agrili-cinsel-iliski-disparoni
Cinsel Sorunlar

Ağrılı Cinsel İlişki Disparoni

Kadınların çok büyük bir kısmında gözlemlediğimiz sorunlardan birisi olan ağrılı cinsel ilişki (Disparoni), Türkiye genelinde özellikle yaygın olarak karşımıza çıkan ciddi sorunlardan birisidir. Bu noktada bizler, tedavi şekilleri konusunda da ileri seviye adımlar attığımızdan dolayı çok ciddi anlamda modern seçenekler üzerinde durma şansına sahip oluyoruz. Günümüz modern tıbbi yöntemleri ile bu hastalığın da bir çözümü var.
Hastalığı çok daha yakından tanımanız, analiz etmeniz ve belirtilerini bilerek bizlere başvurmanız çok önemlidir. Bu sorunu artık en kısa sürede bertaraf ediyoruz.

Ağrılı Cinsel İlişki (Disparoni) Nedir?

Ağrılı cinsel ilişki (Disparoni), cinsel ilişkiye başladığınız an itibari ile vajina girişi bölgesinde ya da daha içeri bölgelerde dahil olmak üzere kasıkta ağrı, acı, rahatsız edici hissiyat gibi durumların ortaya çıkması için kullandığımız tabirdir.
Disparoni, tıp bilimi içerisinde birçok farklı isim ile de anılabilmektedir. Dolayısı ile bu noktada hepsini söylememizin gereği yok. Ağrılı cinsel ilişki birçok farklı nedene bağlı olarak kendisini gösterebilir. İşte tam da bu noktada bilmeniz gereken çok çok önemli bir başlık söz konusu. Bu hastalığı tamamen tedavi edebilme şansına sahip olabilmekteyiz.

Ağrılı Cinsel İlişki (Disparoni) Çeşitleri

Ağrılı cinsel ilişki (Disparoni) sorununu genelde iki ana başlık altından inceleme yoluna gidiyoruz. Bu yöntemlerin safha safha da analiz edildiğini net olarak söyleyebilme şansına da sahip olabilmekteyiz. Hemen Disparoni çeşitleri hakkında sizlere bilgi sunacak olursak;
Primer (Birincil) Disparoni
İlk cinsel ilişkiden başlayarak günümüze kadar kadar gelen ağrılı cinsel ilişki için kullandığımız tabir olarak ön plana çıkmaktadır.
Sekonder (İkincil) Disparoni
Daha önceden cinsel ilişkilerde böyle bir şikayetinizin olmamasına karşın sonradan ortaya çıkan ağrılı cinsel ilişki türüdür.
Ancak bunlar genellikle ağrılı cinsel ilişki safhaları olarak dikkatleri çeker. Bir de gerçek anlamda cinsel ilişki esnasında acıyı nerde hissettiğinize bağlı olarak inceleme altına aldığımız bazı seçenekler söz konusudur. Tıpkı yukarıda olduğu gibi bunu da iki ayrı ana madde içerisinde inceleyebilme şansına sahip oluyoruz. Bilgi verecek olursak;
Yüzeyel Disparoni: Cinsel ilişki esnasında vajinal bölgesinin hemen girişinde ağrı durumu söz konusu olması durumunda bu seçenek yüzeyel sınıf içerisinde ele alınır.
Derin Disparoni: Cinsel ilişki esnasında kasık bölgesinde meydana gelen ağrı hissi ise derin disparoni sınıfı içerisinde incelenmektedir.

Ağrılı Cinsel İlişki (Disparoni) Nedenleri

Nedenleri içerisinde birçok farklı seçeneği sayabiliriz. Tedavi yöntemlerini belirleme konusunda tanı bizler için çok çok önemlidir. İşte tam da bu noktada jinekolojik muayene, bizlere en ideal seçenekleri sunuyor. Hemen konunun derinlemesine inelim ve nedenleri analiz edelim.
Vulvar Vestibulit Sendromu
Vajen ve Vulva Enfeksiyonları
Hızlı ve Sağlıklı Olarak İyileşmeyen Doğum Dikişleri
Vajina Bölgesi Cerrahi Operasyonları
Doğuştan Gelen Vajina Darlığı
Kızlık Zarı Bölgesindeki Anomaliler
Vajinal Kuruluk
Endometriozis
İç Genital Bölgedeki Patolojik Sorunlar
Batın Ameliyatları
Menopoz Dönemi
Genellikle nedenler içerisinde net bir şekilde sayabileceğimiz seçeneklerden bazılarıdır. Özellikle bu seçenekleri belirleyerek tedavi şekilleri üzerinde durabilme şansına sahip olacağız.

Ağrılı Cinsel İlişki (Disparoni) Tedavisi

Yukarıda da belirttiğimiz üzere günümüz modern tıbbi uygulamaları sayesinde ağrılı cinsel ilişki sorununu kesin bir şekilde çözebilme şansına sahip oluyoruz. İşte tam da bu noktada birkaç farklı tedavi şeklini uygulayabilme şansına sahip olduğumuzu unutmayınız. Hemen tedavi şekillerine eğilelim istiyoruz.
İLAÇ TEDAVİLERİ
Hastalığın durumuna yönelik yaptığımız analizler sonrasında öncelikli olarak ilaç tedavi uygulamamız gereken durumlar söz konusu olabilir. Nedeni iyi analiz ettikten sonra öncelikle ilaç tedavileri uygulayabilmekteyiz. İlk safhalarda vajinal ilaçlar sayesinde bu hastalığı kontrol altına alabilmekteyiz.
CİNSELLİK TERAPİSİ
Psikolojik nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan bir hastalık değildir. Ancak ağrı durumu nedeni ile kadınların belli bir kısmında Vajinismus sorununu ortaya çıkardığı kanıtlanmıştır. Dolayısı ile tam da bu noktada cinsellik terapisi bizler için olmazsa olmaz başlıklardan birisi olarak dikkatleri çekiyor diyebiliriz.
CERRAHİ YÖNTEMLER
Doğrudan vajinal bölge içerisinde meydana gelen sıkıntılı süreçlerin net olarak meydana gelmesi durumunda uygulanır. Vulvar Vestibulit Sendrom, genellikle cerrahi müdahale gerektiren bir hastalık türü olarak da dikkat çeker. Ağrısız bir lokal anestezi operasyonu ile bu durumu kontrol altına alabiliriz.
Aynı zamanda vajinal estetik operasyonlar da yine bizlere ideal çözümleri sunmaktadır. Ancak vajina darlığı gibi sorunlarda Hymenektomi adını verdiğimiz kızlık zarının alınması gibi durumlar ortaya çıkabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir