gebelik-testleri
Kadın Doğum

Gebelik Testleri

Kadınlar için hamileliği anlama safhasında önemli seçenek gebelik testleri ile alakalı uygulamalardır. Gebelik testi birçok farklı şekilde uygulanabilir. Gebelik, anne rahmindeki yumurtaların döllenmesi sonucunda ortaya çıkan bir hadisedir. Biyolojik sürecin farklılıklarına göre çoğul gebelik dahi meydana gelebilir.
Tabi ki öncelikle bu tarz konuların genel tabirleri ile alakalı olarak bilgi edinmek gerekiyor. Hemen bilgi sahibi olalım.

Gebelik Testi Nedir?

Bir kadının cinsel ilişki sonrasında yumurtalarının hücreler ile döllenmesi sonucunda meydana gelen gebeliğin meydana gelip gelmediğini anlamamıza neden olan testler olarak dikkatleri çekmektedir. Bu testler, geçmişe nazaran günümüzde çok daha kolay bir şekilde anlaşılabilir.
Tıp teknolojilerinin ilerlemesi de bu durumu ortaya çıkardı. Gebelik testi çeşitleri ile alakalı olarak da bilgi sahibi olmanıza yarar var.

Gebelik Testi Çeşitleri

Gebelik testi birçok farklı şekilde gerçekleştirilebilir. Uzmanlar, bunu tıbbi uygulamalar ile çok daha basit şekillerde anlayabilme şansına sahip olabilir. Dilerseniz uzmanlar yardımı ile testler yaptırabilirsiniz. Dilerseniz ise evinizde eczaneden alacağınız cihaz ile bunu anlayabilme şansınız söz konusu olacaktır.

İdrar Tahlili ile Gebelik Testi

Dünya genelinde en eski gebelik testi yöntemi, kuşkusuz ki idrar yardımı ile gebelik testi sürecidir. HCG hormonları, emriyolar tarafından salgılanır. Salgıyanan bu hormon, önce anne rahmine düşer ve sonrasında ise anne adayının idrarına karışır.
HCG hormon yoğunluğu kontrolü sonucunda anne adayının gebe olup olmadığı çok daha net bir şekilde anlaşılabilir.

Kan ile Gebelik Testi

İdrar tahlili ile gebelik testinde değinmiş olduğumuz HCG hormonu, anne adayının kan değerlerinde de kendisini net şekilde gösterir. Kan değerlerinde aramamız gereken hormon ise B-HCG hormonudur. İdrar tahliline nazaran çok daha kesin sonuna ulaşmamıza yardımcı olan testlerden birisidir.
Anneden alınan az miktardaki kan, laborantlar tarafından analiz edilir. Analiz sonucunda B-HCG hormonlarının değeri net bir şekilde gebeliği ortaya koyabilir. Kanda gebelik testi için ideal değerler aşağıdaki gibidir;
3. Hafta: 5 – 50 mIU/ml
4. Hafta: 5 – 426 mIU/ml
5. Hafta: 18 – 7,340 mIU/ml
6. Hafta: 1,080 – 56,500 mIU/ml
7 – 8. Hafta: 7, 650 – 229,000 mIU/ml
9 – 12. Hafta: 700 – 288,000 mIU/ml
13 – 16. Hafta: 13,300 – 254,000 mIU/ml
17 – 24. Hafta: 4,060 – 165,400 mIU/ml
25 – 40. Hafta: 3,640 – 117,000 mIU/ml

Ultrasonografi ile Gebelik Testi

Nam-ı değer ultrason, günümüz teknolojilerinin bizlere sunduğu en ideal seçeneklerden birisi olarak da dikkatleri çekiyor. Ultrason cihazı ile 3. Haftadan itibaren anne rahminde bebeğin belirgin şekilde görüşmesi mümkün hale gelebilmektedir. Dolayısı ile yine en kesin yöntemlerden birisi olarak kabul edilir.

Evde Gebelik Testi

BEBE TİME adı verilen hamilelik testi cihazını eczanelerden tüm kadınlar sorunsuz bir şekilde tedarik edebilmektedir. Bu ürünü tedarik ediniz. Kutunun içerisinde yer alan pompa içerisine idrarınızı birkaç damla olarak ekliyorsunuz. Fazla eklememeye dikkat edin, doğru sonuç alamazsınız.
15 – 20 dakika kadar bekledikten sonra hamilelik sonucunuzu görebilirsiniz. Cihaz, çizgi olarak sizlere sonucunuzu söyleyecektir.
ÇİFT ÇİZGİ: Testi yapan kişinin gebe olduğuna işaret eder.
TEK ÇİZGİ: Testi yapan kişinin gebe olmadığına işaret eder.
BOŞ: Eğer çizgi görmedi iseniz testiniz bozulmuş anlamına gelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir