Jinekoloji

Asherman Sendromu

Jinekolojik problemler içerisinde ciddi anlamda rastladığımız sorunlardan olan Asherman sendromu, özellikle günümüzde birçok kadında görülmektedir. İsmi, birçok kişinin korku ile baktığı bir isim olması nedeni ile özellikle dikkat ile üzerinde durulması gereken seçeneklerden birisi olarak da dikkatleri çeker. Dolayısı ile hastalık ile alakalı tüm bilgileri sizlere enine boyuna sunmamız gerekiyor.
Asherman sendromu, tıbbi literatürde birçok farklı isim ile de anılmaktadır. Bu anlamda en net bilgileri sizlere sunmak için elimizden geleni yapacağız.

Asherman Sendromu Nedir?

Asherman sendromu, rahim içerisinde yer almakta olan doğal boşluğun belli bir kısmının ya da tamamının kapanması olarak tabir ettiğimiz tıbbi terimdir. Halk arasında ise RAHİM İÇİ YAPIŞIKLIK olarak bilinen yöntemlerden birisi olarak dikkatleri çekiyor. Rahim içinde ki boşlukların kapanması ile ortaya yapışıklıklar meydana gelmektedir.
Asherman sendromu, bu yapışmaların tabiri olarak da dikkatleri çekiyor. Tıbbi literatürde bizler, bu hastalığı İNTRAUTERİN ADEZYON ya da İNTRAUTERİN SİNEŞİ ismi ile de tabir edebilmekteyiz.

Asherman Sendromu Nedenleri?

Ciddi anlamda ön planda tutulması gereken bir durum olduğunu öncelikle belirtmeliyiz. Rahim duvarları, zaman içerisinde hasara uğrayabilir. Bunun birçok farklı nedeni de olabilir. Özellikle kürtaj esnasında bu zarar görme durumlarının açığa çıktığını söyleyebiliriz. Rahim duvarlarının iz bırakarak iyileşmesi sonucunda ortaya çıkar.
Nedenleri içerisinde birçok farklı seçenek sayılabilir. Nitekim bu anlamda rahim duvarında hasar ortaya çıkabilecek uygulamaları da ön planda tutmak gerekiyor. Sırası ile inceleyecek olursak;
Kürtaj işlemi, Asherman sendromunun ortaya çıkma ihtimalini beraberinde getirir.
Myom ameliyatı sonrasında görülebilir.
Normal ya da sezaryen doğum sonrası ortaya çıkabilir.
Düşük gebelik (ABORT) nedeni ile ortaya çıkabilir.
Rahim içi kanamalar sonrasında meydana gelebilir.
Tüberküloz enfeksiyonu sonrasında açıklanabilir.
Yukarıdaki sebeplerin tamamı, rahim duvarlarında hasar ortaya çıkabilir. Ashermann sendromu da meydana gelen bu hasarlar sonrasında ortaya çıkabilmektedir.

Asherman Sendromu Komplikasyonları

Asherman sendromu, birçok farklı sıkıntıyı beraberinde getirebilir. Öyle ki İnfertilite (Kısırlık), bu sorunların başında gelebilmektedir. Ancak yine de her bir komplikasyonu daha anlaşılır kılabilmek için birkaç farklı seçenek üzerinde durmamız gerektiğine inanıyoruz. Başlıca sorunları inceleyecek olursak;
Adet düzensizlikleri ve adet kanaması miktarında azalma
Adet görememe
Sürekli tekrarlayan gebelik kayıpları
İnfertilite (Kısırlık)
Plasental yerleşim sorunları
Bu noktada en çok dikkat çeken komplikasyonlardan birisi olarak dikkatleri çeker. Rahim içerisinde ki yapışmanın giderilmesi ile birlikte yukarıdaki sıkıntıların tamamında %70 oranında düzelme görülür.

Asherman Sendromu Tanısı Nasıl Konur?

Asherman sendromunu tanılayabilmek için kesinlikle acısız bir işlem olan OFİS HİSTEROSKOPİ işlemini kullanmaktayız. Bu yöntem, mikro-kamera ile birlikte rahim içerisine girilerek bölgenin tam anlamı ile incelenmesidir. Bu işlem sırasında herhangi bir ağrı ya da sızı durumu söz konusu olmaz.
HSG (Histerosalfingografi), yine Asherman sendromu için tanılama aşamasında kullandığımız seçeneklerden birisi olarak dikkatleri üzerine çeker. Rahim içi yapışıklık derecesi, bu noktada çok önemlidir. Tıbbi olarak bu dereceler;
ŞİDDETLİ SENDROM
ORTA SENDROM
MİNİMAL SENDROM
Olarak dikkatleri çekiyor. Şiddetli sendrom, yapışıklığın rahim boşluğunu tamamen kapatması anlamına da gelmektedir. Dolayısı ile minimal ise başlangıç seviyesi olarak nitelendirilmektedir.

Asherman Sendromu Tedavisi

Histeroskopi, tedavi aşamasında bizler için olmazsa olmaz yöntemlerden birisi olarak dikkatleri çeker. Histeroskopi, endoskopik bir operasyon olarak dikkatleri çekiyor. Normal muayene pozisyonunda sizleri en ufak şekilde sıkıntıya sokmadan rahim içerisine bu yöntem ile girebilir ve yapışıklık için çözümler üretebilmekteyiz.
İlaç tedavisi de yine kullandığımız yöntemlerden birisi olarak dikkatleri çekiyor. Estrojen hormonunun düzene sokulması da bu noktada yine önemli bir aşama durumundadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir