gebelikte-sikayet
Kadın Doğum

Gebelikte Şikayet

Gebelik, sağlık anlamında dikkat ile üzerinde durulması gereken unsurlardan birisidir. Kadınlar, bu süreçte hem psikolojik hem de fiziki olarak çok ciddi anlamda sıkıntılar yaşayabilir. Gebelik döneminde sağlık ile alakalı olarak şikayetlere ne olursa olsun uzmanlar dikkat kesilirler. Sizlerin sıkıntıları, birçok şeye işaret edebilir.
Gebelik döneminde şikayetler ciddi anlamda artış gösterebilir. Gebelik döneminde ki rahatsızlıklar, dönemine göre ortaya çıkabilir. İlk safhada ayrı, orta safhada ayrı ve doğuma yaklaşan süreçte ayrı seçenekler ortaya çıkar.

Gebelik Döneminde Ortaya Çıkan Şikayetler

Öncelikle şikayetiniz her ne olursa olsun, gebelik döneminde yaşanan sıkıntılar çok çok aşırı bir noktaya geldiği vakit kadın doğum uzmanlarına başvurmanız gerekecektir. Dolayısı ile aşağıda sayacağımız sıkıntılar, bu noktada belirleyici olacak.
Sitemizde paylaşmış olduğumuz gebelik belirtileri makalemizi de incelerseniz sorunların genellikle birbirini tamamladığını net şekilde görebilirsiniz.
Mide Bulantısı ve Kusma: İlk ve en büyük şikayet sürekli mide bulantısı ve kusma olarak karşımıza çıkar. Bunun için herhangi bir sebebe ihtiyaç yok. Her hamile kadında gözlemlenen bir sorundur.

Vajinal Kanamalar: Gebelik döneminde kanamalar meydana gelebilir. Vajinal bölgenizde özellikle anlamadığınız kanamalar ortaya çıkabilir. Aşırı olmadığı sürece paniğe gerek yok.

Karın ve Kasık Ağrıları: Karın ve kasık ağrıları ortaya net bir şekilde çıkar. Damarların genişlemesi sonucunda bu ağrıların ortaya çıkması son derece doğaldır.

Bel ve Sırt Ağrıları: Zaman içerisinde karın kısmının büyüyerek ağırlaşması sonucunda bel ağrılarınız ve sırt ağrılarınız mutlak surette ortaya çıkacak.

Çatlaklar: Karın bölgesinde çatlak oluşmaması imkansız. Bunun için cilt bakım ve koruma ürünleri olsa da bu kadınlar için büyük bir sorun.

Migren: Bu dönemde ortaya çıkabilir. Psikolojik olarak da nedenleri söz konusudur.

Bacak Krampları: Hamilelik döneminde vücudunuzdaki damarlarda kasılmalar çok sık olacaktır. Dolayısı ile kramp sorunlarınız artabilir.

Uyku Problemleri: Uykusuzluk, bu dönemde ki en ciddi sıkıntılardan birisi olarak dikkat çeker.

Sindirim Sistemi Bozukluğu ve Kabızlık: Hamilelik döneminde sindiriminiz ciddi anlamda yavaşlar. Dolayısı ile sindirim sisteminiz çok ciddi anlamda yavaşlar. Kabızlık sorunu ortaya çıkabilir.

İdrar Kanaması: Hamilelik döneminde vücutsal faaliyetlerde ki değişimlere bağlı olarak idrarda kanama meydana gelebilir.

Göğüslerde Büyüme, Kaşıntı ve Hassasiyet: Hormonal değişimlere bağlı olarak göğüsleriniz büyüyecek ve hassas hale gelecektir. Kaşıntılar da meydana gelir ancak yine de dikkatli olmak gerekir.

Halsizlik ve Yorgunluk: Kendinizi sürekli bitkin hissetmeniz bu süreçte son derece normaldir. Bu neden dolayısı ile en rutin şikayetler halsizlik ve yorgunluktur.

Vajinal Akıntı: Vajina kısmından sarı renge sahip akıntılar gelebilir. Bu akıntılar, çoğu zaman sizleri bezdirecek miktarda ve sıklıkta olabilir.

Varis: Damarların kasılması nedeni ile oluşabilecek sıkıntılardan birisi de kuşkusuz ki varis olacaktır.
İştahsızlık: Hamilelik sürecinde en sık görülen sorunlardan birisi de iştah kesilmesi ve beslenme düzensizliğidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir