genel-jinekoloji
Jinekoloji

Genel Jinekoloji

Kadın sağlığı ile alakalı olarak en önemli inceleme alanlarından birisi olan genel jinekoloji, içerisine o kadar geniş kapsamlı seçenekleri alıyor ki hepsine değineceğiz. Kadınsal hastalıkları tam anlamı ile inceleyecek ve çözüm üreten bu anam bilim dalında ülkemiz genelinde uzmanlaşmış kişi ve kurumların artışı dikkat çekici.
Farkımız, tedavi yöntemlerimizde tamamen yeni nesil teknolojileri kullanıyor olmamız. Her ilerleyen zaman, bizlere daha yeni imkanlar katıyor. Jinekoloji sınıfı içerisinde tüm merak edilenler ile alakalı sizlere önerilerde bulunacağız.

Jinekoloji Nedir?

Jinekoloj, tıbbi bilim dallarından birisidir ve kadın organizasması ve cinsel fonksiyonlarını içeren tüm vücut birimlerini inceleyerek çözüm bulmak adına geliştirilmiş bir bilim dalıdır. Fizyolojik, morfolojik ve patolojik olmak üzere kadın hastalıklarının hemen hemen tamamını en ince ayrıntısına kadar içine alır.
Jinekoloji, cerrahi bir bilim dalı olarak da geçmektedir. Dolayısı ile kadınsal hastalıkların tamamında çözüme yönelik somut adımlar atan hekimlik sınıfıdır.

Genel Jinekolojik Muayene Alanları

Jinekoloji uzmanlık alanı, öncelikle tanılama ve sonrasında kesin teşhis ile tedavi yoluna koyulur. Jinekoloji sınıfı içerisinde teşhislerimizi koyabildiğimiz birkaç farklı muayene şekli söz konusudur. Bu muayene şekillerine bakacak olursak;
Jinekolojik Check-Up
Jinekolojik Ultrason
Jinekolojik Muayene
Olmak üzere üç ana sınıf inceleyebiliriz. Bu teşhis şekilleri sayesinde hastalıkları çok daha net bir şekilde analiz edebiliyor, teşhisi yolunda somut şekilde adımlar atabilme şansına erişebilmekteyiz.

Jinekolojik Problemler Nelerdir?

Jinekoloji sınıfı içerisinde birçok farklı inceleme alanı olduğumuzu net olarak söyleyebilmiş olabiliriz. Jinekolojik problemler, incele alanımız içerisinde birkaç farklı başlık şeklinde kendisini gösterebilmektedir. Bunları sırası ile inceleyecek olursak;
Polikistik Over Sendromu (PCOS)
Endometriosis
Nabothi Kistleri
Uterin Anomaliler
Kasık Ağrıları
Myom (Rahimde ur)
Asherman Sendromu
İdrar Kaçırma Problemi ve Tedavileri
Histerektomi (Rahmin alınması ameliyatları)
Dış Gebelik
Tekrarlayan Gebelik Kayıpları
Düşükler (Abortus)

Labial Füzyon (Labial Adezyon)

Olarak jinekoloji bilim dalının incelediği sorunlar içerisinde eksiksiz bir şekilde yer almaktadır. Tabi ki bu hastalıkların genel tanımlarını sitemizde ilerleyen süreçte yapacağız.

Jinekolojik Enfeksiyonlar

Jinekoloji uzmanları olarak bizler, her zaman için birçok farklı seçeneği değerlendirmek zorundayız. Kadının yapısı, erkeğin yapısına nazaran biraz daha karmaşık ve üzerinde durulması gereken seçeneklerden birisidir. Dolayısı ile enfeksiyonlar da birçok farklı şekilde kendisini gösterebilmektedir. Bu anlamda enfeksiyon tiplerini de inceleyecek olursak;
Vajinal Enfeksiyonlar
Serviks (Servikal) Enfeksiyonları
Genital Enfeksiyonlar
Genitopelvik Enfeksiyonlar (Ağrılı Cinsel İlişki)
HPV Enfeksiyonları
HPV Aşıları (Gardasil ve Cervarix)
Bu noktada başlıca enfeksiyon inceleme alanlarımız olarak dikkatleri çekiyor. Dolayısı ile her ne olursa olsun ön planda tutulması gereken bir diğer alan olarak da dikkat çekiyor.

Jinekolojik Tedavi Yöntemleri

Jinekoloji bilim dalı içerisinde teşhis sonrasında uygulama şansına sahip olduğumuz bir çok farklı yöntem söz konusudur. Tanı yöntemlerimiz ve müdahale şekillerimiz ile alakalı olarak da bilgiler vermek istediğimiz zaman;
Smear Testi
Kolposkopi
Jinekolojik Biopsi
Leep Konizasyon (LLETZ)
Soğuk Konizasyon
Genital Estetik Operasyonları
Bu sınıf içerisinde net bir şekilde incelenebilir. Jinekoloji, son derece kapsamlı bir bilim alanıdır. Kadın doğum olarak da birçok kesim tarafından bilinmektedir. Sitemiz içerisinde Jinekoloji bilim dalına dair birçok farklı seçeneği de inceleyebilme şansına sahip olacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir