gebelik-obstetri
Kadın Doğum

Gebelik (Obstetri)

Kadınsal olgulardan birisi olarak niteleyebileceğimiz gebelik, hayatın en önemli gerçeklerinden birisi olarak dikkat çeker. Gebelik, kadınlar için birçok farklı safha dikkate alınarak incelenebilir. Gebelik süreci, gebelik sonrası süreç. Obstetri gibi ultrasonografik süreçler.
Gebelik hakkında oluşumuna dair bilgi sahibi olmayan isteyen okuyucularımız için sizlere kapsamlı şekilde bilgiler sunmak istiyoruz.

Gebelik Nedir?

Kısaca bahsetmemiz gerekirse gebelik, anne adayının doğumun öncesinde geçirmiş olduğu 9 aylık süreci kapsayan döneme verilen isimdir. Gebelik süreci, bebeğin anne rahmine düştüğü an itibari ile başlar ve bebeğin anne rahminden dünyaya getirilmesine kadar süren süreçtir.
Gebelik döneminde anne adayının sağlığı ve bebeğin sağlığı çok çok önemlidir. Gebelik süreci, tamamen uzman kontroller altında geçirilmelidir.

Obstetri Nedir?

Ya da diğer bir deyişle obstetrik, bir çeşit tıbbi uzmanlık alanı olarak nitelendirilmektedir. Doğum ve doğum sonrası süreçte kadının üreme yolları ve doğan çocukların bakım süreçleri ile ilgilenen kadın doğum sınıfı içerisinde ayrı bir uzmanlık alanı olarak nitelendirilebilir.
Üreme yollarında meydana gelebilecek her türlü rahatsızlık ya da gebelik sürecinin sonunda çocuklarınızda meydana gelebilecek her türlü sıkıntının incelenmesi, Obstetri bilim dalının alanı içerisindedir.

Sağlıklı Gebelik Süreci

Gebelik süreci, özellikle kadınların %40 daha da hassaslaştıkları dönemlerden birisi olarak tabir edilir. Hem hormonal, hem psikolojik hem de fizyolojik olarak kadınlar bu dönemi normal yaşantılarından çok daha farklı ve zor bir şekilde geçirirler.
Gebelik süreci, her kadın için hemen hemen aynıdır. Dolayısı ile gebelik döneminde her ne olursa olsun sağlıklı adımlar atmak gerekiyor. Kadın doğum uzmanları, bu noktada sizlerin en büyük yardımcıları olacak. Hamilelik sürecinde özellikle ufak bir gribin dahi çok rahatsız edici hale gelebileceğinizi asla unutmayınız.

Gebelik Sürecinde Beslenme

Doğal beslenme, en önemli safhaların başında geliyor. Kilo almamak için gebelik sürecinde diyet yapmak gibi sağlıklı sonuçlar doğuracak hareketlerden her ne olursa olsun kaçınmanız gerektiğini hatırlatmamız gerekiyor. Uzmanların bu noktadaki önerilerini inceleyecek olursak;
Sigara, alkol ve asitli içeceklerden gebelik sürecinin başlaması itibari ile uzak durulmalıdır.
Lifli gıdaların tüketimi hatırı sayılır bir şekilde arttırılmalıdır. Brokoli, domates, salatalık gibi gıdalar çok çok önemli bir takviye kaynağı.
Süt ve yoğurt gibi gıdaların özellikle probiyotik takviyeler ile tüketilmesi çok önemlidir.
Günlük su tüketimi en az 2 litre olmalıdır ki anne ve bebek sağlığı için olmazsa olmazlardan birisidir.

Gebelik Sürecinde Egzersiz

Gebelik sürecin ilerledikçe karnınızda şişkinlik bildiğiniz üzere artış gösterir. Gebelik sürecini durağan bir şekilde geçirmek, bel fıtığına kadar giden sıkıntıları ortaya çıkarabilir ki bunu asla istemeyiz. Bu neden dolayısı ile kadın doğum uzmanları, daima egzersiz yapılmasını öneriyor.
Hamilelik sürecinde günlük 1 saat yürüyüşün dahi çok büyük önem arz ettiğini unutmayın. Özellikle gebelik egzersiz hareketleri de yine uzmanlar tarafından size tavsiye edilecek seçenekler arasında yer alacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir