genital-sigil-tedavisi
Tıp Sözlüğü

Genital Siğil Tedavisi

Kadınlara HPV enfeksiyonu nedeni ile cinsel yol ile bulaşan hastalıklardan birisi olan genital siğil tedavisi konusunda her geçen gün çok daha ileri aşamalara ulaştık. Günümüz modern tıbbi uygulamaları ile birlikte ortaya çıkabilecek her türlü sıkıntıyı ortadan kaldırmak için alternatif yöntemlerimiz söz konusudur. Tabi ki bu yöntemleri de enine boyuna sizlere sunmamız gerekiyor.
Genital siğil, HPV enfeksiyonu sebebi ile vücutta kendisini gösterir ve önlem alınmadığı takdirde büyük bir hız ile varlığını ilerileştirir. Dolayısı ile önlem almak çok çok önemlidir. Ancak önce hastalığın tanımını yapalım istiyoruz.

Genital Siğil Nedir?

Genital siğil, HPV enfeksiyonu nedeni ile genital bölge içerisinde ortaya çıkan viral enfeksiyon türlerinden birisi olarak tanımlanır ve geçişli bir hastalıktır.
Bu hastalık, zaman içerisinde genital bölgede et parçaları olarak kendisini göstermeye başladığı an itibari ile sıkıntı yaratır. Günlük yaşantınızı da ciddi anlamda olumsuz etkileyen seçeneklerin başında geliyor. Bu hastalık, smear testi ya da jinekolojik muayene yardımı ile tarafımızda incelemesi yapılabilen bir hastalıktır. Koyduğumuz teşhis sonrasında ise birçok farklı tedavi yöntemini uygulayabilme gibi bir şansa sahibiz.

Genital Siğil Tedavisi

Aslında bu anlamda tam olarak genital siğil tedavi yöntemleri demek bizler için çok daha uygun olacaktır. Genital siğil konusunda birçok farklı alternatif yöntem kullanabilme şansına sahibiz. Hastalığın mevcut durumunu analiz ederek uygulamalar yapıyoruz. İlerlemiş safhalarda özellikle cerrahi müdahaleye kadar uzanan bazı seçenekler söz konusu hale gelebilir. Bu tedavi yöntemleri üzerinde duralım istiyoruz.

İLAÇ TEDAVİSİ

İlerlememiş safhaları incelediğimiz zaman bu noktada en dikkat çeken seçeneklerden birisi de ilaç tedavileridir. İlaç tedavisi ile ilk aşamada hastalığı kontrol altına almayı denemek çok çok önemlidir. Siğillerin geçmesi ve enfeksiyonların yok edilebilmesi açısından ilk aşamada antibiyotik tarzında da imkanları sunma yoluna gidiyoruz.
Ağız yolu ile alınan ilaçlar kullanabildiğimiz gibi bölgede doğrudan etki etmesi amacı ile krem tarzında ürünleri de kullanabilme şansına sahip olabilmekteyiz.

CERRAHİ YÖNTEMLER

Siğillerin kontrol altına alınabilmesi için özellikle ilerleyen safhalarda en çok dikkat çeken seçeneklerden birisi de cerrahi yöntemlerdir. Genellikle cerrahi sınıf içerisinde birçok farklı uygulama dikkat çeker. Cerrahi eksizyon, kriyoterapi, lazer tedavisi ya da elektrokoter gibi tedavi yöntemlerini kullanabilmekteyiz. Bunlar üzerine eğilim göstererek tanımlarını yapalım.
Cerrahi Eksizyon: Bu yöntem ile amacımız, genital bölgede meydana gelmiş olan siğillerin kesilerek o bölgelerden alınması için kullandığımız yöntemdir. Bildiğimiz cerrahi uygulama ile siğil parçaları kesilerek alınır ve bölge normal hale getirilir.
Kriyoterapi: Bu yöntemde sıvı nitrojen gazı sayesinde siğiller üzerine uygulama yaparak siğillerin donmasını sağlarız. Dondurulmuş olan siğillerin içerisinde herhangi bir organizma hareketi söz konusu olmaz. Zaman içerisinde siğillerin düşmesi hedeflenir.
Elektrokoterizasyon: Halk arasında yakma işlemi olarak bilinen yöntemlerden birisidir. Bu yöntem ile elektrik akımı ile siğilleri yakarak düşmesini sağlamak en önemli aşamalardan birisidir.
Lazer Tedavisi: Karbondioksit lazer ablasyonu sayesinde siğil tedavisi, günümüzde estetik cerrahi sınıfı içerisinde de uygulayabildiğimiz seçeneklerden birisi olarak dikkatleri çeker. CO2 buharı sayesinde siğil oluşumlarının yapısını bozarak düşmelerini sağlamaktayız.
Kimyasal Destrüksiyon: Vücutta meydana gelen siğil oluşumlarını yakıcı asit ürünleri de kullanabilmekteyiz. Bu ürünler, kısa süre içerisinde etkisini göstermektedirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir