aids
Tıp Sözlüğü

AİDS

Cinsel yol ile bulaşan hastalıkların başında gelen ve en tehlikelilerinden birisi olan AİDS (HİV Virüsü), ne olursa olsun insan hayatı için tehlikeli ve erken önlem alınması gereken hastalıklardan birisi olarak dikkatleri çeker ve ön planda tutulmalıdır. Bu hastalık, zaman içerisinde tedavi yöntemleri açısından da üzerinde çok fazla durulabilen seçenekler arasındadır. Dolayısı ile ön sizlere bu noktada bilgiler vermemiz gerekiyor.
AIDS virüsü hakkında bilinen çok ciddi anlamda yanlışlar söz konusu. Dolayısı ile insanlar, belirtilerinden dahi çok ciddi anlamda korkuyor. Ancak her ne olursa olsun erken tanı ve doğru tedavi çok çok önemlidir.

AİDS (HİV Virüsü) Nedir?

AİDS (HİV Virüsü), birçok farklı yol ile bulaşmakta olan HIV virüs yapısının zaman içerisinde bağışıklık sistemimi yok etmesi sonucu meydana gelen ciddi bir hastalıktır.
Kelime açılımı olarak İngilizce’de Acquired Immune Deficiency Syndrome anlamına gelir. Türkçe açılımı karşılığı ise Edinsel Bağışıklık Yetmezliği Sendromu olarak bilinir. Bu hastalık, zaman içerisinde insan vücudu için çok ciddi anlamda tehlike yaratır. Virüs, doğrudan bağışıklık sistemine saldırdığından dolayı diğer hastalıkların gelmesine karşı savunma mekanizması düşer. Dolayısı ile AIDS, tam da bu noktada tehlikeli bir hastalıktır.

AİDS (HİV Virüsü) Nasıl Bulaşır?

Cinsel yol ile bulaşan hastalıklardan birisi olduğunu yukarıda siz değerli okuyucularımıza sunmuştuk. Öncelikle dikkate almanız gereken seçenek şüphesiz ki budur. Zaman içerisinde birçok farklı şekilde bulaşabildiği kanıtlanmış hastalıklardan birisidir. Hastalık bulaşma şekilleri açısından da çeşitlidir. Bu noktada bilgi sunacak olursak;
Sağlık sektöründe çalışanlara enjektör batması,
Kan ürünlerinin nakli ya da kan teması,
Korunma olmaksızın gerçekleşmiş olan cinsel ilişki,
Derideki herhangi bir lezyon ile temas etmiş olan vücut sıvısı,
Sterilize edilmemiş olan aletler ile kulak delme, dövme gibi işlemlerin yapılması,
Hamilelik, doğum ya da emzirme yolları ile çocuğa geçen ve doğuştan gelen durumlar,
Bu noktada en önemli seçeneklerden birisi de yukarıdaki unsurlara dikkat etmektir. AİDS virüsü taşıyan kişiler, biz uzmanlar tarafından kontrol altına alınmalıdır.

AİDS (HİV Virüsü) Belirtileri

AİDS, yukarıdaki yollar ile bulaşabilir. En kolayda cinsel ilişki yolu ile bulaşır. Bu neden dolayısı ile cinsel ilişkide özellikle sürekli cinsel ilişki yaşayan kişilerde korunma çok çok önemli bir kavramdır. Zaman içerisinde ise bu hastalığın ortaya çıkması ile birlikte çeşitli komplikasyonlar kendisini gösterir. Belirtileri ise aşağıdaki gibidir;
Bir anda başlayan ve çok uzun süreler devam eden ateşlenme hali,
Geceleri sürekli terleme,
İştahın bir anda ciddi şekilde azalması,
Yorgunluk ve halsizlik hissi,
İştahsızlık sonrasında %10 ve üzerinde meydana gelen hızlı kilo kaybı,
Eklem bölgeleri ve kas damarlarında ağrılar,
Nedensiz bir şekilde lenf bezlerinin kısa zaman içerisinde şişmesi,
Uzun süreler devam eden ishal durumu,
Vücutta sürekli tekrarlayan enfeksiyonel hastalıklar,
Vücutta nedensiz yere çıkmakta olan yaralar,
AİDS hastalığının en önemli belirtileri olarak kısa zaman içerisinde karşımıza çıkabilir. İşte tam da bu noktada erken teşhis, hastalığın büyümemesi açısından çok önemlidir.

AİDS (HİV Virüsü) Tedavisi)

AİDS, tıp alanında özellikle üzerine en çok araştırma yapılan hastalıklardan birisidir. Hastalığın tedavisi ile alakalı olarak zaman içerisinde çeşitli somut adımlar atılmıştır. Ancak kesin olarak bir tedavi yöntemi söz konusu değildir.
AİDS olmuş hastalarda uyguladığımız tedavi yöntemleri, yaşam süresini arttırabilmek açısından önemlidir. İlaç, kemoterapi ya da radyoterapi bu yöntemlerden bazılarıdır. Ancak her ne olursa olsun önlem alınması gereken bir hastalıktır. AİDS virüsü taşıyan hastalarda kontrol altına alınma durumu, diğer hastaların sağlığı açısından çok çok önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir