cinsel-tiksinti-bozuklugu
Cinsel Sorunlar

Cinsel Tiksinti Bozukluğu

Bugün ki makalemizde kadınlarda gözlemlediğimiz cinsel problemler içerisinde yer alan cinsel tiksinti bozukluğu ile alakalı olarak bilgiler sunma yoluna gideceğiz. Her geçen gün kadınsal hastalıklar içerisinde özellikle cinselliğe yönelik olarak yaşanan sorunlar artıyor. Bunların tetkiki ve tedavisi yolunda çok önemli aşamalar kaydediyoruz. Cinsel tiksinti, bu noktada en sık rast geldiğimiz sorunlardan birisi olarak da dikkat çekiyor.
Cinsel tiksinti hastalığı ile alakalı olarak tüm merak ettiklerinize dair bilgileri sizlere sunma yoluna gideceğiz. Soru ve sorunlarınızı bizim ile iletişim kurarak paylaşmanız yeterli olacaktır.

Cinsel Tiksinti Bozukluğu Nedir?

Cinsel tiksinti bozukluğu, cinselliğe karşı aşırı tiksinme, iğrenme ya da bu gibi itici duygular ile bakarak fiziksel ve psikolojik olarak vücudun da cinselliğe karşı savunma yapmasını sağlayan bir problemdir.
Cinselliği bir film ya da dizi karesinde görmek dahi bu hastalıkta kadınlara itici gelebilir. Bunun birçok farklı nedeni olduğunu söyleyebiliriz. Cinsel tiksinti, zaman içerisinde meydana gelebileceği gibi doğuştan etkenler ile de ortaya çıkabilen sorunlardan birisidir. Cinsel tiksinti bozukluğu, ergenlik döneminden itibaren de kendisini gösterebilir. Nedenlerinin araştırılması ve buna göre tedavi yöntemi uygulamalar bizler için çok çok önemlidir.

Cinsel Tiksinti Bozukluğu Nedenleri

Kesin olarak şu nedenler diye ne yazık ki kesin bilgileri sizlere sunamıyoruz. Ancak araştırmalar gösteriyor ki hastalarının şikayet durumlarını da dikkate alarak bu anlamda farklılık durumu da söz konusu olabilmekte. Bu sorundan muzdarip olan kadınlarda gözlemlediğimiz en sık nedenler aşağıdaki gibi sıralanabilir;
Cinsellik konusunda yanlış bilinenler, korkular ya da tedirginlikler,
Muhafazakar bir aile içerisinde katı kurallar ile büyüme,
Cinselliğe dair çok küçük yaşlardan itibaren korku ve iğreti dolu bilgilendirmeler,
Genç yaşlarda yaşanmış olan tecavüz, taciz ya da fiziksel şiddete dayalı travmalar,
İlk cinsel ilişkinin ağrılı olması sonucunda ortaya çıkan korku durumu,
Bu noktada en kesin nedenlerden bazıları olarak dikkatleri çekiyor. Cinsel tiksinti de nedenlerin %100’ü psikolojik nedenlere bağlıdır. Bu durumda fiziksel durumlar neden olarak gösterilmez. Korkuya ve iğrenmeye bağlı vücut tepkimeleri söz konusu hale de gelebilir.

Cinsel Tiksinti Bozukluğu Tedavisi

Öncelikle bizlere çok yöneltilen sorulardan birisi olan Vajinismus ile cinsel tiksinti bozukluğu arasındaki ilişkidir. Ancak bilmeniz gereken önemli bir konu. Vajinismus ile bu hastalığın herhangi bir alakası yoktur.
Cinsel terapi, bu noktada hastalarımızın mutlaka alması gereken destek olarak dikkatleri çekiyor. Cinsel terapi bu noktada DAVRANIŞSAL ve BİLİŞSEL olarak ayrılır. Ancak genel itibari ile psikolojik bir sorun olduğundan dolayı hastalarımızı psikolojik olarak terapiler ile tedavi etmekteyiz.
Genelde çift olarak katılmanızı çok daha uygun buluyoruz. Elde ettiğimiz sonuçlar, çok daha sağlıklı bir süreci beraberinde getiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir