gebelik-planlama
Kadın Doğum

Gebelik Planlama

Günümüz modern tıp teknolojileri sayesinde gebelik planlama uygulamaları çok daha profesyonel sonuçlar doğuruyor. Planlı hamilelik gerçekleştirmek ya da daha anlaşılır şekilde istediğiniz tarihte doğum yapmak bu sürecin net olarak izahati anlamına geliyor.
Tabi ki hamilelik planlama, beraberinde aynı zamanda cinsiyet planlama konusunu da zaman içerisinde beraberinde getirmiştir. Günümüzde birkaç farklı takvime göre gebelik planlama teorileri ortaya atılmıştır.

Gebelik Planlama Nedir?

Planlı bir tarihi seçerek bu tarihte doğum yapabilmeniz için uygulanan bir nevi tarifedir. Aynı zamanda birçok kesime göre bebeğin cinsiyetini seçme şekli olarak da kabul edilir. Günümüzde tarihler, insanlar için çok büyük anlamlar ifade edebiliyor. Dolayısı ile gebelik konusunda da çiftlerin tarihlere karşı eğilimi dikkat çekebiliyor.
Gebelik sürecinizi hangi tarihte noktalamak ve çocuğunuzu o tarihte dünyaya getirmek istiyorsanız gebelik planlamadan yararlanmanız gerekiyor.

Gebelik Planlama Takvimleri

Gebelik, doğal meydana gelen bir hadise olduğundan ve kişinin sağlığı ile de doğru orantılı olduğundan dolayı direkt olarak istediğiniz tarihi tutturma olasılığınız da zora girebiliyor. Zaman içerisinde uzmanlar, bu konuyu biraz daha derinlemesine hale getirdi ve ülke takvimlerine ayrıştırdılar. Bunlardan en popüler olanları;
Çin takvimi ile gebelik planlama
Rus takvimi ile gebelik planlama
Olarak da dikkatleri çekiyor. Her iki yöntemin de hesaplama şekilleri birbirinden oldukça farklı. Ancak gebelik planlaması için en popüler takvim tipleri.

Çin Takvimi ile Gebelik Planlama

Çin takvimi ile hamilelik planlama, Uzakdoğu ülkelerinde özellikle en yaygın olarak kullanılan ve zaman içerisinde dünya geneline yayılan cinsiyet belirleme tekniklerinden birisi olarak da kabul görmüştür. Bebeğin cinsiyetini de belirleyebilmenize imkan tanındığına inanılan bu yöntemde iki önemli nokta vardır. Bu noktalara değinecek olursak;
İlk olarak Çin takvimi dikkate alınarak hesaplanacak olan anne adayının mevcut yaşını hesaplamak önemlidir.
İkinci önemli nokta ise Çin takvimi dikkate alınarak cinsel ilişkinin gerçekleştirileceği dönem olarak kabul edilir.
Tabi ki bunlarla birlikte Çin takvimine göre son adet kanaması gördüğünüz dönem de dikkate alınır. Adet dönemi dikkate alınarak bebeğinizin doğacağı tarih de bu şekilde hesaplanabiliyor. Bu hesaplama teknikleri, zaman içerisinde bir inanış haline bürünmüştür.

Rus Takvimi ile Gebelik Hesaplama

Çin takvimi ile olduğu gibi günümüzde Rus takvimi dikkate alınarak da bebeğin doğacağı tarih ve kısmi cinsiyet tercihi yapılabilmektedir. Rus takvimi ile hesaplama esnasında dikkate almamız gereken detaylar aşağıdaki gibidir;
Rus takvimine göre annenin doğum tarihi dikkate alınır.
Yine Rus takvimi dikkate alınarak babanın doğum tarihi de plamlama yaparken önem arz eder.
Son olarak yine Rus takvimine göre anne adayının son kez adet kanaması gördüğü dönem dikkate alınır.
Bu yöntem de tamamen Rus inancının beraberinde getirdiği bir teknik olmuştur. Ancak birçok çifte istediği sonuçları verdiğinden dolayı popüler hale gelmiştir.

Doğal Gebelik Planlama Uzmanlar ile Olanıdır

Kadın doğum uzmanları, kuşkusuz ki sizlere bu noktada en çok yardım edecek seçeneklerden birisidir. Uzmanlara giderek bebeğinizi hangi tarihte doğurmak istediğinizi söylemeniz durumunda, bilimsel gerçeklere dayanarak tahmini bir planlama süreci ortaya koyacaklardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir