adet-duzensizlikleri
Kadın Hastalıkları

Adet Düzensizlikleri

Kadınlarda gözlemlediğimiz jinekolojik rahatsızlık süreçlerinden birisi olan adet düzensizlikleri arkasında birçok farklı neden barındırabilir. Türkiye genelinde özellikle adet düzensizlik sorunu, kadınlarda belirli aralıklar ile meydana gelebilen sorunlar arasındadır. Birçok kadın, bu rahatsızlıkları büyütebilir ancak sandığınız kadar sıkıntılı bir durum değil.
Adet düzensizliği ile alakalı olarak sizlere elimizden geldiğince en ideal seçenekleri sunacağız. Hemen şimdi genel bilgiler vererek başlayalım.

Adet Düzensizliği Nedir?

Adet düzensizliği, regl sürecinde meydana gelmekte olan âdet kanamalarınızın rutin tarih aralıkları çıkmasına ve düzensiz hale gelmesine verdiğimiz isimlerden birisi olarak dikkat çeker. Adet dönemindeki düzensizlikler, normal aralıklar baz alınarak yapılır. Adet döneminde ki normal gün aralıkları 21-35 gün aralığındadır.
Adet dönemindeki kanama süreçleri, kişiden kişiye değişiklik göstermek ile birlikte 2 ila 8 gün aralığında sürebilmektedir. Bu süreçlerden her kadın bilgi sahibidir. Nitekim düzensizlik durumları kontrol altında tutulmalıdır.

Adet Düzensizliği Belirtileri Nelerdir?

Adet düzensizliği, aslında birçok kesim tarafından anlaşılabilmektedir. Türkiye genelinde bu sıkıntılar, kadınlarda sıklık ile görülen problemlerden birisidir. Adet düzensizliği ile alakalı olarak genel süreç kendisini net olarak gösterir. Dolayısı ile hemen bilgi verecek olursak;
• Çok sık adet görme
• Adet görmelerin ve süreçlerinin seyrekleşmesi
• Kimi zamanlarda hiç âdet kanaması görememe
• Adet dönemi ortasında meydana gelen kanamalar
• Adet süreçlerinin çok aşırı kanamaları ya da az kanamalı olması
• Adet süreçlerinde ki süreçlerin uzaması ya da kısalması
Bu noktada en sık gördüğümüz belirtiler olarak dikkatleri çeker. Dolayısı ile her ne olursa olsun ön planda tutmamız gereken bir seçenek.

Adet Düzensizliğinin Nedenleri Nelerdir?

Adet düzensizliğinin nedenleri içerisinde birçok önemli ve dikkat çekici maddeyi sizlere sunabiliriz. Tabi ki düzensizlikler birçok farklı nedeni sizlere sunacağız. Birçok farklı nedeni maddeler ile analiz edelim.
• Hamilelik, adet düzensizliği nedenlerinden birisidir.
• Siklus dediğimiz dönemde yumurtlama sürecinin meydana gelmemesi nedeni ile düzensizlik meydana gelebilir.
• Strese bağlı olarak psikolojik etkenlere bağlı olarak adet düzensizlikleri meydana gelebilir.
• Hormonal dengesizlikler, yine adet düzensizliklerini meydana getirir.
• MYOM adını verdiğimiz rahim urları, adet düzensizliklerinde ki başlıca etkenlerden birisidir.
• Doğum kontrol (Aile Planlaması) ilaçları, yine kadınlarda adet düzensizliğini ortaya çıkaran nedenlerin başında geliyor.
• Cinsel organda meydana gelen travmatolojik sorunlar, ileri seviye rahatsızlıkları beraberinde getirebileceği gibi adet düzensizliği nedenidir.
• Dış gebelik, düşük gebelik ve mol gebeliği gibi süreçler atlatan kadınlarda yine aynı şekilde adet düzensizliği söz konusudur.
Menopoz, bu noktada en önemli seçeneklerden birisidir.
• Ağır hastalıklar geçirme ve şok diyetler, yine sıkıntılı süreçlerden birisidir.
• Dengesiz ve düzensiz beslenmeler de bu noktada adet düzensizlikleri konusunda önemli nedenlerden birisidir.

Adet Düzensizliğinin Tedavisi

Adet düzensizliklerinin tedavisi ile alakalı olarak tanılama süreci çok çok büyük önem arz eder. Bu süreçte kanama gecikmelerinin esas nedenlerini bulmak ve tedavi sürecini buna göre hazırlamak en önemli safhalardan birisidir. Bu anlamda birkaç seçeneği sizlere sunabiliriz.

HİSTEREKTOMİ AMELİYATI

Rahimde tespit ettiğimiz MYOM ya da kanser hücreleri, adet düzensizliğine neden olabilir. Histerektomi ameliyatı, bu noktada çözüm konusunda olmazsa olmazlardan birisi olarak dikkat çekiyor. Rahmin bu ameliyat ile alınması, hem ciddi rahatsızlıklardan korunma hem de adet dönemi şikayetleri için çok önemlidir.

HORMONAL NEDENLERE BAĞLI TEDAVİLER

Ciddi hastalıkları bu işin dışında tutarsak teşhislerimizde hormonal nedenlere bağlı olarak durumlar söz konusu ise doğrudan ilaçla tedavi yöntemleri, bu sürecin kontrol altına alınması açısından olmazsa olmaz seçeneklerden birisi olarak da dikkatleri çekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir