Ağrılı Cinsel İlişki Tedavisi
Cinsel Sorunlar

Ağrılı Cinsel İlişki Tedavisi

Ağrılı cinsel ilişki ağrı sorunu tıpta “disparoni”  şeklinde geçer. Cinsel birleşmede ağrı kanama, yanma ve batma gibi bu benzer biçimde şikayetler ile ortaya çıkar. Ağrılı cinsel birleşme ile ilgili bu sıkıntılar ülkemizdeki her 10 kadınının birinin yaşamının bir parçası haline gelmiş durumdadır. Vajinismus problemlerinin çoğunda cinsel ilişki hiç mümkün değilken,  bazılarında ağrılı cinsi ilişkide sancılı, kasılmalı da olabilmektedir. Bu da kadınların cinsel ve hayatlarını da derinden etkilemektedir. Ağrılı ilişki sorunu öncelikle uzman bir jinekolog doktora başvurarak  detaylı jinekolojik muayeneden geçmelidirler. Disparoniye sebep olan rahatsızlıkların pek çoğu jinekolojik hastalıklardır ve sebebi de ancak deneyimli bir jinekolog tarafından uygulanan jinekolojik muayene ile tanı konulabilir. Ağrılı eşeysel birleşmenin kesin bir tanısı ettik cinsel birleşmede ağrıya sebep olan sebepler, cinsi tedaviler meselesi için deneyimli ustalaşmış bir jinekolog vasıtası ile yapılacak detaylı bir jinekolojik muayene sonrasında anlaşılmaktadır. Disparoni probleminde yapılan jinekolojik değerlendirme cevabında probleminin kaynağı  anlaşılabilir. Eğer niçin, altta yatan bir jinekolojik bir hastalığa bağlı değilse sebebi ruhsal olabilir.

 

 

Disparoni Detaylı Tarifi

 

Ağrılı cinsel ilişki tıptaki ismiyle disparoni problemi, ağrılı cinsel birleşme olarak isimlendirilmektedir. Cinsel penetrasyon sözlerinin kelime anlamı, penisin vajina birleşmesidir. Disparoni “ağrılı birleşme”  ya da  “ağrılı penetrasyon”  olarak tanımlanmaktadır. Büyük illerde bayanların  cinsel ilişkiden beklentilerin çoğalması ile beraber seks artık görev olmaktan çıkmıştır. İlişkiden zevk almak  erkek kadar olduğu kadar kadın içinde çok önemlidir. Özellikle Anadolu’da kırsal kesimlerde toplumsal  ağırlığını devam ettirmektedir.

 

İlişki Sırasında Ağrı Ve Kanama

 

En sıklıkla karşılaşılan türü ilişki sırasında ağrı ve kanama, cinsel ağrı sorunu en fazla ‘yüzeysel disparoni’ şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Özellikle vajina girişindeki aşırı hassasiyet, ağrı ve, kanamaya bağlı olarak acı, yanma, batma gibi durumlarla yoğun bir halde sıkça karşılaşıyoruz. ‘Vulvar Vestibulit Sendrom’ (VVS) en sık gösterim nedenidir.

 

Ağrılı Cinsel Birleşme / Disparoni Hakkında BilinmeyenlerDisparoni, hakkında söylenecek ilk şey özellikle cinsel ilişki sırasında vajina girişinde ya da eşeysel ilişkide birleşme kasık bölgesinde ağrı, acı, batma acı hissedilmesidir. Bu ağrı kendini baskın şekilde belli eder. Genelde bu patolojik  rahatsızlıklarla gelişen bir durumdur.”Yüzeyel disparoni” vajina girişinde, “derin disparoni” ise penisin girerek vajinanın derinlerinde hissedilen ağrıdır ve bu tanının konması gereken son derece içindir. “Derin disparoni” de ağrı daha oldukça alt karın bölgesinde yaygın halde hissedilir. Kadınların hayatlarının önemli dönem bu ağrıyla karşı karşıya kalırlar. Ancak % 1-2’sinde ise ağrı tedavisi gerektirecek kadar baskındır. Bazı kadınlar bu ağrıyı daha çok genital basınç, ağrı yahut yanma hissi olarak tarif ederler.

 

Ağrılı cinsel ilişki ağrı sorunu tıpta “disparoni” şeklinde geçer. Cinsel birleşmede ağrı kanama, yanma, ve batma gibi bu benzer biçimde şikayetler ile ortaya çıkar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir