gebelik-ve-kanser-iliskisi
Kadın Doğum

Gebelik ve Kanser İlişkisi

Kadınlar için de dikkat ile araştırılması ve öğrenilmesi gereken seçeneklerden olan gebelik ve kanser ilişkisi konusunda sizlere enine boyuna bilgiler sunacağız. Gebeliğin birçok farklı safhası olduğunu az çok herkes biliyor. Bu safhalar, dolayısı ile dikkat ile takip edilmesi gereken ve belirtilerinin öğrenilmesi gereken seçeneklerden birisi olarak dikkat çeker.
Gebelik döneminde kadın vücudu birçok farklı şekilde hormon salgılar. Bu hormonlar, hal böyle olunca çeşitli tepkimeleri beraberinde getirir. Bu neden dolayısı ile gebelik ve kanser sürecini daha derinlemesine şekilde inceleyeceğiz.

Gebelik ve Yumurtalık (Over) Kanseri İlişkisi

Gebelik, bildiğimiz gibi kadın vücudunda birçok işlevi durdurduğu gibi birçok işlevi de başlatır. Gebelik durumu meydana geldiği an itibari ile kadın yumurtalıkları üreme işlevini tamamen yitirir. Dolayısı ile gebelik döneminde ayrı bir yumurtlama işlemi olmayacağından dolayı önemli bir tespit söz konusu.
Gebelik döneminde yumurtalıklar işlev kaybedeceğinden yumurtalık kanseri durumu için koruyucu bir etki söz konusudur. Yani gebelik, yumurtalık kanserine karşı önemli bir güvenlik duvarı olarak dikkatleri çeker. Doğum kontrol hapları da yumurtalık işlevlerini baskıladığından dolayı yine kanser riski üzerinde olumlu etki sağlar.

Gebelik ve Meme Kanseri İlişkisi

Gebelik sürecinde özellikle kadın vücudunda en çok etkilenen organların başında meme bölgesi gelir. Meme kanserleri, kadınlarda en sık gözlemlediğimiz kanser türlerinden birisi olduğundan dolayı üzerinde dikkat ile durulmalıdır.
Gebelik sürecinde memeye süt taşıyan kanallarda hareketlilik başlar. Ancak tıbbi araştırmalar gösteriyor ki çok sık doğum yapan kadınlarda meme kanseri çok daha düşük bir ihtimal haline bürünüyor. Emzirme dönemi ne kadar uzun ise bu risk o kadar azalıyor.
Araştırmalar yine gösteriyor ki meme kanserinin görülme riski özellikle 50 yaşından sonra ciddi anlamda yükseliyor. Bu kuşkusuz ki menopoz döneminin etkilerinden de kaynaklı olarak kendisini gösteriyor. Hormon tedavisi, meme kanseri riskini ciddi anlamda arttırıyor.

Gebelik ve Rahim Kanseri İlişkisi

Gebelik döneminde kafanızda en çok oluşan soru işaretlerinden birisi de rahim kanseri ilişkisidir. Bir kere dahi gebe kalmış ve doğum gerçekleştirmiş kadınlarda rahim kanseri riski belirgin bir şekilde azalıyor. Daha çok doğum yapan kadınlarda ise durum biraz daha farklı. Çok doğum yaparsanız rahim kanseri riski çok daha azalıyor.
Doğum kontrol hapları kullanan kadınlarda da yine gebelik tamamen kontrol altına alınan seçeneklerden birisi olarak dikkat çekiyor. Dolayısı ile hamilelik, bu kanser için de son derece faydalıdır.

Gebelik ve Rahim Ağzı Kanseri İlişkisi

Yukarıda saymış olduğumuz kanser tipleri için gebeliğin son derece faydalı olduğunu net bir şekilde söylemiştik sizlere. Ancak gebelik, rahim kanseri açısından tam tersi olumsuz bir etki gösterir. Gebelik döneminde rahim ağzı kanseri çok daha sıkıntılı süreçleri de beraberinde getirir. HPV enfeksiyonları bu süreçte kendisini gösterir.
Sürekli partner değiştiren kadınlarda ise bunun görülme riski de çok ciddi sıkıntıları beraberinde getirir. Dolayısı ile rahim ağzı kanseri riski gebelik döneminde artış gösterir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir