cinsel-isteksizlik
Cinsel Sorunlar

Cinsel İsteksizlik

Kadınların cinsel ilişki problemlerinden birisi olarak dikkat çeken cinsel isteksizlik (cinsel soğukluk) ile alakalı olarak bilgiler sunacağız. Cinsel ilişki, özellikle daha önceki süreçte hiç cinsel ilişki yaşamamış kadınlarda tam bir soru işareti olarak dikkatleri çeker ki bu soru işareti, psikolojik sorunları da ciddi anlamda beraberinde getirir. Bu sorunları enine boyuna analiz etmek ve çok daha ciddi sıkıntıların önüne geçebilmek amacı ile çözümü önemlidir.
Cinsel soğukluk, psikolojik etkenler başta olmak üzere birçok farklı şekilde kendisini gösterebilir. Amacımız, bu noktada sizlere enine boyuna doğru bilgiler sunmak.

Cinsel İsteksizlik (Cinsel Soğukluk) Nedir?

Cinsel isteksizlik, kadının vücudunda cinsel uyaranların sorunsuz bir şekilde işlevini yerine getirmesi sonucunda kadınların cinsel istek duymaması sorununa verdiğimiz isimdir.
Cinsel isteksizlik, kadın hayatı için çok ciddi sıkıntılar yaşatabilecek sorunlardan birisi olduğundan dolayı erken teşhisi ve çözümü çok önemli olan hastalıklardan birisi olarak da yine dikkat çeker. Nedenlerini en iyi şekilde analiz etmek ve buna göre hareket etmek de yine çok çok önemlidir. Tabi ki isteksizliğin belli başlı safhaları olduğunu da net olarak söyleyebiliriz.

Cinsel İsteksizlik Türleri

Cinsel soğukluk türleri içerisinde iki ayrı safhada inceleme yapmamız mümkün hale geliyor. Tabi ki bulunduğu safha, tedavi yöntemi uygulamamız açısından en önemli seçeneklerden birisi olarak da dikkatleri çeker. Hemen bu konuda sizlere birkaç bilgi sunma yoluna gideceğiz.
PRİMER CİNSEL İSTEKSİZLİK
Cinsel isteksizlik sorununun ergenlik döneminden itibaren başlaması ve hangi yaşta olursanız olun o sürece kadar devam etmesi anlamına gelmektedir. Kuşkusuz ki ciddi bir sorun süreci anlamına gelir.
SEKONDER CİNSEL İSTEKSİZLİK
Cinsel soğukluk probleminin daha önceden olmaması ancak zaman içerisinde ortaya çıkması durumu için kullandığımız tabir olarak dikkatleri çekiyor. Dönemsel cinsel isteksizlik olarak da adlandırdığımız süreçlerden birisi olarak da yine dikkatleri üzerine çeker.

Cinsel İsteksizlik Nedenleri

Araştırmalar gösteriyor ki dünya genelinde cinsel isteksizlik problemlerinin ortaya çıkışında %99 psikolojik etkenler ve %1 ise fiziksel faktörler ciddi anlamda etkili bir şekilde kendisini gösteriyor. Dolayısı ile iki ayrı faktörü de ön planda tutarak nedenlerini çok daha yakından analiz etmemiz gerektiğine inanıyoruz. Hemen maddelendirme seçenekleri üzerine eğilelim.
CİNSEL İSTEKSİKLİK SORUNU PSİKOLOJİK NEDENLERİ
Günlük hayatınızda aşırı sinir ve stresli olunması,
Çiftler arası etkileşim problemleri,
Evlilik içerisinde karşımıza çıkan sorunlar,
Bedensel faktörlerde karşı kişisel özgüvenin olmaması,
Anksiyete (içsel psikolojik sıkıntılar),
Gizli eşcinsellik durumu,
Daha önceki süreçte yaşamış olduğunuz tecavüz, cinsel istismar ya da fiziksel şiddet gibi cinsel travmalar,
Depresyon durumu,
Bu noktada kadınlarda cinsel soğukluk sorununu tetikleyen psikolojik faktörlerden bazıları olarak dikkatleri çekiyor.
CİNSEK İSTEKSİZLİK SORUNU FİZİKSEL NEDENLERİ
İlerleyen yaş ve menopoz sürecinin başlaması,
Doğum kontrol hapı, antidepresan ya da kortizon gibi kullanılan kimyasal ilaçlar,
Sürekli alkol kullanımı,
Böbrek, karaciğer ya da kalp yetmezliği,
Tiroid hastalıkları,
Kronik hastalıklar,
Beyin bölgesinde meydana gelen her türlü sorun,
Histerektomi (rahmin alınması),
Hormon dengesizlikleri,
Ağrılı cinsel ilişki sorunu (Disparoni)
Gibi nedenler kendisini belirgin şekilde gösteriyor. Bu neden dolayısı ile tanı, uygulanacak tedavi açısından da son derece önemli bir aşama olarak dikkatleri çekiyor.

Cinsel İsteksizlik Tedavisi

Cinsel isteksizlik, nedeninin anlaşılması ile birlikte sorunsuz şekilde tedavisi yapılabilen konulardan birisi olarak da dikkatleri üzerine çeker. Bu noktada tabi ki tanı sonrasında da işi sağlama almak amacı ile uyguladığımız yöntemler mevcut.
Jinekolojik muayene, olmazsa olmazlarımızdan birisidir. Bu muayene ile birlikte cinsel haz sorununu ortaya çıkaran nedenleri enine boyuna analiz etmek en büyük amaçlarımızdan birisidir. Disparoni şikâyeti ile gelen hastalarımız için de yine vajina bölgesini enine boyuna analiz etmemize yardımcı olan konulardan birisi olarak dikkat çeker.
PSİKOLOJİK TERAPİ İLE TEDAVİ
Davranışsal terapi adını verdiğimiz bu tedavi yönteminde kadının her türlü psikolojik anlamında rahatlaması amaçtır. Yukarıda da bahsettiğimiz üzere cinsel soğukluk sorununun %99 gibi bir kısmı psikolojik etkenler nedeni ile ortaya çıkıyor.
Psikolojik terapi ile birlikte aynı zamanda verdiğimiz egzersiz programı da beraberinde son derece ilgi çekici seçenekleri sunuyor. 6 ila 12 seans aralığında süren tedavi sürecinde genellikle başarılı sonuçlar elde edebilmekteyiz.

This Post Has 3 Comments

  1. Sinan Güler Reply

    Bu sıkıntının başlıca sebebi düzensiz bir hayat , stres uzman tavsiyeleri konusundan çok başarılı buldum diyebilirim. Gerçektende bu tarz bilgi verici yazıları çekinmeden yazmak önemli.

  2. Oğuz Hansoy Reply

    Stres ve yaşam düzeni gerçekten çok etkiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir