Cinsel Sorunlar

Anorgazmi

Kadınlarda sıklık ile gördüğümüz cinsel hastalıklardan birisi olarak dikkatleri çeker. Anorgazmi sorunu, kısa süre içerisinde tedavi yöntemleri açısından da ön plana çıkan bir hastalık oldu. Her geçen gün tıpta hastalıklar için yeni tedavi yöntemleri geliştirme yoluna gidiliyor. Anorgazmi, bu noktada yine çözüm yolları açısından farklı seçenekler sunan bir hastalık durumuna geldi. Bu alanda çalışmaları ile tanınan Dr. Süleyman Eserdağ’ın sitesinden aldığımız bilgilere göre kadın cinsel hayatında orgazm olamama durumu, cinsel hayatınızı ciddi anlamda olumsuz etkileyecek hastalıklardan birisidir ki önlemi çok çok önceden alınmalıdır. Aksi takdirde daha büyük bazı sorunlar meydana gelebilir. Hemen konu üzerine eğilelim.

Anorgazmi Nedir?

Anorgazmi, vücudunuzda meydana gelen cinsel uyaranların beyni uyarma işlevini yerine getirmemesi ve dolayısı ile vücudunuzun bu uyaranlara orgazm olarak yanıt verememesi durumudur ve tıp literatüründe bir çeşit cinsel işlev bozukluğu olarak değerlendirilir.

Orgazm olmak için cinsel ilişkiye girmek şart değildir. Birçok farklı nedene bağlı olarak orgazm durumu kendisini gösterebilir. Bu durumda kadın öncelikle kendini ve vücudunu iyi bir şekilde analiz etmeyi öğrenmelidir.

Orgazm Nasıl Anlaşılır?

Pek çok kadın orgazm olma anında tam olarak nasıl bir şey yaşadığını anlamadığı belirtmektedir. Orgazm olma ilişkinin en heyecanlı ve doruk safhasında Vajinal bölgenizde meydana gelen kasılmalardır. Orgazm olma sürecini tetikleyecek bazı doneler alacağınız haz ve zevk duygusunu daha yukarı taşımanıza yardımcı olabilir. Örn; partnerinizin cinsellikle ilgili sözler söylemesi sizi daha şiddetli bir orgazm safhasına taşıyabilir.

Beyin, insan vücudunun cinsellik anlamında da en dikkat çeken organıdır. Beynimizde işlev sorunları meydana geldiği takdirde bu sorunlar reel hayatımıza cinsel işlev bozuklukları olarak yansır.

Kadınlarda sıklık ile gördüğümüz cinsel hastalıklardan birisi olarak dikkatleri çeker. Anorgazmi sorunu, kısa süre içerisinde tedavi yöntemleri açısından da ön plana çıkan bir hastalık oldu.

Klitoral Orgazm Mı? Vajinal Orgazm Mı?

Yunanca da anahtar anlamına gelen klitoris kadının uyarılarak orgazm olmasının anahtarıdır. Yani kadın cinselliğinin ana merkezidir. Klitoral ve Vajinal Orgazm Nedir? Bunu kadın cinselliğinin genel çerçevesi içinde ele almak gerekirse; Klitoral orgazm klitorise yapılan baskı sonrası oluşan bir boşalmadır. Kadının bir erkekle beraber olmadan dokunarak ya da sürtünerek kendi kendini orgazm etmesi durumudur ve gerçekleşmesi çok daha kolay ve hızlıdır.

Vajinal orgazm ise; vajinanın ön duvarında yer alan G noktası, rahim yutağında yer alan ve kadında erotik bölge olarak ta bilinen A noktasının vajinal birleşme sırasında penisin vajinaya tam olarak girmesiyle uyarılarak orgazm olması durumudur. Vajinal orgazmın klitoral orgazmdan farkı, klitoris uyarlıkken aynı zamanda vajinal duvarlar da uyarılır. Penisin vajina içine değmesiyle vajinan orgazm gerçekleşmiş olur. Bu da kadına klitoral orgazmdan daha yüksek haz verir. Kadınların cinsel uyarılara rağmen vajinal orgazmı hissetmesi genelde olgunluk dönemlerine rastlar. Genç kızlık dönemlerinde ise daha çok klitoral orgazmı kullanmayı tercih eder.

Anorgazmikorgazm ise; Kadının uzun süren cinsel uyarılmalarına rağmen “orgazm olamama” durumudur. Bu daha çok cinsel deneyimi olmayan kişilerde ortaya çıkıyor. Burada akla Kadınlar Nasıl Daha Kolay Orgazm Olabilir? Sorusu akla gelebilir. Kadının daha kolay orgazm olması için her şeyden önce kendi bedenini iyi tanıması gerekir. Kendi bedeninden, hoşnut olup, bedeninden utanmaması, bedenini sergilerken bundan haz alması gerekir. Bu da ancak yanında güven duyabileceği bir erkekle olur. Kadının Partneri tarafından beğenilip arzulandığını hissetmesi onu sekse hazırlar. Bu da kadında klitoral orgazmı kolaylaştırır. Ayrıca kadının ne istediğini bilmesi, beklentilerini çekinmeden söyleyebilmesi Partneri ile işitsel ilişki kurabilmesi çok önemlidir.

Eğer hala orgazm olamama sorunu devam ediyorsa bunun çözüme ulaşması için mutlaka cinsel Terapistten yardım alınması gerekir.

 

Kadınlar Nasıl Daha Kolay Orgazm Olabilir?

Kadının daha kolay orgazm olması için her şeyden önce kendi bedenini iyi tanıması gerekir. Kendi bedeninden, hoşnut olup, bedeninden utanmaması, bedenini sergilerken bundan haz alması gerekir. Bu da ancak yanında güven duyabileceği bir erkekle olur. Kadının Partneri tarafından beğenilip arzulandığını hissetmesi onu sekse hazırlar. Bu da kadında klitoral orgazmı kolaylaştırır. Ayrıca kadının ne istediğini bilmesi, beklentilerini çekinmeden söyleyebilmesi Partneri ile işitsel ilişki kurabilmesi çok önemlidir.

Kadının daha kolay orgazm olması için kendi cinsel dürtülerinin farkına varması ve bunları harekete geçirecek beceriler geliştirmesi gerekir. Bu yönde erotik uyarılmayı çabuklaştıracak, cinsel oyuncaklar denemek mümkün. Kullanımı oldukça kolay olan bu oyuncaklar kadının kendinde erojen noktaları keşfetmesini sağlar. Böylece kadın ilişki sırasında vücudunun zevk noktalarını kontrol etmeyi öğrenir. Partneriyle iletişim içinde olan çiftler uzun yıllar sağlıklı bir cinsel yaşam sürebilir.

Anorgazmi Türleri

Yukarıda da bahsettiğimiz orgazma ulaşamama ya da bir diğer ifade ile orgazm bozuklukları, birçok farklı şekilde kendisini açık eder ve bu noktada semptomları da iyi bir şekilde analiz etmek gerekir. Anorgazmi türleri içerisinde sayabileceğimiz 4 ayrı tür vardır. Bunları daha yakından inceleyecek olursak;

Rastgele (Random) Anorgazmi

Orgazm bozukluğu sorununun sürekli değil de dönem dönem kendisini göstermesi sorunu olarak nitelendirilebilir. Ne olursa olsun bir kere bile orgazm olamamak bir sorundur.

Klitoral (Clitoral) Anorgazmi

Tek bir kere bile orgazm olamama durumudur. Ancak mastürbasyon yaptığınız durumlarda orgazm durumu ortaya çıkıyorsa da yine bu ana başlık altında incelenir.

Koital (Coital) Anorgazmi

Cinsel ilişki esnasında birleşme meydana geldiğince orgazm olamıyorsanız Koital anorgazmi sınıfı içerisinde inceleme yaparak. Penisin vajina içerisinde ki hareketleri sizi orgazm etmiyor ise sıkıntı ciddi anlamda büyük.

Erken Orgazm

Pek çok kez sürekli olarak orgazm olma durumudur. Erkeklerden çok daha fazla orgazm olursunuz. Bu nadir olarak görülür. Ancak bir şikâyette değildir.

Anorgazmi Nedenleri

Anorgazmi sorunu, birçok farklı nedene bağlı olarak gerçekleşebilir. Bu noktada psikolojik etkenler kendisini çok daha fazla göstertir. Ancak yine de nedenleri içerisinde birçok farklı hastalığını incelemek zorundayız. Bu neden dolayısı ile jinekolojik muayene ve cinsel öykü alınması safhaları çok çok önemlidir. Nedenleri içerisinde birkaç neden sayacak olursak;

 

Vajinal enfeksiyonlar (Vajinit)

Vestibulit sendrom

Vajina bölgesinde meydana gelen kuruluk

Ağrılı cinsel ilişki (Disparoni)

Nörolojik bozukluklar

Diyabet

Kalp ve damar hastalıkları

Alkolizm

Cinsel travma

Problemli ergenliğe geçiş dönemi

Sağlıklı bir aile yaşantısının olmaması

Bu noktada ciddi anlamda kendisini gösteren sorunlardan birisi olabilir. Dolayısı ile bu nedenleri de dikkate almak zorundayız.

Anorgazmi Tedavisi

Öncelikle bilmeniz gereken en önemli başlık, orgazm olma durumu kadınlara öğretilebilir. Kısacası bu sorun kontrol altında tutulabilen bir hastalık. Genellikle psikolojik etkenler nedeni ile ön plana çıkan bir hastalık olması nedeni ile bunu dikkate alarak bir yol izlemekte fayda var. Anorgazmi probleminin giderek ilerlemesi kadınlarda öz güven açıklığına varana kadar birçok probleme neden olabilir.  Depresyon, öfke patlamaları, mutsuzluk, kendini yetersiz görme gibi bazı problemler rahatsızlıkta görülen diğer belirtilerdir. Kadınların anorgazmi probleminden kurtulması için cinsel terapi seansları doktorunuz öngörüyor ise vajinismus tedavisi ve cinsel terapiler hatta hipnoz tedavisi bir yol olarak önerilmektedir. Düzenli olarak gerçekleştirilecek tedavilerde kadınların cinsel bilgilerini artırma, yanlış bilgilerini düzeltme, kendi vücudunu tanıma, cinselliğe bakış açısı, uyarılmayı artıran terapiler gibi konularda eğitimler verilmektedir.

Cinsel Terapi

Bu noktada psikolojik etkenleri kontrol altına almak çok çok önemli seçeneklerden birisidir. Orgazm olmama, büyük bir sorundur. Bu noktada bilişsel davranışsal terapi yöntemini kullanarak kişinin cinsel ilişki sırasında yaşadığı duygu birkaç seans sonrasında hastalığın tedavisini sağlayabilmek bizler için mümkün hale gelebiliyor.

G Noktası Büyütme

Kadınlarda ki cinsel haz eşiğini büyütmek bu noktada diğer çözüm noktalarından birisidir. G SHOT adını verdiğimiz uygulama sayesinde noktayı büyütüyor ve orgazm sistemini çalışır hale getirebilme şansına sahip oluyoruz.

Estetikal Tıbbi Tedaviler

Modern tıp, bizlere bu anlamda birçok farklı seçenek sunarak standartları ciddi anlamda değiştirdi. Tabi ki kliniklerde artık tıbbi cihazlar ile de tedavi uygulanabiliyor. Anorgazmi tedavi şekilleri olarak aşağıdaki seçenekler de ön plana çıkar.

Shot

Genital PRP

Lazerle Vajina Daraltma

Femilift Lazer

Vajinal Radyofrekans Uygulamalar

Genel olarak net bir şekilde kullandığımız ve iyi sonuçlar doğuran tedavi şekillerinden bazıları olarak da dikkat çeker.

Anorgazmi Belirtileri

Anorgazmi rahatsızlığı halk dilinde kadınların orgazm olamaması problemi olarak da bilinmektedir.  Genelde sosyal hayatta her üç kadından birisinde görülen bir problem olmasından dolayı oldukça yaygındır. Cinsel uyarılmanın çok zor gerçekleşmesi veya hiç orgazm olunamaması problemine bağlı olarak kadınlarda bu problem görülür.

Anorgazmi Problemleri Neden Olur?

Anorgazmi problemleri sosyal yaşamda birçok farklı nedene bağlı olarak gelişebilir.  Basit bir sıkıntı bile kadının ilişki sırasında bu problemi yaşamasına sebep olabilmektedir.  Özellikle öfke duyma, gergin olma ve rahat olamama gibi durumlar kadınların ilişki esnasında anorgazmi sorunu ile karşı karşıya gelmesine neden olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir