soğuk uygulama dışında aynı zamanda siğilleri yakma yöntemi ile de hastalığı kontrol altına alabilme gibi bir şansa sahip olabilmekteyiz.
CERRAHİ TEDAVİ
Cerrahi uygulamalara başvurduğumuz bazı durumlarda söz konusu olabilir. Genital siğil, yukarıdaki alternatif yöntemler ile geçmediği takdirde cerrahi uygulama sayesinde kesilip alınabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir